Radio Opole » Patronaty - polecamy
2019-04-24, 13:34 Autor: Agnieszka Lubczańska

Film z muzyką na żywo w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki

Muzyka na żywo do filmu "Upiór w Operze" [fot. Michał Grocholski]
Muzyka na żywo do filmu "Upiór w Operze" [fot. Michał Grocholski]
Koncert połączony z filmem o Hymnie narodowym [fot. Michał Grocholski]=
Koncert połączony z filmem o Hymnie narodowym [fot. Michał Grocholski]=
Koncert połączony z filmem o Hymnie narodowym [fot. Michał Grocholski]
Koncert połączony z filmem o Hymnie narodowym [fot. Michał Grocholski]
5 maja minie 200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki, jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu nazywanego ojcem „polskiej opery narodowej”. Do jego najsłynniejszych dzieł należy m.in. opera „Halka”. W piątek 10 maja w Filharmonii Opolskiej w ramach obchodów Roku Stanisława Moniuszki będzie można posłuchać pieśni i uwertur genialnego kompozytora, a także obejrzeć „Halkę” – film z 1929 roku w odrestaurowanej wersji z muzyką na żywo w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Adama Banaszaka oraz trójki solistów, którzy wcielą się w role prezentowane w filmie. Pozostały ostatnie bilety do kupienia w kasie i na stronie filharmonii. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00.
Pierwszą część wieczoru wypełni instrumentalna muzyka Stanisława Moniuszki oraz wybór jego najbardziej znanych pieśni w opracowaniu na głos i orkiestrę Kazimierza Wiłkomirskiego.

Wśród solistów na scenie sali koncertowej filharmonii usłyszymy: Marcelinę Beucher (sopran), Yury`ego Haradzetskiego (tenor) oraz Mariusza Godlewskiego (baryton).

Więcej informacji o koncercie oraz artystach można znaleźć na stronie internetowej Filharmonii Opolskiej tu: Filharmonia Opolska.

Przypomnijmy: Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W przyjętej uchwale podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki „imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej”. Sejmu RP motywuje ową decyzję: „Jego wielkie opery takie jak Halka czy Straszny dwór, dotykające sedna idiomu polskości – zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej – do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości”.

Film z muzyką na żywo w 200. rocznicę urodzin Stanisława MoniuszkiProgram koncertu:

Stanisław Moniuszko – Uwertura do opery Paria
Stanisław Moniuszko – Pieśń Złota rybka (instr. Kazimierz Wiłkomirski)
Stanisław Moniuszko – Pieśń Dziad i baba (instr. Kazimierz Wiłkomirski)
Stanisław Moniuszko – Polonez uroczysty Es-dur
Stanisław Moniuszko – Pieśń wieczorna (instr. Kazimierz Wiłkomirski)
Stanisław Moniuszko – Uwertura do opery Jawnuta
Stanisław Moniuszko – Halka (Film z 1929r. z muzyką na żywo)

Patronaty - polecamy

2019-05-22, godz. 14:39 „RODO w służbie zdrowia” - czyli oswajamy potwora 28 maja w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym odbędzie się konferencja poświęcona RODO i jego zastosowaniu w służbie zdrowia. Prelegentem będzie dr Maciej Kawe ... » więcej 2019-05-22, godz. 12:04 Weź udział w aukcji internetowej i pomóż zrealizować marzenia młodych piłkarzy Mają tylko jedno marzenie - wziąć udział w Międzynarodowym Turnieju Piłkarskim w Atenach, który odbędzie się 26 maja. Żeby do tego doszło Trampkarze z klubu U ... » więcej 2019-05-22, godz. 09:57 Jak zostać Smart Seniorem? Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza na warsztaty! E-książki, Google Maps czy Legimi, korzystania z takich aplikacji chce nauczyć opolskich seniorów Miejska Biblioteka Publiczna. Cykl warsztatów temu poświęcon ... » więcej 2019-05-22, godz. 08:50 Trwa Międzynarodowy Tydzień Coachingu w Opolu Od poniedziałku (20.05) do piątku (24.05) potrwa Międzynarodowy Tydzień Coachingu w Opolu. To doroczne, globalne święto profesjonalistów coachingu celebrowane ... » więcej 2019-05-21, godz. 15:38 Targi Książki nad Odrą od środy w Kędzierzynie-Koźlu - zobacz, co w programie! Katarzyna Dowbor, Ewa Kassala, Iwona Guzowska, Szymon Hołownia, Marek Szołtysek, Natalia Usenko, Jakub Ćwiek i Krzysztof Skiba - to niektórzy z gości III Targ ... » więcej 2019-05-21, godz. 14:00 Lego roboty znów staną do walki. IV turniej Opolskiej Ligi Robotów w środę w CWK Trwa V sezon Opolskiej Ligi Robotów. W jego ramach w środę (22.05) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu rozegrane zostaną zawody. Konkurencje rozpoczn ... » więcej 2019-05-21, godz. 13:32 Zbliża się 37. rocznica powstania ośrodka MONAR w Zbicku – obchody już w sobotę! Stowarzyszenie MONAR Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Zbicku w dniach 25-26.05.2019 r. obchodzi 37. rocznicę powstania. Z tej okazji Sto ... » więcej 2019-05-21, godz. 11:47 Mamy z dziećmi zaprasza w niedzielę JuraPark w Krasiejowie Na wspólne świętowanie Dnia Matki zaprasza w niedzielę (26.05) JuraPark w Krasiejowie. W programie występy solowe podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Promoc ... » więcej 2019-05-21, godz. 10:09 Piknik wSPAniałych Mam już w sobotę – jeszcze dziś (21.05) można się bezpłatnie zapisać! Fundacja im. Julki Bonk „Walcz o mnie” zaprasza wszystkie mamy i opiekunki dzieci niepełnosprawnych na piknik wSPAniałych Mam. Organizatorzy zdają sobie spraw ... » więcej 2019-05-21, godz. 09:30 XXIV Opolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich Tułowice 2019 już w sobotę – poznaj szczegóły! Przed nami kolejny festiwal dla solistów i zespołów muzyki myśliwskiej, gdzie grane są sygnały myśliwskie towarzyszące polowaniom. Konkurs jest przeznaczony d ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »