Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Bartłomiej Machnik o tym, czy Warszawa różni się…
2019-11-26, 15:04 Autor: Marek Świercz

Bartłomiej Machnik o tym, czy Warszawa różni się od innych polskich miast

Bartłomiej Machnik o tym, czy Warszawa różni się od innych polskich miast
- Od jakieś czasu przebywam w Warszawie, tam się zadomowiłem od strony naukowej i zawodowej, tam też pracuję w prywatnej uczelni Collegium Humanum, która zamierza rozszerzyć swoją działalność na inne miasta. I dlatego też odwiedziłem Opole, gdzie miałem zajęcia z naszą pierwszą 15-osobową grupą studentów - mówił w Loży Radiowej dr Bartłomiej Machnik, politolog po Uniwersytecie Opolskim. - To jeszcze nie filia, ale pierwsza edycja studiów MBA w Opolu - dodaje.
Jak mówi nasz gość, Collegium Humanum działa od ponad roku i nastawiona jest na kształcenie kadry menedżerskiej, zarządczej.

- Studenci uczą się od praktyków, takie jest nasze założenie - mówi Machnik. - Oczywiście są także naukowcy, ale nie brak osób z konkretnym doświadczeniem biznesowym. Mamy też szkoły partnerskie w Uzbekistanie, Turcji, na Węgrzech, w Czechach czy na Słowacji.

Naszego gościa zapytaliśmy także o to, czy Warszawa, zwana przez niektórych złośliwie "warszawką", jest faktycznie inna niż wszystkie polskie miasta. Pokazały to ubiegłoroczne wybory samorządowe - choć Patryk Jaki rodem z Opola miał zdecydowanie lepszą kampanię od konkurenta, miejscowi mówili, że "w Warszawie i tak nie wygra".

- Rzeczywiście Warszawa jest całkowicie innym miastem od Opola. Pod różnymi względami, nawet jeśli chodzi o codzienne warunki życia, ja musiałem nauczyć się wychodzić do pracy znacznie wcześniej, żeby zdążyć - mówi Machnik. - Choć akurat ja mam dobre warunki, bo mieszkam w strategicznym miejscu, kilkaset metrów od stacji metra. Inni mają gorzej. Tam się spędza w pracy praktycznie cały dzień.

Naszego gościa zapytaliśmy także o to, jak wielka jest wiedza warszawiaków o prowincji. Wiadomo bowiem, że często kierują się oni różnymi stereotypami typu: skoro na Opolszczyźnie jest mniejszość niemiecka, to na pewno graniczycie z Niemcami.

- Ta wiedza jest rzeczywiście jest powierzchowna - ocenia Machnik.

Zobacz także

2021-01-14, godz. 17:28 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - radiowa debata o narastającym buncie przedsiębiorców, którzy mimo obostrzeń… Naszymi gośćmi byli Grzegorz Adamczyk (wiceprzewodniczący opolskiej "Solidarności"), dr Jerzy Szteliga (OPZZ, ZNP), Piotr Pańcześnik (Kongregacja Przemysłowo-… » więcej 2021-01-14, godz. 11:54 Magdalena Ogórek z Marzeną Machałek Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki o powrocie do szkół uczniów… - To bardzo oczekiwany powrót małych dzieci do szkół - powiedziała w Południowej Loży Radiowej Marzena Machałek sekretarz stanu w ministerstwie edukacji… » więcej 2021-01-14, godz. 10:00 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o filmie "Taśmy Amber Gold. Układ Trójmiejski nie umiera nigdy", swojej pracy… - Niestety nie mogę się z tym zgodzić, że za Aferą Amber Gold stoi lokalna grupa przestępcza, bo nie ma na to dowodów - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-01-13, godz. 19:31 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej i Piotr Bujak, burmistrz Głogówka o dyżurach aptek ogólnodos… Nieczynne nocą oraz w weekendy i święta apteki są już codziennością wielu małych miast. Wywołuje to niezadowolenie mieszkańców i samorządowców. » więcej 2021-01-13, godz. 13:53 Grzegorz Sawicki i Henryk Lakwa o tym jakie znaczenie ma projekt Pomologii dla uczelni i powiatu opolskiego i etapie p… - Cieszę się, że ten projekt jest realizowany w miarę zgodnie z harmonogramem. Mamy lekki poślizg, bo było trochę problemów z uzyskaniem pozwolenia na… » więcej 2021-01-13, godz. 09:57 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej o tym dlaczego warto się szczepić - Nie mam żadnych objawów niepożądanych, żadnej gorączki, obrzęku, zmęczenia, więc to jest dowód na to, że nie ma się czego obawiać - powiedział… » więcej 2021-01-13, godz. 09:33 Szymon Hołownia o "przemocowych zalotach" Koalicji Obywatelskiej, obserwowaniu pewnego parlamentarzysty z Opolszczyzny… - Z całym szacunkiem dla Pana posła, to stara śpiewka Platformy Obywatelskiej, którą słyszymy od dłuższego czasu, próbująca przekonać wszystkich, że… » więcej 2021-01-12, godz. 19:58 Mirosław Birecki, starosta kluczborski o spłacie długów tego powiatu i jego perspektywach rozwojowych W poprzedniej kadencji samorządowej powiat kluczborski wygenerował największe zadłużenie wśród opolskich samorządów lokalnych tego szczebla. Przed dwom… » więcej 2021-01-12, godz. 17:27 Iwona Sobania, burmistrz Byczyny o spłacie ogromnych długów gminy i pozyskiwaniu funduszy na inwestycje Kolosalne zobowiązania finansowe gminy Byczyna narosły w poprzedniej kadencji samorządowej. - Pierwszym elementem zadłużenia to była subrogacja, która… » więcej 2021-01-12, godz. 14:04 "Co tam panie w polityce?" Piotr Moc i Piotr Gociek Piotr Gociek (Polskie Radio, TVP Kultura i Do Rzeczy) i Piotr Moc (Radio Opole) w kolejnym programie z cyklu "Co tam Panie w polityce?" o 100 tysiącach zaszczepionych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »