Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 15 maja 2022 r. - zobacz…
2022-05-15, 12:22 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" z 15 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM]

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" m.in. o powtórnej kadencji prezesa NBP Adama Glapińskiego
W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi politykami rozmawialiśmy o ponownym powołaniu na funkcję prezesa prof. Adama Glapińskiego. W ubiegły czwartek zdecydowała o tym sejmowa większość.
- Głosowałem tak jak 70% respondentów, którzy powiedzieli, że nie chcą Pana Glapińskiego na fotelu prezesa NBP - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla powołując się na sondaż United Surveys dla "DGP" i RMF".

- Jestem wielokadencyjnym członkiem komisji finansów publicznych, obserwuje szczegółowo rynek finansów i powiem, że prof. Glapiński kiedy startował miał dobrą sytuację i znaczącą część kadencji mógł przeżyć spokojnie. Jednak ostatnie kilka-kilkanaście miesięcy to czas, który prezes i Rada Polityki Pieniężnej przespali - ocenił poseł Galla.

- Wszystkie kraje na świecie zmagają się z hiperinflacją. Żaden kraj się od tego nie uchronił. Wszyscy to wiedzą, a mam wrażenie, że tylko opozycja w Polsce nie wie. Wystarczy włączyć telewizor, radio, media by wiedzieć skąd inflacja się wzięła. Wystarczy posłuchać przemówienia prezydenta Bidena, który wyraźnie mówi co wpłynęło na tak wysoką inflację, ponad 70% to jest wojna na Ukrainie - mówiła Elżbieta Słodkowska z Solidarnej Polski.

- Proszę nie zrzucać wszystkiego na uchodźców, Niemców, Tuska czy na Putina, bo to przede wszystkim wina rządu czyli premiera ale i prof. Glapińskiego - powiedział Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Adam Glapiński jest najdroższym i najgorszym prezesem NBP po 89 roku. Jego uposażenie i pensja grubo przekracza 1 mln zł rocznie. Gdyby był z tego urobek to pół biedy. Ale on pomylił się we wszystkich swoich prognozach i analizach - mówił Kostuś.

- Inflacja nabrała tempa już w zeszłym roku, kiedy to Putin odpowiednio manipulował cenami gazu i ropy, co napędzało inflację. Sytuacja nie jest dobra, bo inflacja jest, to jest światowe zjawisko. Czy prezes mógł wcześniej interweniować z podnoszeniem stóp? Może i mógł miesiąc wcześniej. Ale wtedy byśmy szybciej płacili wyższe kredyty. Następstwem wzrostu inflacji musi być podnoszenie stóp procentowych, to jedno z podstawowych działań hamujących - powiedział Antoni Duda z Prawa i Sprawiedliwości.

- Przede wszystkim Adam Glapiński jest funkcjonariuszem politycznym. PiS próbuje nas przyzwyczaić do tego, że niezależne organy władzy stają się organami Kaczyńskiego. Wysokie raty kredytów to coś co dotyka bardzo wielu Polaków. Osoba, która w październiku 2021 roku wzięła kredyt w wysokości 500 tys. złotych, płaci wyższą ratę o 2 tys. złotych. Z czego mamy odkładać na podwyższone lokaty? - mówił Grzegorz Janiczak z Lewicy.

- Moim zdaniem prof. Glapiński to najbardziej kompetentna osoba na tym stanowisku. W 2013 roku ówczesny prezydent Bronisław Komorowski nadał panu Glapińskiemu tytuł profesora nauk ekonomicznych. Pamiętajmy o dwóch czynnikach: wojna na Ukrainie i pandemia. Z uporem maniaka będę mówił, że to czynniki ekonomiczne, których nie dało się przewidzieć - mówił Jacek Żarowski z Partii Republikańskiej.

- Mamy świadomość, że prezes NBP to bardzo ważna instytucja. Do jego obowiązków należy dbanie o wartość złotówki, a nie o bezrobocie czy inflację w USA. Najważniejsze jest dbanie o złotówkę, bo ona pośrednio wpływa na inne funkcje gospodarcze. Gdy złotówka jest mocna wewnętrznie i zewnętrznie, to potem łatwo o wzrost gospodarczy, łatwo walczyć z bezrobociem, wspierać przedsiębiorstwa i samorządy - powiedział Piotr Wach z Nowoczesnej.
Zaproszenie Joanny Matlak przyjęli:
  • Antoni Duda, Prawo i Sprawiedliwość,
  • Ryszard Galla, Mniejszość Niemiecka,
  • Grzegorz Janiczak, Lewica,
  • Tomasz Kostuś, Platforma Obywatelska,
  • Elżbieta Słodkowska, Solidarna Polska,
  • Piotr Wach, Nowoczesna,
  • Jacek Żarowski, Partia Republikańska.

Zobacz także

2022-06-19, godz. 14:55 "Niedzielna Loża Radiowa" z 19 czerwca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Przesunięcie terminu wyborów samorządowych na wiosnę 2024 roku i wizyta w Ukrainie przywódców Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii - to tematy, o których… » więcej 2022-06-16, godz. 12:00 "Świąteczna Loża Radiowa" z 16 czerwca 2022 r. - zobacz i posłuchaj [FILM] W święto Bożego Ciała w Świątecznej Loży Radiowej wyjaśniamy - rzecz jasna - znaczenie tego święta, było też trochę o jego historii, ale nie tylko… » więcej 2022-06-12, godz. 12:40 "Niedzielna Loża Radiowa" z 12 czerwca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" podsumowali dzisiaj walkę z inflacją, która w maju osiągnęła poziom 13,9%. Ocenili m.in. programy osłonowe wprowadzone… » więcej 2022-06-05, godz. 12:25 "Niedzielna Loża Radiowa" z 5 czerwca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] W czwartek szefowa komisji europejskiej Ursula von der Leyen gościła w Polsce i potwierdziła, że Krajowy Plan Odbudowy jest zatwierdzony. Oprócz dużych pieniędzy… » więcej 2022-05-29, godz. 12:21 "Niedzielna Loża Radiowa" z 29 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Na ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. 231 posłów było "za", "przeciw" 208, a 13 wstrzymało się od głosu. Nowela… » więcej 2022-05-22, godz. 12:09 "Niedzielna Loża Radiowa" z 22 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Tym razem w Niedzielnej Loży Radowej dużo było o pieniądzach. Tych z Unii Europejskiej jakie ma dostać Polska na pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz w ramach… » więcej 2022-05-08, godz. 12:43 "Niedzielna Loża Radiowa" z 8 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wynikach sondażu, według którego blisko 57% pytanych popiera udział polskich żołnierzy w misji pokojowej… » więcej 2022-05-03, godz. 12:01 "Świąteczna Loża Radiowa" z 3 maja 2022 r. - zobacz i posłuchaj Oprócz 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dzisiaj jest także 101. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Rozpoczęło się ono w nocy z 2-3 maja… » więcej 2022-05-01, godz. 12:00 Prof. Piotr Pałys "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 maja 2022 r. W drugiej części spojrzeliśmy na historię Święta Pracy. Skąd się wzięło i jak ewoluowało na przestrzeni lat? O tym powiadał prof. Piotr Pałys z Instytutu… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »