Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 16 czerwca 2019 roku. Zobacz…
2019-06-16, 14:50 Autor: Ewa Skrabacz

Niedzielna Loża Radiowa z 16 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 16 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM]
W środę (12.06) w Waszyngtonie prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację o współpracy obronnej, która przewiduje m.in. zwiększenie stałej rotacyjnej obecności wojsk USA. Opolskich polityków zapytaliśmy o najważniejsze efekty i znaczenie trwającej wizyty - zarówno w wymiarze międzynarodowym, jak i w polityce krajowej.

Gośćmi „Niedzielnej Loży Radiowej” byli: Małgorzata Wilkos (SP), Ryszard Galla (MN), Antoni Duda (PiS), Ryszard Wilczyński (PO), Piotr Pancześnik (Porozumienie), Łukasz Dymek (.Nowoczesna) i Radosław Majgier (Kukiz`15). Debatę prowadziła Ewa Skrabacz.
Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska) stwierdziła, że „jest to wielki sukces zarówno prezydenta Andrzeja Dudy, jak i całego rządu Zjednoczonej Prawicy, polskiej dyplomacji. Uważam, że zbieramy dziś premię za prawie 4 lata rzetelnej i konsekwentnej pracy zarówno w polityce krajowej, jak i międzynarodowej. Polityki samodzielnej i podmiotowej”.

Łukasz Dymek (Nowoczesna) ocenił, że „największy sukces odniósł Donald Trump, który osiągnął cele, jakie sobie zakładał”. Odnosząc się do perspektywy zniesienia wiz przypomniał, że „Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa czy Estonia od ponad 11 lat mają ruch bezwizowy, a my jesteśmy coraz większym partnerem, a nie jesteśmy traktowani równorzędnie”.

„Im bardziej będzie utyskiwać opozycja, tym bardziej będę przekonany o słuszności naszych działań”. Zwrócił także uwagę, że „opozycja odebrała cios w swoją narrację, który padł z niespodziewanej strony - były prezydent USA, demokrata, postawił Polskę jako wzór funkcjonowania. Takie stwierdzenie burzy opozycyjną narrację” – odpowiadał Piotr Pancześnik (Porozumienie).

Radosław Majgier (Kukiz’15) stwierdził, że wizyta Prezydenta i ustalenia, które w jej trakcie zapadły „jest to pewien sukces. To oczywiście przygotowanie do kolejnej kadencji, do startu Prezydenta i Zjednoczonej Prawicy w kolejnych wyborach. Uważam jednak, że mamy się czym cieszyć. Prognozy są optymistyczne, ale jak będzie, to – jak zawsze – dopiero się okaże”.

„Prezydent w sowich podróżach zagranicznych przyzwyczaił nas, że to była seria niefortunnych zdarzeń. Gdy teraz zdarza się wizyta, która jest realizowana dobrze, z pewnymi wynikami, efektami, to pojawia się euforia. My będziemy przede wszystkim obserwować to, co się dzieje w realiach polskiej polityki obronnej” – stwierdził Ryszard Wilczyński (Platforma Obywatelska).

„Zjednoczona Prawica z podziwem i pełną akceptacją obserwuje poczynania Prezydenta. Posłuchajmy też jak komentują to inni, którzy bardzo wysoko oceniają Polskę, tę wizytę. Dostrzegana jest jakość tej wizyty” – zauważył Antoni Duda (Prawo i Sprawiedliwość).

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka) dodał, że „PR-owo to bardzo dobra wizyta, ale potrzeba więcej skromności. Jesteśmy na początku drogi, a już ogłaszamy wielkie sukcesy. Trochę skromności, pracy u podstaw. Prowadźmy pewną kontynuację, nie zawracajmy kijem Wisły”.

Zobacz także

2020-05-03, godz. 12:00 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 3 maja 2020 r. W niedzielę przypadła kolejna rocznica uchwalenia Ustawy Rządowej, czyli Konstytucji 3 Maja. O jej korzeniach, znaczeniu dla Polski, ale nie tylko, gdyż była to… » więcej 2020-05-01, godz. 12:00 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 1 maja 2020 r. W świątecznej 1 - Majowej Loży Radiowej gośćmi Witolda Żurawickiego byli Jerzy Szteliga ze Związku Nauczycielstwa Polskiego na Politechnice Opolskiej oraz Grzegorz… » więcej 2020-04-13, godz. 12:00 Ks. mitrat Stanisław Strach w "Świątecznej Loży Radiowej" z 13 marca 2020 roku Katolicy powoli kończą swoje wielkanocne świętowanie, a wierni Kościoła prawosławnego wchodzą w czas bezpośredniego przygotowania do Paschy. Tydzień przed tym… » więcej 2020-04-12, godz. 12:00 Ks Wojciech Pracki w "Świątecznej Loży Radiowej" z 12 marca 2020 roku Wielki Tydzień i Wielkanoc w całym chrześcijaństwie zachodnim obchodzone są według kalendarza gregoriańskiego. Dziś świętują więc również protestanci. Ks. Wojciech… » więcej 2020-03-08, godz. 14:10 Niedzielna Loża Radiowa z 8 marca - zobacz i posłuchaj! [ZDJĘCIA, FILM] Czy kolejne potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem wśród Polaków pokazały, że państwo działa w tym zakresie sprawnie? Jak należy ocenić podjęte środki… » więcej 2020-03-01, godz. 14:31 Niedzielna Loża Radiowa z 1 marca - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] W minionym tygodniu temat koronawirusa zdominował polską politykę. Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o konsekwencje upolitycznienia kwestii bezpieczeństwa… » więcej 2020-02-23, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 23 lutego - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] - Nie możemy dać się podzielić między kraje skąpe i hojne, między euroentuzjastów i eurosceptyków. Wszyscy powinniśmy być eurorealistami chcącymi ambitnej Europy… » więcej 2020-02-16, godz. 12:50 Niedzielna Loża Radiowa z 16 lutego 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Jak będzie trwająca kampania w wyborach prezydenckich? - zastanawiali się goście Niedzielnej Loży Radiowej. Odnieśli się m.in. do opinii wyrażonej przez prof… » więcej 2020-02-09, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa z 9 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rusza kolejny wyścig wyborczy. 10 maja pierwsza, a ewentualna druga tura wyborów prezydenckich - 24 maja. Swój start deklarowało w ostatnim czasie 8 kandydatów:… » więcej 2020-02-02, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa z 2 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej zapytaliśmy o Opolski Zespół Parlamentarny: Jakie plany mają przedstawiciele regionu w nowej kadencji parlamentu? Dlaczego nie wszyscy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »