Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-25, 06:50 Autor: Aneta Skomorowska

Czuwają nad prawidłowym przebiegiem głosowania [PORADNIK WYBORCZY]

[fot. Maciej Stępień]
[fot. Maciej Stępień]
Nad prawidłowym przebiegiem głosowania będą czuwać obwodowe komisje wyborcze. Zostały powołane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów. W tych wyborach po raz pierwszy liczba członków komisji zależy od tego, ilu wyborców mieszka w obwodzie głosowania.
Mają one od siedmiu do dziewięciu członków w obwodach, w których mieszka nie więcej niż dwa tysiące mieszkańców. W większych obwodach komisja składa się z dziewięciu do jedenastu osób. Natomiast w obwodach odrębnych, czyli w szpitalach lub zakładach karnych komisje mają od pięciu do siedmiu osób. Prawo zgłaszania członków obwodowych komisji miały te komitety wyborcze, które zarejestrowały listę z kandydatami na posłów w naszym okręgu wyborczym, lub zarejestrowały kandydatów na senatorów w okręgach na Opolszczyźnie.

- W niektórych gminach kandydatów zgłoszonych do komisji było zbyt mało, dlatego wójtowie, burmistrzowie i prezydenci dokonywali uzupełnienia spośród wyborców - mówi Joanna Maksymowicz, wicedyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Proszę także pamiętać, że w skład każdej komisji wchodzi osoba wskazana przez władze gminy spośród pracowników urzędu a w obwodach odrębnych spośród pracowników tych jednostek, w których obwód został utworzony - dodaje.

W województwie opolskim jest 900 obwodów do głosowania, pracę w komisjach obwodowych znalazło ponad 7,5 tysiąca osób.

- Ta liczba się jednak zmniejsza, bo już dostajemy informacje, że osoby rezygnują z pracy w komisji z różnych powodów. Komuś został ustalony pobyt w szpitalach, ktoś wyjeżdża na wakacje - wyjaśnia wicedyrektor Maksymowicz.

Wynagrodzenie za pracy w obwodowej komisji wyborczej to mniej niż 200 złotych.

- Proszę pamiętać, że to wynagrodzenie za kilkanaście godzin pracy - zaznacza wicedyrektor opolskiej delegatury KBW.

Do obowiązków członków obwodowych komisji wyborczych należy udział w szkoleniu, obecność na pierwszym posiedzeniu, na którym wybiera się przewodniczącego komisji, oraz przeprowadzenie głosowania i ustalenie wyników głosowania w dniu wyborów.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"

Zobacz także

2015-10-23, godz. 10:15, Wiadomości z regionu Ostatni dzień na odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania - Za złamanie zasad ciszy wyborczej przewidziano kary grzywny, w skrajnym przypadku mogą wynosić do miliona złotych - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Agnieszka Mikucka z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. » więcej 2015-10-23, godz. 08:54, Poranna rozmowa Radia Opole Agnieszka Mikucka z opolskiej delegatury KBW W najbliższą niedzielę (25.10) odbędą się wybory parlamentarne. Wyborcy, a przede wszystkim komitety wyborcze oraz ubiegający się o fotel posła bądź senatora powinni jednak pamiętać, że od północy z piątku na sobotę obowiązuje… » więcej 2015-10-22, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Jolanta Kawecka zwraca uwagę na potrzebę międzypokoleniowej łączności Pod hasłem 'Opole łączy pokolenia' odbyła się konwencja wyborcza Jolanty Kaweckiej, kandydatki do Sejmu z ramienia Platformy Obywatelskiej. » więcej 2015-10-22, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Przedstawiciele Partii Razem sprzeciwiają się instrumentalnemu traktowaniu zwierząt Całkowity zakaz hodowli zwierząt futerkowych na cele zarobkowe chce wprowadzić partia Razem. Hodowla tuczu ma być bardziej humanitarna, a schroniska zwierząt powinny być lepiej zarządzane. » więcej 2015-10-22, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Siemoniak na podsumowaniu kampanii PO: Opolszczyzna stoi za nami murem Opolscy kandydaci Platformy Obywatelskiej podsumowali kampanię wyborczą w obecności wicepremiera Tomasza Siemoniaka. » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »