Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-25, 06:55 Autor: Aneta Skomorowska

Jak się dzieli mandaty w Sejmie i Senacie? [PORADNIK WYBORCZY]

(fot. Mariusz Materlik)
(fot. Mariusz Materlik)
Województwo opolskie obejmuje jeden okręg wyborczy w wyborach do Sejmu, w którym wybieramy 12 kandydatów. Nie oznacza to, że stawiamy 12 krzyżyków na karcie do głosowania. Możemy postawić tylko jeden znak "X" na karcie. Uwaga! Karta do głosowania jest zbroszurowana, wygląda jak książeczka formatu A4 i w całej tej broszurze stawiamy jeden znak "X" obok nazwiska kandydata, a nie obok nazwy komitetu wyborczego na spisie treści.
W wyborach 25 października wybieramy też trzech senatorów w trzech okręgach wyborczych, bo na tyle okręgów w wyborach do Senatu jest podzielone nasze województwo. Zachodnia część regionu to okręg nr 51, miasto Opole i powiat opolski to okręg nr 52, a wschodnia część regionu to okręg 53. W zależności od tego, w jakim okręgu wyborczym mieszkamy, taką będziemy mieli listę kandydatów na senatorów.

- W okręgu wyborczym nr 51 jest 6 kandydatów, w okręgu nr 52 jest 8 kandydatów, a w okręgu nr 53 jest 7 kandydatów. W każdym okręgu wybieramy jednego kandydata, stawiając znak "X" przy jednym nazwisku - mówi dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. - Senatorem w każdym z okręgów zostanie ten kandydat, który zdobędzie największą liczbę głosów - dodaje.

Wybory do Sejmu to wybory proporcjonalne. Oznacza to, że najpierw jest ustalane, czy komitety uzyskały więcej niż 5 procent wszystkich oddanych głosów, czyli to, czy przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy. Te, które próg wyborczy przekroczą, biorą udział w podziale mandatów w okręgu, czyli w naszym przypadku w województwie opolskim.

Z przekroczenia progu wyborczego zwolniona jest Mniejszość Niemiecka.

- To ustawowa zasada wprowadzona w ordynacji wyborczej i w Kodeksie wyborczym - wyjaśnia dyrektor opolskiej delegatury KBW. - Z progu wyborczego zwolnione są komitety nie tylko Mniejszości Niemieckiej, ale wszystkie komitety zarejestrowane przez mniejszość narodową. Ale i tak komitet MN niemieckiej musi zdobyć określoną liczbę głosów w naszym regionie, aby brać udział w podziale mandatów w okręgu - dodaje dyrektor Tkacz.

Komitet wyborczy Zjednoczona Lewica musi przekroczyć 8-procentowy próg wyborczy. Taki próg jest ustalony dla komitetów koalicyjnych, czyli założonych w porozumieniu kilku ugrupowań.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"

Zobacz także

2015-11-08, godz. 10:49, Publicystyka w Radiu Opole Dariusz Urbaś o powyborczych hejtach, działalności nie tylko politycznej oraz o niejasnej na razie przyszłości Kongresu Nowej Prawicy - Mój dobry wynik chyba niektórych wystraszył - powiedział w Loży Radiowej Dariusz Urbaś z Kongresu Nowej Prawicy, który startował do Senatu z listy komitetu Kukiz ’15. - Skąd to wiem? W czasie kampanii nie było wymierzonych w… » więcej 2015-11-03, godz. 16:08, Publicystyka w Radiu Opole Kewin Adamczyk o tym, jak udało mu się trafnie wytypować 11 z 15 zwycięzców wyborów parlamentarnych i wygrać konkurs Loży Radiowej - Najtrudniej było wytypować senatorów - powiedział w Loży Radiowej Kewin Adamczyk z Ozimka, nasz słuchacz, który wywalczył sobie tytuł politycznego eksperta naszego programu, najtrafniej typując opolskich zwycięzców wyborów … » więcej 2015-11-03, godz. 15:59, Publicystyka w Radiu Opole Błażej Choroś o przyczynach porażki PO, lewicy i ludowców a także o tym, że prawicy bardzo pomogła ordynacja wyborcza - Rzadko zdarza się, by jakaś partia rządziła dłużej niż 10 lat, tak jest także w innych krajach europejskich - mówił w Loży Radiowej dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, komentując wyborczą porażkę Platformy… » więcej 2015-11-03, godz. 15:45, Publicystyka w Radiu Opole Adam Kępiński o tym, że rozliczył Adama Kępińskiego z kampanii wyborczej a teraz oczekuje na rozliczenie opolskiego lidera SLD - Przestrzeliłem. I to grubo - powiedział w Loży Radiowej Adam Kępiński, poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który bez powodzenia wystartował do Senatu ze swojego komitetu. - Myślałem, że w jednomandatowych wyborach do Senatu ludzie… » więcej 2015-11-03, godz. 15:32, Publicystyka w Radiu Opole Piotr Woźniak o tym, że wcale nie musi być liderem SLD, o swoim wyborczym wyniku, kłótniach w partii i przyszłości polskiej lewicy - Nie jestem przyspawany do stołka - stwierdził w Loży Radiowej Piotr Woźniak, lider opolskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej, pytany o to, ile prawdy jest w prasowych komentarzach, że kryzys opolskiej lewicy jest tak głęboki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »