Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Wacław Bortnik o tym, przed czym chroni nas służba…
2019-11-15, 09:35 Autor: Marek Świercz

Wacław Bortnik o tym, przed czym chroni nas służba weterynaryjna, a także o tym, dlaczego masowy odstrzał dzików jest konieczny

Wacław Bortnik o tym, przed czym chroni nas służba weterynaryjna
- Jest taka maksyma, że medycyna leczy ludzi a weterynaria leczy ludzkość - stwierdził w Loży Radiowej dr Wacław Bortnik, opolski wojewódzki lekarz weterynarii, którego zaprosiliśmy z okazji obchodów 100-lecia powstania Służby Weterynaryjnej, organizowanych dziś na zamku w Mosznej.
Jak mówi nasz gość, służba ta została powołana do życia dekretem Naczelnika Państwa, który wyłączył weterynarię ze struktur ministerstwa spraw wewnętrznych.

- Ta służba od początku miała takie sama zadania jak teraz, wtedy też szalały takie choroby zakaźne jak tak zwana zaraza płucna - wspominał Bortnik. - Podobne służby były też w państwach zaborczych, oczywiście odmienne w każdym zaborze. Inne struktury, inne przepisy. Doskonałe były służby niemieckie. Dodam, że niektóre wydane wtedy dekrety regulujące naszą pracę przetrwały do 1997 roku.

Jak mówi nasz gość, polski model działania służb weterynaryjnych można uznać za wzorcowy. Jak dodaje, w planach jest stworzenie jednolitej inspekcji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo żywności.

- Można powiedzieć, że miałaby pilnować żywności od pola do stołu - mówi Bortnik.

Naszego gościa zapytaliśmy także o sytuację na froncie walki z ASF. W jego ocenie problem jest opanowany, ale na tyle poważny, że nie wolno go w żadnym wypadku lekceważyć, co między innymi oznacza, iż nie należy się przejmować ekologami, którzy krytykują masowy odstrzał dzików.

- Tu nie mają znaczenia okresy ochronne, to taka sytuacja jak na wojnie, kiedy to normalne przepisy nie obowiązują - tłumaczył Bortnik. - Populację dzików należy zmniejszyć, bo tego wymagają względy bezpieczeństwa zdrowotnego i gospodarczego.

Nasz gość wspomniał też o tym, że w szerzeniu się ASF można dostrzec działania intencjonalne.

- Bliskie jest mi myślenie Amerykanów, którzy każdy taki przypadek najpierw badają pod kątem możliwego aktu bioterroryzmu, to jest dla nich zawsze pierwsza wstępna hipoteza - wyjaśnia.

Zobacz także

2019-12-09, godz. 13:53 Ryszard Galla o tym czy zasiądzie w prezydium sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, wyborach na burmistrza… - Jesteśmy na etapie konstytuowania się prezydiów poszczególnych komisji i w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych nadal ten proces trwa – mówił w Loży Radiowej… » więcej 2019-12-06, godz. 14:49 Małgorzata Kulczycka o problemie przemocy wobec kobiet w miejscu pracy Małgorzata Kulczycka z Manufaktury Inicjatyw Różnorodnych opowiedziała o idei happeningu pt. "Nie zamiataj przemocy pod dywan" i przedstawiła na czym polega problem… » więcej 2019-12-06, godz. 14:22 Zuzanna Jarocka i Maksymilian Polis o tym co może zdziałać Młodzieżowa Rada Miasta Opola i Forum Młodzieży Województwa… Forum Młodzieży Województwa Opolskiego działa już drugą kadencję, a Młodzieżowa Rada Miasta Opola ma nieco dłuższą tradycję bo działa już od 15 lat. Nasi rozmówcy… » więcej 2019-12-05, godz. 15:54 Sebastian Szczurek o zmianach a może i rewolucji w korzystaniu z L4 - Na razie wszystko jest w fazie projektów i procedowania, my też nie jesteśmy inicjatorem takich rozwiązań, tylko instytucją, która poniekąd te pomysły realizuje… » więcej 2019-12-05, godz. 15:53 Marcin Antosiewicz o tym jaki jest współczesny Niemiec i jak z nim rozmawiać o historii - Dyskusja o Polakach i Niemcach to dyskusja zawsze na czasie. Z wyników barometru polsko-niemieckiego wynika, że 59% Polaków uważa, że nasze relacje są dobre… » więcej 2019-12-03, godz. 15:19 Marcelina Zawisza o tym, że w sumie jest marksistką, ale nie widzi w tym nic złego, bo ten rodzaj lewicowej tradycji wciąż… - Tak, myślę, że w zasadzie jestem marksistką, choć wolę mówić o sobie jak demokratycznej socjalistce - powiedziała w Loży Radiowej po chwili namysłu Marcelina… » więcej 2019-12-03, godz. 14:29 Zbigniew Kubalańca o 5,5 mln złotych na działania kulturalne, sportowe i turystyczne i tym, że Urząd Marszałkowski chce… - Zarząd województwa zauważył ile organizacje pozarządowe robią w obszarze kultury, turystyki czy sportu i tak np. w kulturze mamy wzrost z 280 tys. złotych do… » więcej 2019-12-02, godz. 13:24 Violetta Porowska o pierwszych dniach w sejmie, o SOR-ze na Katowickiej i feminatywach w polityce - Na tej sesji zostało obnażone całe sedno sprawy, czyli to że marszałek chce po prostu zlikwidować SOR, bo taki ma koncept a nie dlatego, że są przeciwwskazania… » więcej 2019-11-29, godz. 14:59 Paweł Nakonieczny o tym, że Black Friday to zarówno okazja, jak i pułapka - Gdy mamy Black Friday, pojawia się uzasadnione pytanie, czy to klienci łowią okazje, czy to raczej okazje łowią klientów - mówił w Loży Radiowej Paweł Nakonieczny… » więcej 2019-11-29, godz. 15:01 Michał Kalinowski i Michał Maliński o tym czy Konfederacja i Lewica mogą być liderami opozycji - Cieszymy się, że rośnie nam w sondażach, a dzieje się tak dlatego, że słuchamy naszych wyborców – mówił w Młodzieżowej Loży Radiowej Michał Kalinowski z Lewicy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »