Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-25, 06:55 Autor: Aneta Skomorowska

Jak się dzieli mandaty w Sejmie i Senacie? [PORADNIK WYBORCZY]

(fot. Mariusz Materlik)
(fot. Mariusz Materlik)
Województwo opolskie obejmuje jeden okręg wyborczy w wyborach do Sejmu, w którym wybieramy 12 kandydatów. Nie oznacza to, że stawiamy 12 krzyżyków na karcie do głosowania. Możemy postawić tylko jeden znak "X" na karcie. Uwaga! Karta do głosowania jest zbroszurowana, wygląda jak książeczka formatu A4 i w całej tej broszurze stawiamy jeden znak "X" obok nazwiska kandydata, a nie obok nazwy komitetu wyborczego na spisie treści.
W wyborach 25 października wybieramy też trzech senatorów w trzech okręgach wyborczych, bo na tyle okręgów w wyborach do Senatu jest podzielone nasze województwo. Zachodnia część regionu to okręg nr 51, miasto Opole i powiat opolski to okręg nr 52, a wschodnia część regionu to okręg 53. W zależności od tego, w jakim okręgu wyborczym mieszkamy, taką będziemy mieli listę kandydatów na senatorów.

- W okręgu wyborczym nr 51 jest 6 kandydatów, w okręgu nr 52 jest 8 kandydatów, a w okręgu nr 53 jest 7 kandydatów. W każdym okręgu wybieramy jednego kandydata, stawiając znak "X" przy jednym nazwisku - mówi dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. - Senatorem w każdym z okręgów zostanie ten kandydat, który zdobędzie największą liczbę głosów - dodaje.

Wybory do Sejmu to wybory proporcjonalne. Oznacza to, że najpierw jest ustalane, czy komitety uzyskały więcej niż 5 procent wszystkich oddanych głosów, czyli to, czy przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy. Te, które próg wyborczy przekroczą, biorą udział w podziale mandatów w okręgu, czyli w naszym przypadku w województwie opolskim.

Z przekroczenia progu wyborczego zwolniona jest Mniejszość Niemiecka.

- To ustawowa zasada wprowadzona w ordynacji wyborczej i w Kodeksie wyborczym - wyjaśnia dyrektor opolskiej delegatury KBW. - Z progu wyborczego zwolnione są komitety nie tylko Mniejszości Niemieckiej, ale wszystkie komitety zarejestrowane przez mniejszość narodową. Ale i tak komitet MN niemieckiej musi zdobyć określoną liczbę głosów w naszym regionie, aby brać udział w podziale mandatów w okręgu - dodaje dyrektor Tkacz.

Komitet wyborczy Zjednoczona Lewica musi przekroczyć 8-procentowy próg wyborczy. Taki próg jest ustalony dla komitetów koalicyjnych, czyli założonych w porozumieniu kilku ugrupowań.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"

Zobacz także

2015-10-23, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Patryk Jaki: Głosujcie na młode pokolenie! Odsuńcie od władzy postkomunistów Patryk Jaki namawia do głosowania na młodych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Zaznaczył, że według badań 70 procent obywateli chce zmian w polityce, a nie da się tych zmian przeprowadzić bez nowego pokolenia w polityce. » więcej 2015-10-23, godz. 16:14, Publicystyka w Radiu Opole Antoni Konopka o korzystnej dla ludowców wróżbie Władysława Bartoszewskiego, elektoracie rozproszonym i o tym, czemu rolnicy na całym świecie narzekają - Teraz w kampanii wyborczej wszyscy naraz chcą naprawiać rolnictwo, choć ostatnie lata były dla naszego rolnictwa naprawdę dobre - przekonywał w Loży Radiowej wicemarszałek Antoni Konopka, który kandyduje do Sejmu z pozycji siódmej… » więcej 2015-10-23, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Adam Kępiński w zamian za mandat senatora zdobędzie szczyt Ameryki Południowej Adam Kępiński obiecał, że jeżeli zostanie senatorem to wejdzie na najwyższy szczyt Ameryki Południowej. » więcej 2015-10-23, godz. 15:57, Publicystyka w Radiu Opole Barbara Nowacka o politycznym potencjale lewicy, normalnych w kampanii kłótniach i znaczeniu kobiet, które tłumnie wkraczają do męskiego świata władzy - Nie biję się o nasz wynik wyborczy - przekonywała w Opolu Barbara Nowacka, nowa liderka Zjednoczonej Lewicy. - Teraz musimy zrobić wszystko, żeby nasz wynik był dwucyfrowy. na pewno będziemy w Sejmie w 30 osób, ale może nas być… » więcej 2015-10-23, godz. 15:15, Publicystyka w Radiu Opole Rajmund Miller o tym, dlaczego obawia się Prawa i Sprawiedliwości a także o tym, co konkretnie zrobił dla kraju, regionu swojego powiatu - Boję się państwa, które stworzy PiS, państwa, w którym nauczyciel, żeby móc uczyć moje wnuki, być może będzie musiał podpisywać jakieś klauzule sumienia - mówił w Loży Radiowej Rajmund Miller, numer drugi na opolskiej liście… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »