Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa':…
2020-07-23, 15:00 Autor: Witold Żurawicki

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa": Ukraińscy pracownicy mile widziani. Branża turystyczna w opałach.

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa"
O kondycji opolskiej turystyki, a także sytuacji cudzoziemców w Polsce i na Opolszczyźnie rozmawialiśmy w debacie "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Naszymi gośćmi byli związkowcy: Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność i Jerzy Szteliga z OPZZ oraz ekonomista dr Artur Żurakowski.
- My zawsze zabiegaliśmy, by byli traktowani jak polscy pracownicy - stwierdził Grzegorz Adamczyk.

Dodał, że to właśnie Ukraińcy w największej mierze stali się ofiarami zamrożenia gospodarki spowodowanego pandemią. Wyjechali, a teraz gdy chcą wrócić, muszą przejść dwutygodniową kwarantannę.

- Część pracowników z Ukrainy jest na szczęście w dobrej sytuacji, bo nie patrząc na pośredników, usankcjonowani swój status w Polsce – powiedział Jerzy Szteliga.

Wyjaśnił, że cudzoziemcy, którzy nie korzystali z pośrednictwa agencji pracy są w dużo lepszej sytuacji. A chodzi o niebagatelną ilość ponad 400 tysięcy osób.

- 15 marca nie wiedzieliśmy co się stanie – przypomniał Artur Żurakowski. Także Ukraińcy w znacznej mierze z obawy przed koronawirusem uciekli z Polski do domu.

Jednocześnie przyznał, że sporym problemem dla cudzoziemców jest konieczność odbycia kwarantanny. Takiego rygoru nie ma w krajach zachodnich.

Jerzy Szteliga w kwestii problemów branży turystycznej podał, że w zeszłym roku turyści zagraniczni w restauracjach, hotelach i innych placówkach zostawili 60 miliardów złotych. I wszystko wskazuje na to, że w tym roku nie ma się co spodziewać najazdu turystów z zza granicy.

Artur Żurakowski podkreślił, że logistyka międzynarodowa w branży turystycznej praktycznie nie istnieje, a przecież mamy w kraju, w tym w naszym regionie, wielkie firmy turystyczne. Turystyka zagraniczna praktycznie stanęła.

Grzegorz Adamczyk z kolei wyraził obawę, że wrzesień – październik będzie okresem, który pokaże co z branżą się stanie. Nie dziwi się znacznym podwyżkom cen nad Morzem Bałtyckim, bo firmy, drobni przedsiębiorcy starają się zebrać gotówkę na przetrwanie.

Zobacz także

2020-09-24, godz. 12:01 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą o tym czy jest porozumienie w Zjednoczonej… - Czy nadal można mówić „Zjednoczona Prawica”? Czy rozmowy już się dokonały i czy ten konflikt i kryzys jest już zażegnany? – pytała Magdalena Ogórek… » więcej 2020-09-23, godz. 15:52 Dr Witold Potwora depopulacji i recepcie na jej powstrzymanie - Przyczyny są dwojakiego rodzaju – powiedział o wyludnianiu się regionu dr Witold Potwora z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. » więcej 2020-09-23, godz. 14:47 Andrzej Rak o nowych przepisach drogowych i co nas gubi na drodze » więcej 2020-09-22, godz. 14:52 Piotr Woźniak w o tożsamości Lewicy, jej postulatach i regionalnych konwencjach - Lewica absolutnie zaniedbała politykę historyczną - stwierdził na naszej antenie dr Piotr Woźniak, przewodniczący SLD w regionie. » więcej 2020-09-22, godz. 14:51 Norbert Rasch o delegowaniu do pracy za granicą - Ważne było i jest dla mnie, byśmy wykorzystywali potencjał znajomości języka niemieckiego - powiedział Norbert Rasch, dyrektor agencji APN. » więcej 2020-09-21, godz. 15:21 Violetta Porowska o losach Zjednoczonej Prawicy oraz nielojalnych posłach i koalicjantach - Dzisiejsza sytuacja wymaga lojalnych koalicjantów, partnerów do gry. Nie może tak być, że na szali kładzie się interesiki poszczególnych partii. Musimy… » więcej 2020-09-21, godz. 14:23 Piotr Wach m.in. o tym czy istnieje jeszcze Zjednoczona Prawica i czy grożą nam przedterminowe wybory parlamentarne - Problemy Zjednoczonej Prawicy nie wynikają z działalności opozycji – zastrzegł Piotr Wach z Nowoczesnej, wiceprzewodniczący sejmiku województwa opol… » więcej 2020-09-18, godz. 15:00 Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej W naszej Loży uczestniczyli: Grzegorz Krukowski z PiS Jan Zimoch z Porozumienia Michał Maliński z Konfederacji Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-09-18, godz. 14:52 Marian Jagielski o zawodzie adwokata i działaniach Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu » więcej 2020-09-17, godz. 12:44 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O przemyśle futrzarskim oraz kredytach bankowych W debacie naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność Grzegorz Kuliś z BCC » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***