Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 23 czerwca 2019 roku…
2019-06-23, 14:45 Autor: Marek Świercz

Niedzielna Loża Radiowa z 23 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 23 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM]
Nowelizacja Kodeksu karnego była tematem debaty w Niedzielnej Loży Radiowej (23.06.2019). Opolscy politycy spierali się o tryb procedowania nowelizacji, ale także o jej konkretne zapisy. Pojawił się także wątek dyskusyjnego orzecznictwa i jakości autorytetów prawniczych krytykujących nowelizację.
Senator PiS Jerzy Czerwiński zwrócił uwagę na to, że projekt nowelizacji była znany już od stycznia, planowano jego uchwalenie na drugi kwartał tego roku a zamieszanie towarzyszące debacie wynikało z politycznego klimatu po publikacji filmu braci Sekielskich. Podkreślił też, że społeczeństwo od dawna oczekiwało zaostrzenia kar za najcięższe zbrodnie.

Ten sam wątek wracał w wypowiedziach innych polityków koalicji. Fabian Pszon z Solidarnej Polski stwierdził, że resort sprawiedliwości, w jego ocenie wyjątkowo pracowity, odpowiedział na społeczne oczekiwania, czego nie zrobił poprzedni rząd. Zwrócił też uwagę na to, że kojarzony z PO Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar występuje nie w obronie ofiar, ale przestępców. Piotr Pancześnik z Porozumienia zauważył, że najważniejsze w nowelizacji jest nie podwyższenie górnej, ale - dolnej granicy kary. Bo to, w jego ocenie, zmusi sędziów do wymierzania kar adekwatnych do popełnionej zbrodni.

O tym, że obecne orzecznictwo pozostawia wiele do życzenia, mówił także Paweł Grabowski z ruchu Kukiz '15. Stwierdził też, że podoba mu się pomysł zaostrzenia kar, zgodny z oczekiwaniami Polaków, zwłaszcza wprowadzenie dodatkowych kategorii przestępstw, na przykład surowych kar dla osób, które popełniły seksualną zbrodnię na osobie poniżej 7. roku życia. Grabowski negatywnie ocenił jednak sposób uchwalenia tak ważnej ustawy.

Także politycy opozycji skupili się na krytykowaniu trybu procedowania nowelizacji kodeksu karnego. Ryszard Galla z MN i Rajmund Miller z PO przyznali, że projekt był rządowy, ale podkreślali, że nie był procedowany w trybie kodeksowym (posłowie poznali go w przeddzień debaty a powinni poznać na dwa tygodnie wcześniej) i został przygotowany tak niechlujnie, że Senat musiał wprowadzić ponad 40 poprawek. Szymon Godyla z Nowoczesnej stwierdził, że wsadzanie ludzi do więzienia na wiele lat oznacza fiasko prób ich resocjalizacji, podkreślał także, że polski wymiar sprawiedliwości nie potrzebuje zaostrzenia kar, ale takich zmian systemowych, dzięki którym kary będą wymierzane szybko i będą odbierane jako nieuchronne.

Agnieszka Zagola z PSL oburzała się, że Sejm nie wziął pod uwagę krytycznych uwag środowisk prawniczych. W jej ocenie, przy tak poważnych ustawach konieczne jest uwzględnienie opinii autorytetów. Z tym nie zgodził się Piotr Pancześnik, który stwierdził, że są różne szkoły prawnicze. Także poseł Grabowski stwierdził, że opinia naukowców z UJ, na którą powołuje się Zagola, zawiera logiczne błędy.

Zobacz także

2020-08-02, godz. 13:32 Niedzielna Loża Radiowa z 2 sierpnia 2020- zobacz i posłuchaj [FILM] W naszym studiu plenerowym wróciliśmy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. 2 sierpnia nasi goście skomentowali… » więcej 2020-07-26, godz. 13:43 Niedzielna Loża Radiowa z 26 lipca 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] W naszym studiu plenerowym wracamy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. Nasi goście skomentowali aferę… » więcej 2020-07-19, godz. 14:15 Niedzielna Loża Radiowa z 19 lipca 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] W naszym studiu plenerowym wracamy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. Dziś nasi goście oceniali wyniki… » więcej 2020-06-11, godz. 11:50 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 11 czerwca W czwartkowej świątecznej Loży Radiowej oczywiście o Bożym Ciele. Gościem Witolda Żurawickiego był proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża w Opolu ksiądz… » więcej 2020-05-03, godz. 12:00 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 3 maja 2020 r. W niedzielę przypadła kolejna rocznica uchwalenia Ustawy Rządowej, czyli Konstytucji 3 Maja. O jej korzeniach, znaczeniu dla Polski, ale nie tylko, gdyż była… » więcej 2020-05-01, godz. 12:00 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 1 maja 2020 r. W świątecznej 1 - Majowej Loży Radiowej gośćmi Witolda Żurawickiego byli Jerzy Szteliga ze Związku Nauczycielstwa Polskiego na Politechnice Opolskiej oraz… » więcej 2020-04-13, godz. 12:00 Ks. mitrat Stanisław Strach w "Świątecznej Loży Radiowej" z 13 marca 2020 roku Katolicy powoli kończą swoje wielkanocne świętowanie, a wierni Kościoła prawosławnego wchodzą w czas bezpośredniego przygotowania do Paschy. Tydzień… » więcej 2020-04-12, godz. 12:00 Ks Wojciech Pracki w "Świątecznej Loży Radiowej" z 12 marca 2020 roku Wielki Tydzień i Wielkanoc w całym chrześcijaństwie zachodnim obchodzone są według kalendarza gregoriańskiego. Dziś świętują więc również protestanci… » więcej 2020-03-08, godz. 14:10 Niedzielna Loża Radiowa z 8 marca - zobacz i posłuchaj! [ZDJĘCIA, FILM] Czy kolejne potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem wśród Polaków pokazały, że państwo działa w tym zakresie sprawnie? Jak należy ocenić podjęte… » więcej 2020-03-01, godz. 14:31 Niedzielna Loża Radiowa z 1 marca - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] W minionym tygodniu temat koronawirusa zdominował polską politykę. Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o konsekwencje upolitycznienia kwestii bezpieczeństwa… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »