Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Młodzieżowa Loża Radiowa: Marko Markowski i Tobiasz…
2019-11-13, 14:21 Autor: Joanna Matlak

Młodzieżowa Loża Radiowa: Marko Markowski i Tobiasz Gajda o definicji patriotyzmu i świętowaniu 11 listopada

Marko Markowski i Tobiasz Gajda o definicji patriotyzmu i świętowaniu 11 listopada
Naszych gości pytaliśmy o to jak oni rozumieją patriotyzm, jak świętowali w dniu 11 listopada i jak patrzą na Marsz Niepodległości, który odkąd powstał wzbudza społeczne emocje i dyskusję.
Marko Markowski z młodzieżówki PiS uczestniczył kilkukrotnie w warszawskim Marszu Niepodległości, ale w tym roku świętował w Krapkowicach, gdzie zorganizował własne obchody. – Była msza za ojczyznę, złożenie kwiatów i śpiewanie hymnu o 12.00 przy tablicy Żołnierzy Wyklętych. To były obchody alternatywne do tych organizowanych przez władze samorządowe.

Tobiasz Gajda z młodzieżówki Platformy Obywatelskiej powiedział, że z powodów rodzinnych w uroczystościach nie brał udziału, ale stwierdził, że on świętuje codziennie. – Kupuję polskie produkty czy płacę podatki – powiedział.
Przypomnijmy, że akcję kupowania produktów w polskich sklepach często promowała Młodzież Wszechpolska. – Nie widzę w tym nic złego, to słuszna akcja, aby wspierać polską gospodarkę i polskie produkty.

- Ze spokojem obserwowałem to co działo się w Warszawie. Odkąd stery władzy przejęła Zjednoczona Prawica marsze odbywają się bez prowokacji ze strony policji czy innych służb porządkowych. Było wyjątkowo dużo ludzi, z tego co czytałem to 150 tys. bo tak podają organizatorzy. Warszawski ratusz podaje, że 40-50 tys. ale marsz w którymś momencie miał 1800 metrów więc to był ogrom ludzi. Dane ratusza są abstrakcyjne – ocenił Marko Markowski.

Działacz młodzieżówki PiS powiedział, że należy się cieszyć, że Polacy chętnie przyjeżdżają do stolicy swojego kraju, przyjeżdżają całymi rodzinami, są przywiązani do tradycji i pamiętają o tym, że za wolność walczono. – Zdarzały się incydenty, była grupa Obywateli RP, która próbowała blokować marsz na czele z posłanką Joanną Scheuring – Wielgus. Oglądałem też ich transmisję i była żenująca. Gdyby stanęli sobie z boku, to przecież też by zamanifestowali swoją obecność. Poza tym nie było incydentów, może poza prowokacjami środowisk lewicowych – ocenił Markowski.
Tobiasz Gajda pytany czy owa manifestacja nie była prowokacją (co istotne, była też zgromadzeniem spontanicznym, niezarejestrowanym), powiedział, że tego dnia w Warszawie odbyło się przecież wiele marszy czy happeningów. – Nie zgodzę się z tezą kolegi, że incydentów nie było. Byli ludzie z Forza Nuova, były ksenofobiczne hasła, było podpalanie flag, więc nie można powiedzieć, że incydentów nie było i to nie jest pokojowy marsz – stwierdził Gajda.

Dodał, że na takie zachowania są paragrafy. – To nawoływanie do nienawiści innych osób pod względem narodowościowym czy imigrantów i to jest artykuł 256 KK, który to reguluje. Dziwię się, że służby nie podejmują dochodzenia czy legitymowania takich osób – stwierdził Gajda, choć przyznał, że w tym roku Marsz Niepodległości był spokojniejszy niż bywało wcześniej.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »