Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Zuzanna Jarocka i Maksymilian Polis o tym co może…
2019-12-06, 14:22 Autor: Joanna Matlak

Zuzanna Jarocka i Maksymilian Polis o tym co może zdziałać Młodzieżowa Rada Miasta Opola i Forum Młodzieży Województwa Opolskiego

Zuzanna Jarocka i Maksymilian Polis o działalności Forum Młodzieży Województwa Opolskiego i Młodzieżowej Rady Miasta Opola
Forum Młodzieży Województwa Opolskiego działa już drugą kadencję, a Młodzieżowa Rada Miasta Opola ma nieco dłuższą tradycję bo działa już od 15 lat. Nasi rozmówcy zgodnie podkreślali, że ich działalność jest potrzebna, a urzędnicy coraz bardziej się z nimi liczą.
Maksymilian Polis, przewodniczący Forum działającego przy marszałku województwa opowiadał, że Forum powstało w 2017 roku. – To był efekt zarządzenia marszałka, które było w grudniu 2016 roku. Pierwsza kadencja trwała rok, a teraz trwa druga od 28 lutego – wyjaśnił.

- To jest nowa forma współpracy z samorządem województwa, jest to taka wojewódzka rada młodzieży, która przede wszystkim przedstawia interesy młodzieży zamieszkującej nasz region. Współpracujemy z samorządem, rozmawiamy na temat jak zrobić, żeby było lepiej i o tym jak powinna wyglądać polityka młodzieżowa w woj. opolski – mówił Polis i dodał że Forum powstało przez przechylność marszałka, ale też była to oddolna inicjatywa młodzieży.


Zuzanna Jarocka, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Opola powiedziała, że Młodzieżowa Rada Miasta Opola działa już od 15 lat. Obecna kadencja trwa od marca i skończy się w 2020 roku. Mamy spore doświadczenia. Korzystamy z działalności naszych poprzedników, ale teraz kreujemy nową politykę młodzieżową, stawiamy nowe kroki w nowych dziedzinach, kreujemy trendy i myślę, że wychodzi nam to coraz lepiej – mówiła Jarocka.

Zuzanna zwróciła także uwagę, że skład MRM często się zmieniał i kiedyś to było ściśle uzależnione od szkół.

– Wybory były w szkołach, a ochotnicy się zgłaszali z liceów i gimnazjów. W praktyce wygląda to w ten sposób, że są to nie tylko licea, bo niektórzy mają 15 lat. Teraz w tej kadencji zmieniliśmy rekrutację i wszystko odbywa się przez formularz. Potem specjalna komisja to weryfikuje i utworzono radę w skład której wchodzi 18 członków – mówi Jarocka.

Zobacz także

2020-01-24, godz. 13:20 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Markiem Suskim [FILM] W dzisiejszym cyklu gościem Magdaleny Ogórek był Marek Suski, poseł i wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Komisji… » więcej 2020-01-21, godz. 09:19 Joanna Mucha o chorobach toczących Platformę Obywatelską, o tym jak wyjść z tego kryzysu i pomysłach na Polskę - Platforma za bardzo dała się wtłoczyć w te koleiny totalnej opozycji – mówiła w Lozy Radiowej Joanna Mucha, poseł Platformy Obywatelskiej i kandydatka na przewodniczącą… » więcej 2020-01-20, godz. 15:42 Tomasz Ciecierski o zbliżających się Akademickich Targach Pracy na Politechnice Opolskiej - Zainteresowanie targami ze strony pracodawców jest coraz większe. Z każdym rokiem liczba wystawców rośnie i właściwie problem jest tylko taki, że "Łącznik" niestety… » więcej 2020-01-20, godz. 15:41 Marcin Ociepa o innowacyjnych szkołach Opolszczyzny, europejskich pieniądzach na transformację energetyczną i programie… - „Szkoła dla Innowatora” to interesujący i szeroki projekt, wypracowany wspólnie przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wraz z Ministerstwem Edukacji… » więcej 2020-01-17, godz. 14:49 Młodzieżowa Loża Radiowa z 17 stycznia 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM] Z młodymi działaczami rozmawiałyśmy o ustawie dyscyplinującej sędziów, a w drugiej części debaty naszych gości poprosiłyśmy o odniesienie się do sprawy radnego… » więcej 2020-01-17, godz. 14:13 Dr Stanisław Niewiński o tym, co oznacza dymisja rosyjskiego rządu i jakie plany może mieć Władimir Putin - Wydaje się, że są dwa najbardziej racjonalne powody zmian, których byliśmy ostatnio świadkami w Rosji. Jeden ma charakter krótkofalowy i jest związany z niekorzystną… » więcej 2020-01-16, godz. 15:35 WSPÓLNA SPRAWA. Debata o pomyśle wprowadzenia "sprawiedliwej" płacy minimalnej w krajach UE W debacie pracodawców, związkowców i ekspertów porozmawiamy o „sprawiedliwej płacy minimalnej”, czyli nowym pomyśle Komisji Europejskiej. Projekt miałby objąć… » więcej 2020-01-16, godz. 14:12 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ministrem Łukaszem Schreiberem Magdalena Ogórek tym razem gościła ministra Łukasza Schreibera, przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wśród tematów ustawa reformująca polski wymiar… » więcej 2020-01-15, godz. 15:23 Edward Kinder o bardziej poukładanym systemie pracy egzaminatorów WORD-u i nowych przepisach, które to regulują W Loży pytaliśmy o najnowsze przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Utrudniają czy ułatwiają pracę egzaminatorów? Jak wpływają na przyszłych kierowców? » więcej 2020-01-15, godz. 15:07 Barbara Pawlos i Alina Kowalczyk-Czerwińska o organizowanych przez NFZ "Środach z profilaktyką" i coraz częstszym problemie… W Loży rozmawialiśmy o problemie otyłości, który dotyka coraz większa grupę osób, zarówno dorosłych jak i dzieci. Pytaliśmy skąd się bierze otyłość i jak z nią… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »