Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania…
2023-06-18, 12:55 Autor: Ireneusz Prochera

Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów

Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów
Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska? Tym bardziej, że Sejm przyjął uchwałę w sprawie unijnego mechanizmu relokacji migrantów, choć nie jednogłośnie: 5 posłów było przeciw, 34 wstrzymało się od głosu, a 179 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Ministrowie spraw wewnętrznych państw należących do Unii Europejskiej, przy sprzeciwie Polski i Węgier, przyjęli zapisy paktu migracyjnego. Zapisano w nim zasadę warunkowości - albo kraje zgodzą się na relokację migrantów docierających na południe Europy przez Morze Śródziemne, albo będą płacić około 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę.

Polski rząd krytykuje ten zapis i domaga się, aby tą kwestią zajęli się przywódcy unijnych krajów na szczycie, bo tam decyzje są podejmowane jednomyślnie. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaproponował, aby w sprawie relokacji migrantów Polacy wypowiedzieli się w referendum.

- Oczywiście, że pomysł przeprowadzenia referendum jest uzasadniony. Jest ważne, by w tak ważnych i wrażliwych kwestiach społeczeństwo polskie mogło wyrazić swoją opinię. A temat jest ważny, bo Unia Europejska prowadzi swego rodzaju szantaż - uważa poseł Katarzyna Czochara (PiS).

- Mówimy de facto o przepisach, których nie ma. To stanowisko ma być dopiero przedmiotem debaty Parlamentu Europejskiego i decyzji Komisji Europejskiej w czerwcu 2024 roku, a więc po nowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. A więc dzisiaj sprawa jest bezprzedmiotowa - przekonywał poseł Tomasz Kostuś (PO/KO).

- Może byśmy zastanowili się po co PiS to w ogóle robi? Jak nie idzie w kampanii, to nie idzie. Próbują sięgnąć po stare chwyty, które już w tej kampanii po prostu nie żrą. Komisja poprosiła rząd, by rozpatrzyła 1900 wniosków, a w międzyczasie 350 tys. ludzi z krajów muzułmańskich trafiło do Polski za rządów PiS - stwierdził poseł Witold Zembaczyński(N./KO)

- Co by nie zrobił rząd Zjednoczonej Prawicy, zawsze w odbiorze opozycji będzie złe. Przyjęliśmy te 500 tysięcy ludzi spoza Unii - oni są w polskich firmach - to też jest źle. My musimy patrzeć przede wszystkim pod kątem naszego polskiego interesu. Za przyjętego Ukraińca dano nam po 200 złotych, a z drugiej strony chcą nas karać po 20 tys. euro za nielegalnego imigranta! - mówił Paweł De Dydyński z Suwerennej Polski.

- Widać, że jest to zagranie kampanijne, piarowe. I ta kampania po prostu PiS-owi nie wychodzi. Czego dowodem finalnym jest to, że musiał szef tej kampanii zrezygnować. Nie widzę powodu, aby robić to referendum, choć jesteśmy przeciwko przyjmowaniu nielegalnych imigrantów. - stwierdził Kacper Kunstler (PSL).

- Moim zdaniem strach ze strony opozycji jest nieuzasadniony, jeżeli chodzi o to, by Polacy wypowiedzieli się suwerennie w referendum czy chcą uchodźców na terenie naszego kraju czy nie. To jest dla mnie objaw normalny! A pomysł przymusowej relokacji mija się z pojęciem solidarności. Nie ma solidarnego przymusu! Przy przyjmowaniu tego projektu KE zastosowała wybieg, aby ominąć decyzję premierów, gdzie można zawetować takie rozwiązanie. - mówił wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »