– Ten fortepian przeżył bardzo wiele. Trzeba pamiętać, że w tamtych czasach amfiteatr nie był zadaszony. Fortepian stał na scenie, więc jak padał deszcz, to padał też na fortepian. Był taki słynny koncert, podczas którego rozpętała się ulewa prawie z gradobiciem. I wtedy właśnie wiadra wody lały się na ten fortepian – wyjaśnia Jarosław Wasik.
Zaraz po przekazaniu fortepianu MPP przez Towarzystwo Przyjaciół Opola trafił on do renowacji.
– Fortepian jest już w bardzo dobrym stanie, ale nie da się na nim grać. Jednak nie o to nam chodziło. Ten fortepian jest świadkiem historii i nie ma być instrumentem użytkowym, a eksponatem muzealnym – dodaje nasz rozmówca.
– On w tej chwili jest przechowywany w bardzo dobrych warunkach. Fortepian będzie jednym z głównych elementów ekspozycji stałej Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Będzie umiejscowiony w pobliżu tzw. części poświęconej festiwalom w Opolu i w pobliżu repliki neonu „Witamy w stolicy polskiej piosenki" – podsumowuje dyrektor Wasik.
Dodajmy, że wciąż nie jest znana data otwarcia wystawy stałej w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
Posłuchaj wypowiedzi naszego rozmówcy:
Justyna Krzyżanowska
Festiwalowe Radio Opole – relacje, rozmowy z artystami, ciekawostki poświęcone Krajowemu Festiwalowi Piosenki Polskiej i transmisje wszystkich koncertów! Zapraszamy do słuchania, czytania i oglądania tego, co dzieje się w Muzycznej Stolicy Polskiej Piosenki – nie tylko od 12 do 14 czerwca. Przypominamy dawne festiwale, relacjonujemy wydarzenia „okołofestiwalowe" i podsumowujemy to muzyczne święto.
Festiwalowe hity z lat 60. 70. i 80. w Radiu Opole!
Od 12 do 15 czerwca na dodatkowej częstotliwości dla Opola 89.4 MHz będziemy prezentować najciekawsze historyczne wykonania z opolskich festiwali.
Wielkie gwiazdy dawnych lat: Niemen, Rodowicz, Grechuta, Młynarski i inni. Nagrania, których nie można usłyszeć w żadnym innym radiu!
Publikacje pochodzą z 2015 roku.