Można to zrobić głosując korespondencyjnie, można także dopisać się do spisu wyborców. Trzecią możliwością jest posiadanie zaświadczenia o prawie do głosowania.
Takie zaświadczenie musi posiadać każda osoba, która będzie chciała zagłosować a w dniu wyborów będzie przebywała poza miejscowością, w której jest ujęta w spisie wyborców lub jeśli będzie chciała zagłosować poza "swoim" lokalem.
- Jeśli wybieramy się na wycieczkę w kraju lub za granicą, możemy najpóźniej do piątku przed wyborami (23.10) udać się do działu ewidencji ludności urzędu miasta lub gminy, w której jesteśmy zameldowani i pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania - mówi Agnieszka Mikucka z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Z takim zaświadczeniem możemy zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym w kraju lub zagranicą.
- Aby otrzymać zaświadczenie możemy osobiście złożyć wniosek w urzędzie gminy, możemy także złożyć wniosek faksem lub wysłać go mailem - dodaje Mikucka.
We wniosku należy podać imię, nazwisko i numer PESEL, możemy też upoważnić kogoś do odbioru takiego zaświadczenia.
Należy jednak pamiętać, że głosując poza województwem opolskim na karcie do głosowania będą nazwiska kandydatów z innego regionu. Jeśli zaś będziemy głosować za granicą głos oddamy na kandydatów zarejestrowanych w okręgu Warszawa Śródmieście.
Jeśli pobierzemy zaświadczenie o prawie do głosowania a nigdzie w dniu wyborów nie wyjedziemy udając się do lokalu wyborczego należy mieć je ze sobą. Pobierając takie zaświadczenie w gminie jesteśmy skreślani ze spisu wyborców w obwodzie głosowania, w którym mieszkamy. Komisja wyborcza nie znajdzie więc naszego nazwiska na spisie i nie wyda karty do głosowania. Dlatego będzie można zagłosować tylko na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.