Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-25, 06:55 Autor: Aneta Skomorowska

Jak się dzieli mandaty w Sejmie i Senacie? [PORADNIK WYBORCZY]

(fot. Mariusz Materlik)
(fot. Mariusz Materlik)
Województwo opolskie obejmuje jeden okręg wyborczy w wyborach do Sejmu, w którym wybieramy 12 kandydatów. Nie oznacza to, że stawiamy 12 krzyżyków na karcie do głosowania. Możemy postawić tylko jeden znak "X" na karcie. Uwaga! Karta do głosowania jest zbroszurowana, wygląda jak książeczka formatu A4 i w całej tej broszurze stawiamy jeden znak "X" obok nazwiska kandydata, a nie obok nazwy komitetu wyborczego na spisie treści.
W wyborach 25 października wybieramy też trzech senatorów w trzech okręgach wyborczych, bo na tyle okręgów w wyborach do Senatu jest podzielone nasze województwo. Zachodnia część regionu to okręg nr 51, miasto Opole i powiat opolski to okręg nr 52, a wschodnia część regionu to okręg 53. W zależności od tego, w jakim okręgu wyborczym mieszkamy, taką będziemy mieli listę kandydatów na senatorów.

- W okręgu wyborczym nr 51 jest 6 kandydatów, w okręgu nr 52 jest 8 kandydatów, a w okręgu nr 53 jest 7 kandydatów. W każdym okręgu wybieramy jednego kandydata, stawiając znak "X" przy jednym nazwisku - mówi dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. - Senatorem w każdym z okręgów zostanie ten kandydat, który zdobędzie największą liczbę głosów - dodaje.

Wybory do Sejmu to wybory proporcjonalne. Oznacza to, że najpierw jest ustalane, czy komitety uzyskały więcej niż 5 procent wszystkich oddanych głosów, czyli to, czy przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy. Te, które próg wyborczy przekroczą, biorą udział w podziale mandatów w okręgu, czyli w naszym przypadku w województwie opolskim.

Z przekroczenia progu wyborczego zwolniona jest Mniejszość Niemiecka.

- To ustawowa zasada wprowadzona w ordynacji wyborczej i w Kodeksie wyborczym - wyjaśnia dyrektor opolskiej delegatury KBW. - Z progu wyborczego zwolnione są komitety nie tylko Mniejszości Niemieckiej, ale wszystkie komitety zarejestrowane przez mniejszość narodową. Ale i tak komitet MN niemieckiej musi zdobyć określoną liczbę głosów w naszym regionie, aby brać udział w podziale mandatów w okręgu - dodaje dyrektor Tkacz.

Komitet wyborczy Zjednoczona Lewica musi przekroczyć 8-procentowy próg wyborczy. Taki próg jest ustalony dla komitetów koalicyjnych, czyli założonych w porozumieniu kilku ugrupowań.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"

Zobacz także

2015-11-02, godz. 11:12, Niedzielna Loża Radiowa Niedzielna Loża radiowa 1 listopada 2015 - posłuchajcie! Podziękowania dla wyborców i plany na przyszłość. Goście pierwszej po wyborach Niedzielnej Loży Radiowej ocenili wynik wyborów, które dały pełnię władzy partii Jarosława Kaczyńskiego. Po raz pierwszy w dziejach III RP zwycięska… » więcej 2015-11-02, godz. 09:29, Publicystyka w Radiu Opole Ryszard Galla o tym, dlaczego ewentualna koalicja z Prawem i Sprawiedliwością jest bardzo mało prawdopodobna - Nawet jeśli z Prawem i Sprawiedliwością łączą nas wartości konserwatywne, chadeckie, to dzieli nas stosunek do wszelkich mniejszości, które politycy PiS traktują z nieufnością - mówił w Loży Radiowej Ryszard Galla, poseł… » więcej 2015-10-30, godz. 11:26, Publicystyka w Radiu Opole Grzegorz Sawicki o przyczynach klęski ludowców, poszukiwaniu nowego lidera i przyszłości koalicji rządzącej Opolszczyzną - To był zimny prysznic - tak wyborczy wynik Polskiego Stronnictwa Ludowego ocenił wicemarszałek Opolszczyzny Grzegorz Sawicki. - Widocznie przekaz, z jakim poszli do wyborów nasi liderzy, nie był przekonujący dla wyborców - dodał… » więcej 2015-10-29, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Poselskie plany Tomasza Kostusia i domykanie spraw regionalnych Dziś (29.10) nastąpi podpisanie umowy na zakup 7 nowych pociągów elektrycznych dla naszego regionu. Przypomnijmy, przetarg na to zadanie wygrała firma Newag z Nowego Sącza, a opiewał on na ponad 88 mln zł. » więcej 2015-10-29, godz. 10:04, Publicystyka w Radiu Opole Witold Zembaczyński o politycznej sile nazwiska, podatkach, finansowaniu partii politycznych, budowaniu struktur i przyszłości Opolszczyzny - Ryszard Zembaczyński zawsze był dla mnie wzorem pracowitości, uczciwości, zaangażowania, to marka sama w sobie - mówił w Loży Radiowej Witold Zembaczyński, nowy opolski poseł z listy Nowoczesnej Ryszarda Petru, odpowiadają na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »