Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa (28.04) - zobacz i posłu…
2019-04-28, 11:32 Autor: Marek Świercz

Niedzielna Loża Radiowa (28.04) - zobacz i posłuchaj!

Niedzielna Loża Radiowa 28.04.2019. Czym zakończył się strajk nauczycieli?
- Nauczyciele wykazali się odpowiedzialnością, zawieszając strajk przed maturami, pokazali determinację i jedność środowiska, więc odnieśli sukces - zgodnie twierdzili w Niedzielnej Loży Radiowej przedstawiciele opozycji. - Nauczyciele zrobili błąd, skupiając się na swoich płacach a metoda strajku sprawiła, że stracili w oczach rodziców swój autorytet - ripostowali przedstawiciele rządzącej prawicy.
Sławomir Kłosowski z PiS, były kurator i były wiceminister edukacji, stwierdził, że sytuacja w szkołach jest trudna, ale kryzys maturalny udało się rozbroić, bo nauczyciele w ogromnej większości wykazali się odpowiedzialnością, co przyczyniło się do zawieszenia strajku przez ZNP. Kłosowski dodał też, że do września jest sporo czasu, więc można usiąść do merytorycznej debaty o polskiej szkole.

Barbara Kamińska z PO, kiedyś nauczycielka i dyrektorka szkoły, stwierdziła, że to, co wydarzyło się w czasie strajku, jest społecznym fenomenem, który z jednej strony pokazał jedność nauczycieli i ich troskę o stan oświaty, a z drugiej obnażył bezradność rządu, który nie potrafił podjąć rzeczowych rozmów i zorganizował tylko zupełnie nie przygotowany okrągły stół. W jej ocenie, autorytet pedagogów wzrósł.

Z tą opinią stanowczo nie zgodził się poseł Kamil Bortniczuk z Porozumienia, ojciec czworga dzieci, który stwierdził, że wybór metody strajku, prowadzonego kosztem dzieci, sprawił, że w oczach rodziców nauczyciele stracili cały swój autorytet. Dodał, że rząd, przyjmując przepisy pozwalające na przeprowadzenie matur nawet w warunkach strajku, wykazał się stanowczością i skutecznością.

Wypowiedź Bortniczuka oburzyła Piotra Piasecznego z Nowoczesnej, który uznał ja za kolejny przykład rządowego "szczucia Polaków na nauczycieli". Jego zdaniem, nauczyciele nie przegrali a ich jedynym błędem było to, że nie docenili niewzruszonej postawy rządu, który zignorował ich postulaty, wykazując się tym samym zupełnym brakiem empatii. Zdaniem Piasecznego, nauczyciele powinni strajkować dalej.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski stwierdziła, że akcja strajkowa była obliczona na to, by wywołać chaos nie tylko w oświacie, ale w całym kraju, czego dowodem jest to, że opozycja zbojkotowała oświatowy okrągły stół, choć jeszcze kilka tygodni temu domagała się jego zorganizowania. Dodała, że nauczyciele twierdzili, że walczą o godność, ale w trakcie strajku pokazali, że tej godności nie mają. Jej zdaniem, tacy ludzie nie powinni uczyć.

Tu ostro zaprotestował Antoni Konopka z PSL, twierdząc, że nauczycielom nie można odmawiać prawa do nauczania. Dodał, że ostatecznie wykazali się troską o swoich podopiecznych Stwierdził też, że PiS wykorzystał strajk do tego, by pokazać, że rządzi i nie ustąpi, choć był uprzedzony o strajku i mógł przygotować jakieś sensowne rozwiązania. Przypomniał także o tym, ile samorządy muszą dopłacać do utrzymania oświaty.

O sukcesie nauczycieli mówił także Ryszard Galla z MN. W jego ocenie pokazali determinację w walce nie tylko o interes własny, ale także o przyszłość polskiej szkoły. Poseł MN stwierdził także, że nauczycieli padli ofiarą fatalnej reformy minister Anny Zalewskiej, która w trakcie jej wprowadzania w ogóle nie liczyła się ze zdaniem środowiska nauczycielskiego.

Gośćmi Marka Świercza byli: Sławomir Kłosowski (PiS), Antoni Konopka (PSL), Małgorzata Wilkos (SP), Kamil Bortniczuk (Porozumienie), Barbara Kamińska (PO), Piotr Piaseczny (Nowoczesna) i Ryszard Galla (MN).

Zobacz także

2020-03-08, godz. 14:10 Niedzielna Loża Radiowa z 8 marca - zobacz i posłuchaj! [ZDJĘCIA, FILM] Czy kolejne potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem wśród Polaków pokazały, że państwo działa w tym zakresie sprawnie? Jak należy ocenić podjęte środki… » więcej 2020-03-01, godz. 14:31 Niedzielna Loża Radiowa z 1 marca - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] W minionym tygodniu temat koronawirusa zdominował polską politykę. Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o konsekwencje upolitycznienia kwestii bezpieczeństwa… » więcej 2020-02-23, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 23 lutego - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] - Nie możemy dać się podzielić między kraje skąpe i hojne, między euroentuzjastów i eurosceptyków. Wszyscy powinniśmy być eurorealistami chcącymi ambitnej Europy… » więcej 2020-02-16, godz. 12:50 Niedzielna Loża Radiowa z 16 lutego 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Jak będzie trwająca kampania w wyborach prezydenckich? - zastanawiali się goście Niedzielnej Loży Radiowej. Odnieśli się m.in. do opinii wyrażonej przez prof… » więcej 2020-02-09, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa z 9 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rusza kolejny wyścig wyborczy. 10 maja pierwsza, a ewentualna druga tura wyborów prezydenckich - 24 maja. Swój start deklarowało w ostatnim czasie 8 kandydatów:… » więcej 2020-02-02, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa z 2 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej zapytaliśmy o Opolski Zespół Parlamentarny: Jakie plany mają przedstawiciele regionu w nowej kadencji parlamentu? Dlaczego nie wszyscy… » więcej 2020-01-26, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 26 stycznia 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o skutki czwartkowej (23.01) uchwały Sądu Najwyższego, który zdecydował, że sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa… » więcej 2020-01-19, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa z 19 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W środę (15.01) w Parlamencie Europejskim debatowano o próbach fałszowania historii II wojny światowej przez Rosję, a także o stanie praworządności w Polsce. Dzień… » więcej 2020-01-12, godz. 12:51 Niedzielna Loża Radiowa z 12 stycznia 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Podczas niedzielnej dyskusji w gronie opolskich parlamentarzystów skomentowaliśmy kolejne wydarzenia towarzyszące pracom nad ustawą dyscyplinującą sędziów. Posłowie… » więcej 2020-01-06, godz. 12:30 "Świąteczna Loża Radiowa" z 6 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W święto Objawienia Pańskiego zatrzymaliśmy się nad znaczeniem tego, co widoczne, dostrzegalne. O tym, że „wiara rodzi się z patrzenia”, opowiedział o. Przemek… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »