Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Bartłomiej Machnik o tym, czy Warszawa różni się…
2019-11-26, 15:04 Autor: Marek Świercz

Bartłomiej Machnik o tym, czy Warszawa różni się od innych polskich miast

Bartłomiej Machnik o tym, czy Warszawa różni się od innych polskich miast
- Od jakieś czasu przebywam w Warszawie, tam się zadomowiłem od strony naukowej i zawodowej, tam też pracuję w prywatnej uczelni Collegium Humanum, która zamierza rozszerzyć swoją działalność na inne miasta. I dlatego też odwiedziłem Opole, gdzie miałem zajęcia z naszą pierwszą 15-osobową grupą studentów - mówił w Loży Radiowej dr Bartłomiej Machnik, politolog po Uniwersytecie Opolskim. - To jeszcze nie filia, ale pierwsza edycja studiów MBA w Opolu - dodaje.
Jak mówi nasz gość, Collegium Humanum działa od ponad roku i nastawiona jest na kształcenie kadry menedżerskiej, zarządczej.

- Studenci uczą się od praktyków, takie jest nasze założenie - mówi Machnik. - Oczywiście są także naukowcy, ale nie brak osób z konkretnym doświadczeniem biznesowym. Mamy też szkoły partnerskie w Uzbekistanie, Turcji, na Węgrzech, w Czechach czy na Słowacji.

Naszego gościa zapytaliśmy także o to, czy Warszawa, zwana przez niektórych złośliwie "warszawką", jest faktycznie inna niż wszystkie polskie miasta. Pokazały to ubiegłoroczne wybory samorządowe - choć Patryk Jaki rodem z Opola miał zdecydowanie lepszą kampanię od konkurenta, miejscowi mówili, że "w Warszawie i tak nie wygra".

- Rzeczywiście Warszawa jest całkowicie innym miastem od Opola. Pod różnymi względami, nawet jeśli chodzi o codzienne warunki życia, ja musiałem nauczyć się wychodzić do pracy znacznie wcześniej, żeby zdążyć - mówi Machnik. - Choć akurat ja mam dobre warunki, bo mieszkam w strategicznym miejscu, kilkaset metrów od stacji metra. Inni mają gorzej. Tam się spędza w pracy praktycznie cały dzień.

Naszego gościa zapytaliśmy także o to, jak wielka jest wiedza warszawiaków o prowincji. Wiadomo bowiem, że często kierują się oni różnymi stereotypami typu: skoro na Opolszczyźnie jest mniejszość niemiecka, to na pewno graniczycie z Niemcami.

- Ta wiedza jest rzeczywiście jest powierzchowna - ocenia Machnik.

Zobacz także

2020-01-10, godz. 11:10 Dr Krzysztof Badora o pożarach w Australii i o braku zimy na Opolszczyźnie - To co się dzieje w Australii nie jest na pewno katastrofą klimatyczną. Jest to rzeczywiście katastrofa biologiczna i oczywiście ludzka. Jeśli chodzi o klimat… » więcej 2020-01-09, godz. 15:13 WSPÓLNA SPRAWA. Debata o pomyśle Ministerstwa Rozwoju, który dotyczy urlopu od korporacji Z naszymi gości rozmawialiśmy o planach Ministerstwa Rozwoju, które chce wprowadzić rozwiązanie z myślą o programistach, inżynierach czy informatykach pracujących… » więcej 2020-01-09, godz. 14:32 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z poseł PiS Violettą Porowską W premierowym odcinku "Prosto z sejmu" poruszono tematy dotyczące konfliktu na Bliskim Wschodzie, a także kwestię marszałka senatu Tomasza Grodzkiego. » więcej 2020-01-08, godz. 14:17 Longin Bartnik o prawyborach w Konfederacji i opolskich strukturach - Prawybory ustanawia się w różnym celu. Jak teraz będziemy mieć prezydenta, to pewnie potem wstawimy tego urzędującego, natomiast teraz sami nie wiemy, który… » więcej 2020-01-08, godz. 14:15 Paweł Kampa o Robercie Biedroniu, przygotowaniu lewicy do wyborów prezydenckich i postulatach - To, że naszą kandydatką będzie kobieta, to była to jedna z opcji – tłumaczył Paweł Kampa z opolskiego SLD pytany o to, co się stało, że jednak lewica zdecydowała… » więcej 2020-01-07, godz. 15:03 Leszek Korzeniowski o rezygnacji Grzegorza Schetyny ze startu na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej i sześciu innych… Byłego wieloletniego posła, a także byłego szefa Platformy Obywatelskiej w regionie pytaliśmy o kondycję partii, o to czy zmiana na stanowisku lidera coś zmieni… » więcej 2020-01-07, godz. 14:26 Paweł Ziorko o konflikcie na linii USA-Iran i jak w tej sytuacji powinna zachować się Polska - To na pewno był duży szok – mówił w Loży Radiowej Paweł Ziorko, dyrektor Instytutu Spraw Zagranicznych Collegium Nobilium Opoliense, a także redaktor naczelny… » więcej 2020-01-03, godz. 15:59 Młodzieżowa Loża Radiowa o budżecie państwa na 2020 rok Tym razem z młodzieżówkami partyjnymi rozmawialiśmy o projekcie ustawy budżetowej na rok 2020. Przypomnijmy, zarówno wydatki, jak i dochody budżetu państwa wyniosą… » więcej 2020-01-03, godz. 15:56 Tomasz Maciaś o dokonaniach i planach Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego - Plany, które założyliśmy na rok ubiegły wypaliły, jesteśmy zadowoleni z ich realizacji i dobrze to rokuje na przyszłość. Oddaliśmy dwa nowe osiedla na Kaliskiej… » więcej 2020-01-02, godz. 15:34 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Podsumowanie 2019 roku w gospodarce, prognozy na 2020 i o tym, jakim… Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o najważniejszych zmianach dla pracodawców i pracowników, jakie wchodzą w życie wraz z Nowym Rokiem. Drugi wątek w rozmowie, który… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »