Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-25, 06:50 Autor: Aneta Skomorowska

Czuwają nad prawidłowym przebiegiem głosowania [PORADNIK WYBORCZY]

[fot. Maciej Stępień]
[fot. Maciej Stępień]
Nad prawidłowym przebiegiem głosowania będą czuwać obwodowe komisje wyborcze. Zostały powołane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów. W tych wyborach po raz pierwszy liczba członków komisji zależy od tego, ilu wyborców mieszka w obwodzie głosowania.
Mają one od siedmiu do dziewięciu członków w obwodach, w których mieszka nie więcej niż dwa tysiące mieszkańców. W większych obwodach komisja składa się z dziewięciu do jedenastu osób. Natomiast w obwodach odrębnych, czyli w szpitalach lub zakładach karnych komisje mają od pięciu do siedmiu osób. Prawo zgłaszania członków obwodowych komisji miały te komitety wyborcze, które zarejestrowały listę z kandydatami na posłów w naszym okręgu wyborczym, lub zarejestrowały kandydatów na senatorów w okręgach na Opolszczyźnie.

- W niektórych gminach kandydatów zgłoszonych do komisji było zbyt mało, dlatego wójtowie, burmistrzowie i prezydenci dokonywali uzupełnienia spośród wyborców - mówi Joanna Maksymowicz, wicedyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Proszę także pamiętać, że w skład każdej komisji wchodzi osoba wskazana przez władze gminy spośród pracowników urzędu a w obwodach odrębnych spośród pracowników tych jednostek, w których obwód został utworzony - dodaje.

W województwie opolskim jest 900 obwodów do głosowania, pracę w komisjach obwodowych znalazło ponad 7,5 tysiąca osób.

- Ta liczba się jednak zmniejsza, bo już dostajemy informacje, że osoby rezygnują z pracy w komisji z różnych powodów. Komuś został ustalony pobyt w szpitalach, ktoś wyjeżdża na wakacje - wyjaśnia wicedyrektor Maksymowicz.

Wynagrodzenie za pracy w obwodowej komisji wyborczej to mniej niż 200 złotych.

- Proszę pamiętać, że to wynagrodzenie za kilkanaście godzin pracy - zaznacza wicedyrektor opolskiej delegatury KBW.

Do obowiązków członków obwodowych komisji wyborczych należy udział w szkoleniu, obecność na pierwszym posiedzeniu, na którym wybiera się przewodniczącego komisji, oraz przeprowadzenie głosowania i ustalenie wyników głosowania w dniu wyborów.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"

Zobacz także

2015-10-22, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Woźniak: Więcej pieniędzy dla publicznej służby zdrowia Jedną z porażek polskiej transformacji jest - zdaniem Piotra Woźniaka - system opieki zdrowotnej. Kandydat do Sejmu Zjednoczonej Lewicy na konferencji prasowej stwierdził, że to co dzieje się w służbie zdrowia woła o pomstę do n… » więcej 2015-10-22, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Patryk Jaki: Stop islamizacji Polski oraz miejsca pracy najważniejsze w kampanii - Najważniejsze w mojej kampanii były kwestie zatrzymania islamizacji Polski i Europy oraz gospodarka i miejsca pracy w regionie - powiedział Patryk Jaki podsumowując swoją kampanię wyborczą. » więcej 2015-10-22, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Radny Opola z MN udzielił poparcia Róży Malik, kandydatce do Senatu Marcin Gambiec poparł Różę Malik, kandydatkę Mniejszości Niemieckiej do Senatu. Radny Opola uważa, że jako burmistrz Prószkowa dobrze reprezentuje ona swoją gminę i równie dobrze może reprezentować ziemię opolską w Senacie. » więcej 2015-10-22, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Pilc ze Zjednoczonej Lewicy będzie zabiegał o inwestycję zgazowana węgla Jarosław Pilc, kandydat na posła Zjednoczonej Lewicy będzie wspierał pomysł budowy w Kędzierzynie-Koźlu instalacji zgazowania węgla. » więcej 2015-10-22, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Protestowali w Opolu przeciw rządowi PO-PSL. "Rzucają puste obietnice" Zrzeszeni w Wolnym Związku Zawodowym Sierpień 80 Konfederacja protestowali na rynku w Opolu przeciw rządowi Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. » więcej
16171819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »