Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-25, 06:55 Autor: Aneta Skomorowska

Nie głosuj na spis treści! Sprawdź, jak oddać ważny głos [PORADNIK WYBORCZY]

Wybory do Sejmu RP i do Senatu RP 2015 - Termin i technika głosowania [PKW]
Dziś wybieramy nowy parlament, czyli posłów i senatorów. W lokalach wyborczych dostaniemy dwie karty do głosowania. Jedną z nazwiskami kandydatów na posłów 11 komitetów wyborczych, drugą z nazwiskami kandydatów na senatorów.
Karta do głosowania na posłów będzie zbroszurowana, czyli będzie podobna do tej, jaką mieliśmy w ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Wtedy odnotowano większą niż zazwyczaj liczbę głosów nieważnych.

Jak prawidłowo oddać głos w tych wyborach?

Karta w wyborach do Sejmu ma 13 stron. Na pierwszej stronie mamy zapisane, że jest to karta do głosowania oraz informację, że to wielostronicowa karta do głosowania zawierająca wszystkie listy kandydatów na posłów i informację, że można głosować tylko na jedną listę, stawiając znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Na drugiej stronie mamy spis treści. Umieszczone są w nim wszystkie komitety wyborcze, których kandydaci zostali zarejestrowani w wyborach do Sejmu oraz numer strony, na której dany komitet się znajduje.

- Proszę na spisie treści nie stawiać znaku "X" - uczula wicedyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Joanna Maksymowicz.

Strony przeznaczone do głosowania mają numery od 3 do 13. Dopiero na tych stronach są nazwiska kandydatów na posłów.

- Proszę pamiętać, że w całej tej "książeczce", która jest kartą do głosowania, stawiamy tylko jeden znak "X" na jednej stronie, przy nazwisku jednego kandydata - dodaje wicedyrektor Maksymowicz.

Postawienie więcej niż jednego znaku "X" spowoduje, że głos będzie nieważny. Natomiast wszystkie zapiski poza kratkami znajdującymi się przy nazwiskach nie będą unieważniały głosu.

Karta z nazwiskami kandydatów do Senatu powinna sprawić mniej problemów. Ta karta ma kolor żółty, jest to jedna zadrukowana strona zawierająca wszystkich kandydatów, których nazwiska zapisano w kolejności alfabetycznej.

Aby oddać ważny głos w wyborach do Senatu, należy postawić jeden znak "X" w kratce obok nazwiska wybranego kandydata.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"
Wybory do Sejmu RP i do Senatu RP 2015 - Technika głosowania SEJM (język polski migowy) [PKW]
Wybory do Sejmu RP i do Senatu RP 2015 - Technika głosowania SENAT (język polski migowy) [PKW]

Zobacz także

2015-10-12, godz. 18:45, Wiadomości z regionu Poseł Jaki chce, aby senator Świeykowski zrezygnował z kandydowania Patryk Jaki jest oburzony postawą senatora i apeluje, aby zrezygnował on ze startu w wyborach. Sprawa dotyczy wypowiedzi Aleksandra Świeykowskiego dla NTO. » więcej 2015-10-12, godz. 17:45, Wiadomości z regionu Świeykowski: Wyprowadzka NEAPCO z Praszki nie jest przesądzona Firma NEAPCO z Praszki, zatrudniająca ponad 900 osób, nie podjęła decyzji o wyprowadzce. Tak twierdzi Aleksander Świeykowski, senator i kandydat na senatora z listy Platformy Obywatelskiej. » więcej 2015-10-12, godz. 17:17, Wiadomości z regionu Likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia, zdaniem PiS, poprawi służbę zdrowia Jerzy Czerwiński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Senatu uważa, że likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia poprawi kondycję Brzeskiego Centrum Zdrowia. » więcej 2015-10-12, godz. 15:15, Wiadomości z regionu Adam Kępiński przesłuchany przez legnickiego prokuratora w sprawie Andersa Legnicki prokurator podczas telekonferencji przesłuchał Adama Kępińskiego, posła Sojuszu Lewicy Demokratycznej, kandydata do Senatu. » więcej 2015-10-12, godz. 14:46, Wiadomości z regionu Wiśniewski poparł Zembaczyńskiego. Jaki nie ma o to żalu Arkadiusz Wiśniewski poparł Witolda Zembaczyńskiego w wyborach do Sejmu. Prezydent Opola zapowiedział, że w wyborach parlamentarnych będzie głosował za zmianą na lepsze, czyli na kandydata Nowoczesnej. » więcej
34353637383940
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »