Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Zdzisław Dzwonnik o gospodarce leśnej i zwierzynie…
2020-07-21, 16:58 Autor: Witold Żurawicki

Zdzisław Dzwonnik o gospodarce leśnej i zwierzynie, jaką możemy spotkać w ostępach

Zdzisław Dzwonnik o ...
- Założeniem ustawy leśnej jest prowadzenie racjonalnej gospodarki leśnej - zastrzegł Zdzisław Dzwonnik, nadleśniczy Nadleśnictwa Opole.
Każde nadleśnictwo ma 10-letni plan zagospodarowania lasu, zatwierdzany przez ministra. Są w nim cięcia planowane, ale też cięcia wymuszone. Opolszczyzna boryka się z wyschniętymi lasami. Przez ostatnie lata nasze lasy cierpią na brak wody, drzewa usychają. Do tego stopnia, że wycinki drewna posuszowego są tak intensywne, że nie ma czasu na wycinki planowane. W samym Nadleśnictwie Opole wycięto z tego powodu 300 hektarów lasu. W ostatnich latach poziom wód gruntowych obniżył się w nich aż o dwa i pół metra.

W naszych lasach dominuje sosna, która stanowi około 95 procent drzew. To drzewo wodolubne. Paradoksalnie najbardziej usycha w miejscach, w których kiedyś woda ... stała, gdyż nie radzi sobie z nagłym jej brakiem. A przeżyła w miejscach suchych, gdzie do deficytu wody była przyzwyczajona.

- Tak długo będzie to drzewo ssała, aż to drzewo uschnie na pniu – tak określił Zdzisław Dzwonnik działanie pasożyta – jemioły, która zaatakowała opolskie lasy.

Nasz gość poinformował, że w naszych lasach nie brakuje borówek i grzybów. Nie brakuje też różnorodnej zwierzyny, więc spacery leśne warto połączyć z jej obserwowaniem. W ostępach możemy też spotkać wilki. I tutaj przestroga: wilk boi się człowieka i go nie zaatakuje, ale w przypadku takich spotkań warto trzymać nerwy na wodzy, nie panikować, nie wykonywać nerwowych ruchów, by zwierzęcia nie zdenerwować, nie sprowokować.

Zobacz także

2020-09-16, godz. 15:18 Dr Agnieszka Gawlik o tym, jak zorganizowana jest nasza służba zdrowia i jak poprawić jej funkcjonowanie - Wydaje mi się, że jest to krok naprzód – tak oceniła przekazanie kompetencji w zakresie zlecania testów na koronawirusa lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej… » więcej 2020-09-15, godz. 14:30 Bartosz Maziarz i Bartłomiej Pater o sytuacji na Białorusi i naszym bezpieczeństwie - Mamy patową sytuację na Białorusi – powiedział dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego. – Na pewno widzimy osłabienie Łukaszenki. - To jest… » więcej 2020-09-15, godz. 13:25 Ryszard Galla o tym, że opozycja powinna wychodzić ze swoimi propozycjami i uważnym przyglądaniu się rekonstrukcji… - Dogadywanie się rządzącym idzie jak po grudzie, a jeśli mówimy o opozycji to życzyłbym sobie by była bardziej mobilna - mówił w Loży Radiowej Ryszard… » więcej 2020-09-14, godz. 14:33 Jerzy Czerwiński o opozycji, rekonstrukcji rządu i najważniejszych celach politycznych - Rozmowy trwają, mam nadzieje, że skończą się jak najszybciej – o rozmowach koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości… » więcej 2020-09-14, godz. 14:32 Beniamin Godyla o wyborach na szefa klubu PO w senacie i "Nowej Solidarności" Rafała Trzaskowskiego - Rafał Trzaskowski powinien projekt „Nowej Solidarności” z kimś przedyskutować i komuś ten projekt przekazać, żeby zagospodarować tę rzeszę ludzi… » więcej 2020-09-11, godz. 16:18 Młodzieżowa Loża Radiowa o kontroli w Opolskim urzędzie marszałkowskim oraz o "Piątce dla zwierząt" Naszymi gośćmi byli: Paulina Klag z Lewicy Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS Jarosław Draguć z Młodych Demokratów Michał Maliński z Konfederacji… » więcej 2020-09-11, godz. 16:10 Aneta Paczos o funkcjonowaniu agencji pracy i rynku pracy - Wśród naszych wartości jest orientacja na klienta, ale przy pełnej uczciwości wobec pracownika - powiedziała Aneta Paczos, współwłaścicielka agencji… » więcej 2020-09-10, godz. 15:22 Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" O recesji na Zachodzie i za oceanem, która może zagrozić Posce Naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Kuliś z BCC dr Witold Potwora z WSzZiA w Opolu » więcej 2020-09-10, godz. 14:40 Prosto z Sejmu: gościem Magdaleny Ogórek był wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed - To bardzo ciekawe spotkanie biznesu z rządem, ale także z opozycją - powiedział między innymi o Forum Gospodarczym w Karpaczu wiceminister rodziny, pracy… » więcej 2020-09-09, godz. 15:54 Bartłomiej Stawiarski o inwestycjach w Namysłowie i stanie finansów gminy - Przez pandemię straty w budżecie to około 4-5 mln złotych na 130 mln budżet - powiedział w Loży Radiowej burmistrz Namysłowa, Bartłomiej Stawiarski. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***