Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Młodzieżowa Loża Radiowa: Marko Markowski i Tobiasz…
2019-11-13, 14:21 Autor: Joanna Matlak

Młodzieżowa Loża Radiowa: Marko Markowski i Tobiasz Gajda o definicji patriotyzmu i świętowaniu 11 listopada

Marko Markowski i Tobiasz Gajda o definicji patriotyzmu i świętowaniu 11 listopada
Naszych gości pytaliśmy o to jak oni rozumieją patriotyzm, jak świętowali w dniu 11 listopada i jak patrzą na Marsz Niepodległości, który odkąd powstał wzbudza społeczne emocje i dyskusję.
Marko Markowski z młodzieżówki PiS uczestniczył kilkukrotnie w warszawskim Marszu Niepodległości, ale w tym roku świętował w Krapkowicach, gdzie zorganizował własne obchody. – Była msza za ojczyznę, złożenie kwiatów i śpiewanie hymnu o 12.00 przy tablicy Żołnierzy Wyklętych. To były obchody alternatywne do tych organizowanych przez władze samorządowe.

Tobiasz Gajda z młodzieżówki Platformy Obywatelskiej powiedział, że z powodów rodzinnych w uroczystościach nie brał udziału, ale stwierdził, że on świętuje codziennie. – Kupuję polskie produkty czy płacę podatki – powiedział.
Przypomnijmy, że akcję kupowania produktów w polskich sklepach często promowała Młodzież Wszechpolska. – Nie widzę w tym nic złego, to słuszna akcja, aby wspierać polską gospodarkę i polskie produkty.

- Ze spokojem obserwowałem to co działo się w Warszawie. Odkąd stery władzy przejęła Zjednoczona Prawica marsze odbywają się bez prowokacji ze strony policji czy innych służb porządkowych. Było wyjątkowo dużo ludzi, z tego co czytałem to 150 tys. bo tak podają organizatorzy. Warszawski ratusz podaje, że 40-50 tys. ale marsz w którymś momencie miał 1800 metrów więc to był ogrom ludzi. Dane ratusza są abstrakcyjne – ocenił Marko Markowski.

Działacz młodzieżówki PiS powiedział, że należy się cieszyć, że Polacy chętnie przyjeżdżają do stolicy swojego kraju, przyjeżdżają całymi rodzinami, są przywiązani do tradycji i pamiętają o tym, że za wolność walczono. – Zdarzały się incydenty, była grupa Obywateli RP, która próbowała blokować marsz na czele z posłanką Joanną Scheuring – Wielgus. Oglądałem też ich transmisję i była żenująca. Gdyby stanęli sobie z boku, to przecież też by zamanifestowali swoją obecność. Poza tym nie było incydentów, może poza prowokacjami środowisk lewicowych – ocenił Markowski.
Tobiasz Gajda pytany czy owa manifestacja nie była prowokacją (co istotne, była też zgromadzeniem spontanicznym, niezarejestrowanym), powiedział, że tego dnia w Warszawie odbyło się przecież wiele marszy czy happeningów. – Nie zgodzę się z tezą kolegi, że incydentów nie było. Byli ludzie z Forza Nuova, były ksenofobiczne hasła, było podpalanie flag, więc nie można powiedzieć, że incydentów nie było i to nie jest pokojowy marsz – stwierdził Gajda.

Dodał, że na takie zachowania są paragrafy. – To nawoływanie do nienawiści innych osób pod względem narodowościowym czy imigrantów i to jest artykuł 256 KK, który to reguluje. Dziwię się, że służby nie podejmują dochodzenia czy legitymowania takich osób – stwierdził Gajda, choć przyznał, że w tym roku Marsz Niepodległości był spokojniejszy niż bywało wcześniej.

Zobacz także

2019-12-09, godz. 13:46 Marcin Popkiewicz o tym czy Ziemi grozi katastrofa klimatyczna i jak się przed tym uchronić - Ziemia przetrwa, tryliony skał będą nadal krążyć wokół Słońca, z tym że trochę zmieni się nasze życie nasze na - mówił w Loży Radiowej Marcin Popkiewicz, fizyk… » więcej 2019-12-09, godz. 13:53 Ryszard Galla o tym czy zasiądzie w prezydium sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, wyborach na burmistrza… - Jesteśmy na etapie konstytuowania się prezydiów poszczególnych komisji i w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych nadal ten proces trwa – mówił w Loży Radiowej… » więcej 2019-12-06, godz. 14:49 Małgorzata Kulczycka o problemie przemocy wobec kobiet w miejscu pracy Małgorzata Kulczycka z Manufaktury Inicjatyw Różnorodnych opowiedziała o idei happeningu pt. "Nie zamiataj przemocy pod dywan" i przedstawiła na czym polega problem… » więcej 2019-12-06, godz. 14:22 Zuzanna Jarocka i Maksymilian Polis o tym co może zdziałać Młodzieżowa Rada Miasta Opola i Forum Młodzieży Województwa… Forum Młodzieży Województwa Opolskiego działa już drugą kadencję, a Młodzieżowa Rada Miasta Opola ma nieco dłuższą tradycję bo działa już od 15 lat. Nasi rozmówcy… » więcej 2019-12-05, godz. 15:54 Sebastian Szczurek o zmianach a może i rewolucji w korzystaniu z L4 - Na razie wszystko jest w fazie projektów i procedowania, my też nie jesteśmy inicjatorem takich rozwiązań, tylko instytucją, która poniekąd te pomysły realizuje… » więcej 2019-12-05, godz. 15:53 Marcin Antosiewicz o tym jaki jest współczesny Niemiec i jak z nim rozmawiać o historii - Dyskusja o Polakach i Niemcach to dyskusja zawsze na czasie. Z wyników barometru polsko-niemieckiego wynika, że 59% Polaków uważa, że nasze relacje są dobre… » więcej 2019-12-03, godz. 15:19 Marcelina Zawisza o tym, że w sumie jest marksistką, ale nie widzi w tym nic złego, bo ten rodzaj lewicowej tradycji wciąż… - Tak, myślę, że w zasadzie jestem marksistką, choć wolę mówić o sobie jak demokratycznej socjalistce - powiedziała w Loży Radiowej po chwili namysłu Marcelina… » więcej 2019-12-03, godz. 14:29 Zbigniew Kubalańca o 5,5 mln złotych na działania kulturalne, sportowe i turystyczne i tym, że Urząd Marszałkowski chce… - Zarząd województwa zauważył ile organizacje pozarządowe robią w obszarze kultury, turystyki czy sportu i tak np. w kulturze mamy wzrost z 280 tys. złotych do… » więcej 2019-12-02, godz. 13:24 Violetta Porowska o pierwszych dniach w sejmie, o SOR-ze na Katowickiej i feminatywach w polityce - Na tej sesji zostało obnażone całe sedno sprawy, czyli to że marszałek chce po prostu zlikwidować SOR, bo taki ma koncept a nie dlatego, że są przeciwwskazania… » więcej 2019-11-29, godz. 14:59 Paweł Nakonieczny o tym, że Black Friday to zarówno okazja, jak i pułapka - Gdy mamy Black Friday, pojawia się uzasadnione pytanie, czy to klienci łowią okazje, czy to raczej okazje łowią klientów - mówił w Loży Radiowej Paweł Nakonieczny… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »