Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania…
2021-12-20, 08:50 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i antregionalna

Rafał Bartek o konsekwencjach przyjęcia poprawki zmniejszającej finansowanie nauki języka niemieckiego dla mniejszości narodowej
- Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie.
Rozmawialiśmy o przyjętej poprawce do budżetu państwa na przyszły rok, która zmniejsza finansowanie nauki języka mniejszości w szkołach o 39 mln zł. Taką poprawkę wniósł poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski.
- Ta poprawka, nie jest tylko antymniejszościowa, ale też antyregionalna. Myślę, że Pan poseł w sposób świadomy i celowy prowadzi do zwijania się województwa. Kompetencją i wartością województwa są ludzie dobrze wykształceni, a zabieranie godzin języka dzieciom, nie mi, nie liderom, ale przyszłym pokoleniom, zabieranie subwencji, dzięki której szkoły są utrzymywane jest poprawką antyregionalną - uważa Rafał Bartek.

Gość Radia Opole powiedział, że ta subwencja nie dotyczy tylko języka niemieckiego, jako języka mniejszości. Ona jest subwencją dla wszystkich mniejszości na narodowych w Polsce. Poseł Janusz Kowalski podkreśla, że rząd federalny Niemiec nie daje ani jednego euro na naukę j. polskiego.

- Rząd federalny nie daje ani jednego euro na naukę matematyki, historii i innych przedmiotów. W Niemczech jest to kompetencja landów. Całkowite finansowanie edukacji w Niemczech pochodzi z landów - powiedział Rafał Bartek.

W niektórych landach finansowana jest nauka j. polskiego w niektórych nie.
- Ale progres jest. Mamy znaczący wzrost uczących się j. polskiego. Gdyby kontynuować ten format dyskusji, dialogu i działań dyplomatycznych progres mógłby być jeszcze większy. Poseł Kowalski, był wybrany z ziemi Opolskiej, ale także inni posłowie wybrani tutaj zawnioskowali o to, aby zabrać pieniądze samorządom, zabrać możliwości edukacyjne dzieciom. To może doprowadzić do likwidacji małych, wiejskich szkół, a dzieci będą musiały jeździć do szkoły 10 lub 15 kilometrów dalej, tylko dlatego, że poseł uprawia antyniemiecką politykę.

W internetowej części rozmowy Rafał Bartek powiedział, że zmniejszenie pieniędzy na naukę niemieckiego doprowadzi do zmniejszenia kompetencji językowych mieszkańców regionu, a w ślad za tym inwestorzy będą rezygnować z wyboru opolskiej lokalizacji dla swoich siedzib.

Pytany o plany wprowadzenia progu wyborczego dla komitetów mniejszości narodowych powiedział, że to stworzenie blokady uczestnictwa mniejszości w życiu parlamentarnym.

- To raptem jeden poseł wybierany spośród 460. Jeśli on staje się podstawą tak daleko idących zmian w ordynacji, to świadczy to o stabilności demokracji tego kraju - powiedział przewodniczący TSKN.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »