Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-25, 06:55 Autor: Aneta Skomorowska

Jak się dzieli mandaty w Sejmie i Senacie? [PORADNIK WYBORCZY]

(fot. Mariusz Materlik)
(fot. Mariusz Materlik)
Województwo opolskie obejmuje jeden okręg wyborczy w wyborach do Sejmu, w którym wybieramy 12 kandydatów. Nie oznacza to, że stawiamy 12 krzyżyków na karcie do głosowania. Możemy postawić tylko jeden znak "X" na karcie. Uwaga! Karta do głosowania jest zbroszurowana, wygląda jak książeczka formatu A4 i w całej tej broszurze stawiamy jeden znak "X" obok nazwiska kandydata, a nie obok nazwy komitetu wyborczego na spisie treści.
W wyborach 25 października wybieramy też trzech senatorów w trzech okręgach wyborczych, bo na tyle okręgów w wyborach do Senatu jest podzielone nasze województwo. Zachodnia część regionu to okręg nr 51, miasto Opole i powiat opolski to okręg nr 52, a wschodnia część regionu to okręg 53. W zależności od tego, w jakim okręgu wyborczym mieszkamy, taką będziemy mieli listę kandydatów na senatorów.

- W okręgu wyborczym nr 51 jest 6 kandydatów, w okręgu nr 52 jest 8 kandydatów, a w okręgu nr 53 jest 7 kandydatów. W każdym okręgu wybieramy jednego kandydata, stawiając znak "X" przy jednym nazwisku - mówi dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. - Senatorem w każdym z okręgów zostanie ten kandydat, który zdobędzie największą liczbę głosów - dodaje.

Wybory do Sejmu to wybory proporcjonalne. Oznacza to, że najpierw jest ustalane, czy komitety uzyskały więcej niż 5 procent wszystkich oddanych głosów, czyli to, czy przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy. Te, które próg wyborczy przekroczą, biorą udział w podziale mandatów w okręgu, czyli w naszym przypadku w województwie opolskim.

Z przekroczenia progu wyborczego zwolniona jest Mniejszość Niemiecka.

- To ustawowa zasada wprowadzona w ordynacji wyborczej i w Kodeksie wyborczym - wyjaśnia dyrektor opolskiej delegatury KBW. - Z progu wyborczego zwolnione są komitety nie tylko Mniejszości Niemieckiej, ale wszystkie komitety zarejestrowane przez mniejszość narodową. Ale i tak komitet MN niemieckiej musi zdobyć określoną liczbę głosów w naszym regionie, aby brać udział w podziale mandatów w okręgu - dodaje dyrektor Tkacz.

Komitet wyborczy Zjednoczona Lewica musi przekroczyć 8-procentowy próg wyborczy. Taki próg jest ustalony dla komitetów koalicyjnych, czyli założonych w porozumieniu kilku ugrupowań.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"

Zobacz także

2015-10-26, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Witold Zembaczyński jako poseł nie podniesie ręki za zmianą konstytucji Witold Zembaczyński - wygrany w wyborach do Sejmu z list Nowoczesnej przekonuje, że będzie forsował pomysły, które przedstawił w swojej kampanii wyborczej. Zagłosowało na niego 12 699 osób i dzięki temu zadebiutuje w roli parla… » więcej 2015-10-26, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Rekordowe poparcie dla Czerwińskiego do Senatu, Okrągły w Sejmie nie będzie W kolejnej kadencji Prudnik nadal będzie miał parlamentarzystę. Po raz pierwszy będzie to jednak senator. Został nim Jerzy Czerwiński z Prawa i Sprawiedliwości. Do Sejmu nie dostała się natomiast zasiadająca tam przez dwie kadencje… » więcej 2015-10-26, godz. 15:40, Wiadomości z regionu Rajmund Miller nadal posłem PO. "Popełniliśmy błędy" 8.565 głosów - tylu wyborców zagłosowało na Rajmunda Millera (PO), co daje mu poselski mandat także w tej kadencji. W Radiu Opole powiedział, że nadal chce pracować dla rozwoju regionu. Buduje się już obwodnica Nysy, ale pozostała… » więcej 2015-10-26, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Ludowcy zaskoczeni słabym wynikiem. Krajczy: Mogły decydować głosy nieważne Norbert Krajczy nie kryje zaskoczenia osiągniętym wynikiem w wyborach parlamentarnych. Kandydat walczył o głosy z drugiej pozycji do Sejmu z list Polskiego Stronnictwa Ludowego. » więcej 2015-10-26, godz. 11:52, Wiadomości z regionu Głosowanie w liczbach bezwzględnych [WYNIKI NIEOFICJALNE] Do urn poszło 338 248 uprawnionych do głosowania mieszkańców Opolszczyzny, frekwencja wyniosła więc 43,12%. Najwięcej - bo 27,77% - Opolan poparło Prawo i Sprawiedliwość. Platforma Obywatelska, która do tej pory wygrywała wybory… » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »