Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa (28.04) - zobacz i posłu ...
2019-04-28, 11:32 Autor: Marek Świercz

Niedzielna Loża Radiowa (28.04) - zobacz i posłuchaj!

Niedzielna Loża Radiowa 28.04.2019. Czym zakończył się strajk nauczycieli?
- Nauczyciele wykazali się odpowiedzialnością, zawieszając strajk przed maturami, pokazali determinację i jedność środowiska, więc odnieśli sukces - zgodnie twierdzili w Niedzielnej Loży Radiowej przedstawiciele opozycji. - Nauczyciele zrobili błąd, skupiając się na swoich płacach a metoda strajku sprawiła, że stracili w oczach rodziców swój autorytet - ripostowali przedstawiciele rządzącej prawicy.
Sławomir Kłosowski z PiS, były kurator i były wiceminister edukacji, stwierdził, że sytuacja w szkołach jest trudna, ale kryzys maturalny udało się rozbroić, bo nauczyciele w ogromnej większości wykazali się odpowiedzialnością, co przyczyniło się do zawieszenia strajku przez ZNP. Kłosowski dodał też, że do września jest sporo czasu, więc można usiąść do merytorycznej debaty o polskiej szkole.

Barbara Kamińska z PO, kiedyś nauczycielka i dyrektorka szkoły, stwierdziła, że to, co wydarzyło się w czasie strajku, jest społecznym fenomenem, który z jednej strony pokazał jedność nauczycieli i ich troskę o stan oświaty, a z drugiej obnażył bezradność rządu, który nie potrafił podjąć rzeczowych rozmów i zorganizował tylko zupełnie nie przygotowany okrągły stół. W jej ocenie, autorytet pedagogów wzrósł.

Z tą opinią stanowczo nie zgodził się poseł Kamil Bortniczuk z Porozumienia, ojciec czworga dzieci, który stwierdził, że wybór metody strajku, prowadzonego kosztem dzieci, sprawił, że w oczach rodziców nauczyciele stracili cały swój autorytet. Dodał, że rząd, przyjmując przepisy pozwalające na przeprowadzenie matur nawet w warunkach strajku, wykazał się stanowczością i skutecznością.

Wypowiedź Bortniczuka oburzyła Piotra Piasecznego z Nowoczesnej, który uznał ja za kolejny przykład rządowego "szczucia Polaków na nauczycieli". Jego zdaniem, nauczyciele nie przegrali a ich jedynym błędem było to, że nie docenili niewzruszonej postawy rządu, który zignorował ich postulaty, wykazując się tym samym zupełnym brakiem empatii. Zdaniem Piasecznego, nauczyciele powinni strajkować dalej.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski stwierdziła, że akcja strajkowa była obliczona na to, by wywołać chaos nie tylko w oświacie, ale w całym kraju, czego dowodem jest to, że opozycja zbojkotowała oświatowy okrągły stół, choć jeszcze kilka tygodni temu domagała się jego zorganizowania. Dodała, że nauczyciele twierdzili, że walczą o godność, ale w trakcie strajku pokazali, że tej godności nie mają. Jej zdaniem, tacy ludzie nie powinni uczyć.

Tu ostro zaprotestował Antoni Konopka z PSL, twierdząc, że nauczycielom nie można odmawiać prawa do nauczania. Dodał, że ostatecznie wykazali się troską o swoich podopiecznych Stwierdził też, że PiS wykorzystał strajk do tego, by pokazać, że rządzi i nie ustąpi, choć był uprzedzony o strajku i mógł przygotować jakieś sensowne rozwiązania. Przypomniał także o tym, ile samorządy muszą dopłacać do utrzymania oświaty.

O sukcesie nauczycieli mówił także Ryszard Galla z MN. W jego ocenie pokazali determinację w walce nie tylko o interes własny, ale także o przyszłość polskiej szkoły. Poseł MN stwierdził także, że nauczycieli padli ofiarą fatalnej reformy minister Anny Zalewskiej, która w trakcie jej wprowadzania w ogóle nie liczyła się ze zdaniem środowiska nauczycielskiego.

Gośćmi Marka Świercza byli: Sławomir Kłosowski (PiS), Antoni Konopka (PSL), Małgorzata Wilkos (SP), Kamil Bortniczuk (Porozumienie), Barbara Kamińska (PO), Piotr Piaseczny (Nowoczesna) i Ryszard Galla (MN).

Zobacz także

2019-05-19, godz. 00:00 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 19 maja 2019 roku! Kwestia ewentualnych majątkowych roszczeń żydowskich bardzo mocno podzieliła uczestników Niedzielnej Loży Radiowej 19 maja 2019 roku. Jedni uczestnicy program ... » więcej 2019-05-12, godz. 13:12 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 12 maja 2019 roku! W minionym tygodniu z mocną reakcją spotkały się słowa o Kościele, które padły przed warszawskim wystąpieniem Donalda Tuska. Następnie burzliwa dyskusja zogni ... » więcej 2019-05-05, godz. 12:45 EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 5 maja 2019 roku! Jeszcze przed wyborami samorządowymi opozycja zarzuciła rządzącej prawicy pełzający polexit. Z kolei statnio Jarosław Kaczyński zaproponował wszystkim partiom ... » więcej 2019-05-03, godz. 12:05 Świąteczna Loża Radiowa 3 maja 2019. Młodzi opolscy politycy o współczesnym patriotyzmie Patriotyzm niejedno ma imię. Przekonaliśmy się o tym po przełomie roku 1989, kiedy to zderzyły się ze sobą różne wizje patriotyzmu. Wielkie ambitne reformy cz ... » więcej 2019-05-01, godz. 12:00 Świąteczna Loża Radiowa o pracy, bez której nie ma kołaczy. Dziś są, bo pracy nie brakuje - Jeszcze nigdy sytuacja na rynku pracy nie była tak dobra. W kraju mamy bezrobocie na poziomie 5,8 procent, na Opolszczyźnie nieco wyższe, bo 6,2 procent, al ... » więcej 2019-04-22, godz. 12:00 Zobacz i posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 22 kwietnia 2019 roku! - Nie wiemy kiedy kroszonka będzie wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa - powiedział w Świątecznej Loży Radiowej Bogdan Jasiński, etnograf z M ... » więcej 2019-04-21, godz. 12:05 Zobacz i posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 21 kwietnia 2019 roku! [FILM, ZDJĘCIA] Krajobraz przed eurowyborami, główne tematy kampanii oraz opolskie problemy z frekwencją były najważniejszymi tematami Niedzielnej Loży Radiowej 21 kwietnia 2 ... » więcej 2019-04-14, godz. 12:11 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 14 kwietnia 2019 roku! [FILM, ZDJĘCIA] Od poniedziałku (8.04) trwa strajk nauczycieli. Mimo obaw, udało się w tym czasie przeprowadzić egzaminy gimnazjalne. Niebawem jednak zakładnikami sporu naucz ... » więcej 2019-04-07, godz. 12:18 EUROWYBORY: Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 7 kwietnia 2019 roku! [FILM] W czwartek (4.04) Sejm uchwalił rządowy projekt dotyczący tzw. trzynastki dla emerytów i rencistów. Blisko 10 mln osób ma otrzymać jednorazowe świadczenie w w ... » więcej 2019-03-31, godz. 13:21 EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 31 marca 2019 roku! [FILM] O ile decyzja o wycofaniu z rynku jednorazowych produktów plastikowych (choć trudna dla polskiego przemysłu) nie wzbudziła większych kontrowersji, to decyzje ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »