Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Debata 'Pracodawcy, związkowcy'…
2019-12-19, 15:00 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o kosztach pracy i projekcie "Jasne zarobki"

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa"
W programie rozmawialiśmy o projekcie opozycji pt. "Jasne zarobki", który zakłada, że każda oferta pracy będzie musiała posiadać informacje o proponowanym wynagrodzeniu. Nieprzestrzeganie tego zapisu miałyby być karane nawet grzywną.

Drugim tematem były koszty pracy. W krajach unijnych są one bardzo różne: z danych Eurostatu z 2017 roku wynika, że koszty pracy w Polsce to 9,4 euro za godzinę, a średnia unijna wynosi 26,8 euro. Tymczasem wydajność zatrudnionego w Polsce stanowi 70% wydajności niemieckiego pracownika, a koszty zatrudnienia (szczególnie wynagrodzeń) są w Polsce ponad trzykrotnie niższe niż koszty pracy w Niemczech.
Zdaniem Jerzego Szteligi to „kolejna próba uszczęśliwiania wszystkich na siłę. Wyraził obawę, że projekt mógłby doprowadzić do negatywnych zjawisk, czyli pojawienia się szarej strefy w negocjacjach płacowych. – Kto to będzie egzekwował? W jaki sposób? Czy będą ekstra narzędzia dla Państwowej Inspekcji Pracy? Kto, na jakiej zasadzie, jakim torem? Jakoś nie czuje tego pomysłu legislacyjnego. Z ostatnich miesięcy znam przykład gdzie młodzi ludzie przystąpili do konkursu, otrzymali wspaniałe propozycje, w ogłoszeniu kwota wynosiła 3,5 tys. złotych a na papierze 2,5 tys. – mówił Szteliga i dodał, że to są raczej kwestie samoregulujące się.

- Jestem zwolennikiem procesów rynkowych, a więc wiedzy, bo jak się staram, to wiem o co. To upraszczanie rekrutacji, bo jak ktoś wie że chcą mu dać 2,5 tys. złotych to by nie przystąpił do negocjacji. Z tego punktu widzenia to dobry ruch. Dobrym pytaniem jest jak to będzie respektowane i jaka będzie sankcja, bo też często pracownik jest w sytuacji tego słabszego. Co o zasady to dobry zapis, bo porządkuje sferę informacji. Ona musi być rzetelna – mówił z kolei dr Artur Żurakowski.

Lesław Adamczyk z BCC zwrócił uwagę, że przedsiębiorca który zawyżałby kwotę na takim ogłoszeniu, musi się też liczyć z reakcją pracowników, których już zatrudnia. – Jeśli zawyżam kwotę w ogłoszeniu, to zawyżam ją także w odniesieniu do moich pracowników i to buduje przeświadczenie, że nowemu dam więcej, choć nie mam tego na celu i już tu powstaje erozja zaufania.

- Pracodawca i pracownik mniej więcej wiedzą jaki jest poziom zarobków w danej branży, na tym stanowisku, przy takim stażu i umiejętnościach. Mniej więcej wiedzą czego mogą oczekiwać, przecież ktoś też nie pojawia się znikąd – mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej wyrażając obawę o powstanie szarej strefy. – To niepotrzebnie będzie wprowadzało brak zaufania, a zaufanie buduje się przecież na samym początku – dodał.

W programie poruszyliśmy także temat kosztów pracy, w dyskusji uczestniczył dodatkowo Grzegorz Kuliś z BCC.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »