Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Młodzieżowa Loża Radiowa: Marko Markowski i Tobiasz…
2019-11-13, 14:21 Autor: Joanna Matlak

Młodzieżowa Loża Radiowa: Marko Markowski i Tobiasz Gajda o definicji patriotyzmu i świętowaniu 11 listopada

Marko Markowski i Tobiasz Gajda o definicji patriotyzmu i świętowaniu 11 listopada
Naszych gości pytaliśmy o to jak oni rozumieją patriotyzm, jak świętowali w dniu 11 listopada i jak patrzą na Marsz Niepodległości, który odkąd powstał wzbudza społeczne emocje i dyskusję.
Marko Markowski z młodzieżówki PiS uczestniczył kilkukrotnie w warszawskim Marszu Niepodległości, ale w tym roku świętował w Krapkowicach, gdzie zorganizował własne obchody. – Była msza za ojczyznę, złożenie kwiatów i śpiewanie hymnu o 12.00 przy tablicy Żołnierzy Wyklętych. To były obchody alternatywne do tych organizowanych przez władze samorządowe.

Tobiasz Gajda z młodzieżówki Platformy Obywatelskiej powiedział, że z powodów rodzinnych w uroczystościach nie brał udziału, ale stwierdził, że on świętuje codziennie. – Kupuję polskie produkty czy płacę podatki – powiedział.
Przypomnijmy, że akcję kupowania produktów w polskich sklepach często promowała Młodzież Wszechpolska. – Nie widzę w tym nic złego, to słuszna akcja, aby wspierać polską gospodarkę i polskie produkty.

- Ze spokojem obserwowałem to co działo się w Warszawie. Odkąd stery władzy przejęła Zjednoczona Prawica marsze odbywają się bez prowokacji ze strony policji czy innych służb porządkowych. Było wyjątkowo dużo ludzi, z tego co czytałem to 150 tys. bo tak podają organizatorzy. Warszawski ratusz podaje, że 40-50 tys. ale marsz w którymś momencie miał 1800 metrów więc to był ogrom ludzi. Dane ratusza są abstrakcyjne – ocenił Marko Markowski.

Działacz młodzieżówki PiS powiedział, że należy się cieszyć, że Polacy chętnie przyjeżdżają do stolicy swojego kraju, przyjeżdżają całymi rodzinami, są przywiązani do tradycji i pamiętają o tym, że za wolność walczono. – Zdarzały się incydenty, była grupa Obywateli RP, która próbowała blokować marsz na czele z posłanką Joanną Scheuring – Wielgus. Oglądałem też ich transmisję i była żenująca. Gdyby stanęli sobie z boku, to przecież też by zamanifestowali swoją obecność. Poza tym nie było incydentów, może poza prowokacjami środowisk lewicowych – ocenił Markowski.
Tobiasz Gajda pytany czy owa manifestacja nie była prowokacją (co istotne, była też zgromadzeniem spontanicznym, niezarejestrowanym), powiedział, że tego dnia w Warszawie odbyło się przecież wiele marszy czy happeningów. – Nie zgodzę się z tezą kolegi, że incydentów nie było. Byli ludzie z Forza Nuova, były ksenofobiczne hasła, było podpalanie flag, więc nie można powiedzieć, że incydentów nie było i to nie jest pokojowy marsz – stwierdził Gajda.

Dodał, że na takie zachowania są paragrafy. – To nawoływanie do nienawiści innych osób pod względem narodowościowym czy imigrantów i to jest artykuł 256 KK, który to reguluje. Dziwię się, że służby nie podejmują dochodzenia czy legitymowania takich osób – stwierdził Gajda, choć przyznał, że w tym roku Marsz Niepodległości był spokojniejszy niż bywało wcześniej.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »