Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Zdzisław Dzwonnik o gospodarce leśnej i zwierzynie…
2020-07-21, 16:58 Autor: Witold Żurawicki

Zdzisław Dzwonnik o gospodarce leśnej i zwierzynie, jaką możemy spotkać w ostępach

Zdzisław Dzwonnik o ...
- Założeniem ustawy leśnej jest prowadzenie racjonalnej gospodarki leśnej - zastrzegł Zdzisław Dzwonnik, nadleśniczy Nadleśnictwa Opole.
Każde nadleśnictwo ma 10-letni plan zagospodarowania lasu, zatwierdzany przez ministra. Są w nim cięcia planowane, ale też cięcia wymuszone. Opolszczyzna boryka się z wyschniętymi lasami. Przez ostatnie lata nasze lasy cierpią na brak wody, drzewa usychają. Do tego stopnia, że wycinki drewna posuszowego są tak intensywne, że nie ma czasu na wycinki planowane. W samym Nadleśnictwie Opole wycięto z tego powodu 300 hektarów lasu. W ostatnich latach poziom wód gruntowych obniżył się w nich aż o dwa i pół metra.

W naszych lasach dominuje sosna, która stanowi około 95 procent drzew. To drzewo wodolubne. Paradoksalnie najbardziej usycha w miejscach, w których kiedyś woda ... stała, gdyż nie radzi sobie z nagłym jej brakiem. A przeżyła w miejscach suchych, gdzie do deficytu wody była przyzwyczajona.

- Tak długo będzie to drzewo ssała, aż to drzewo uschnie na pniu – tak określił Zdzisław Dzwonnik działanie pasożyta – jemioły, która zaatakowała opolskie lasy.

Nasz gość poinformował, że w naszych lasach nie brakuje borówek i grzybów. Nie brakuje też różnorodnej zwierzyny, więc spacery leśne warto połączyć z jej obserwowaniem. W ostępach możemy też spotkać wilki. I tutaj przestroga: wilk boi się człowieka i go nie zaatakuje, ale w przypadku takich spotkań warto trzymać nerwy na wodzy, nie panikować, nie wykonywać nerwowych ruchów, by zwierzęcia nie zdenerwować, nie sprowokować.

Zobacz także

2020-09-22, godz. 14:52 Piotr Woźniak w o tożsamości Lewicy, jej postulatach i regionalnych konwencjach - Lewica absolutnie zaniedbała politykę historyczną - stwierdził na naszej antenie dr Piotr Woźniak, przewodniczący SLD w regionie. » więcej 2020-09-22, godz. 14:51 Norbert Rasch o delegowaniu do pracy za granicą - Ważne było i jest dla mnie, byśmy wykorzystywali potencjał znajomości języka niemieckiego - powiedział Norbert Rasch, dyrektor agencji APN. » więcej 2020-09-21, godz. 15:21 Violetta Porowska o losach Zjednoczonej Prawicy oraz nielojalnych posłach i koalicjantach - Dzisiejsza sytuacja wymaga lojalnych koalicjantów, partnerów do gry. Nie może tak być, że na szali kładzie się interesiki poszczególnych partii. Musimy… » więcej 2020-09-21, godz. 14:23 Piotr Wach m.in. o tym czy istnieje jeszcze Zjednoczona Prawica i czy grożą nam przedterminowe wybory parlamentarne - Problemy Zjednoczonej Prawicy nie wynikają z działalności opozycji – zastrzegł Piotr Wach z Nowoczesnej, wiceprzewodniczący sejmiku województwa opol… » więcej 2020-09-18, godz. 15:00 Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej W naszej Loży uczestniczyli: Grzegorz Krukowski z PiS Jan Zimoch z Porozumienia Michał Maliński z Konfederacji Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-09-18, godz. 14:52 Marian Jagielski o zawodzie adwokata i działaniach Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu » więcej 2020-09-17, godz. 12:44 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O przemyśle futrzarskim oraz kredytach bankowych W debacie naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność Grzegorz Kuliś z BCC » więcej 2020-09-17, godz. 12:27 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Skurkiewiczem, sekretarzem stanu w MON o kampanii… » więcej 2020-09-16, godz. 15:20 Piotr Moc o jesiennej ramówce, nowych słuchowiskach, nowych prowadzących i "złotej" muzyce w Radio Opole - Idzie jesień i ochłodzenie, wracamy do studiów radiowych, ale też zabezpieczenia w związku z COVID-19. A nasza ramówka jesienna ruszy już w zasadzie od… » więcej 2020-09-16, godz. 15:19 Dr Jarosław Szarek o działalności IPN i dbałości o pamięć narodową - Przystanek Historia to miejsce, gdzie IPN opowiada o naszych dziejach, o naszej aktywności - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytut Pamięci Narodowej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***