– Z formalnego punktu widzenia, kampania rozpocznie się dopiero w momencie opublikowania postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów. Z tą chwilą mamy do czynienia z kampanią sensu stricto, regulowaną przez przepisy kodeksu wyborczego – wyjaśnia gość porannej rozmowy.
Aby móc prowadzić kampanię, należy zarejestrować komitet wyborczy: partii politycznej, koalicyjny albo komitet wyborców. Tylko zarejestrowane w Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie komitety będą miały prawo prowadzeni oficjalnej kampanii.
– Całe województwo będzie okręgiem nr 21 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, jest to okręg dwunastomandatowy, do senatu będziemy mieli trzy okręgi, czyli mieszkańcy naszego województwa wybiorą jesienią 12 posłów i 3 senatorów – powiedziała Mikucka.
Chodzi o okręg nr 51 – obejmujący powiaty: brzeski, kluczborski, namysłowski, nyski i prudnicki, okręg nr 52 – czyli miasto Opole i powiat opolski, a także nr 53 – czyli powiaty głubczycki, kędzierzyńsko- kozielski, krapkowicki, strzelecki i oleski. W każdym z tych okręgów wybierzemy po jednym senatorze.
Posłuchaj naszego rozmówcy: