Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Red. Witold Repetowicz o fiasku tureckiej operacji…
2019-11-08, 15:46 Autor: Marek Świercz, Joanna Matlak

Red. Witold Repetowicz o fiasku tureckiej operacji w Syrii, rosnącym uzależnieniu Ankary od Moskwy i Państwie Islamskim

Red. Witold Repetowicz o sytuacji w Syrii
- Napisałem, że Turkom nie udała się operacja, która zaplanowali i przeprowadzili w Syrii, ponieważ Turcja miała inne, znacznie szersze plany. Nie chodzi tylko o zakres zdobytego terytorium. Przypomnę, że Ankara zdobyła tereny długości 100 i głębokości 30 kilometrów, tak jak to zostało uzgodnione z Rosjanami. Jest ta strefa okupacyjna, ale to jest teren, który nie pozwala Turcji na przesiedlenie tam 2 a tym bardziej 3,5 miliona uchodźców arabskich - mówił w Loży Radiowej red. Witold Repetowicz, niezależny korespondent wojenny, ekspert od spraw Bliskiego Wschodu i terroryzmu. - I dodajmy, że te uzgodnienia z Rosją pokazują stopień uzależnienia Turcji od Moskwy - dodał.
W efekcie nie powiódł się plan zupełnego odrzucenia ludności kurdyjskiej od granicy, na czy Turcji zależało najbardziej.

- To był powrót do starej idei pasa arabskiego, stworzenia takiego bufora demograficznego między Kurdami tureckimi i irackimi z jednej strony a z drugiej Kurdami syryjskimi, którzy zostaliby wypchnięci w głąb Syrii. Żeby nie było wątpliwości, to jest zbrodnia przeciwko ludzkości, bo to są czystki etniczne zdefiniowane w prawie międzynarodowym - tłumaczył nasz gość. - Turcja chciała zrealizować dwa cele: pozbyć się uchodźców i pozbyć się dwóch milionów Kurdów przy swojej granicy. I to się jej nie udało.

Zdaniem Repetowicza, polityczna cena, jaką zapłaci Ankara, jeszcze nie jest znana.

- Jest to gigantyczna porażka wizerunkowa. Turcji nie udało się narzucić własnej narracji, bo była ona zupełnie niewiarygodna - dodaje. - Informacje, jak zachowuje się tam Turcja, bombardowanie szpitali, ostrzeliwanie ambulansów, egzekucje - to wszystko tak mocno zburzyło wizerunek Turcji, że jej propagandowe działania pozostały bezskuteczne. Także się do tego przyczyniłem, opisując to, co w Syrii widziałem. Przyszłość pokaże, jaką cenę zapłaci Erdogan. Na razie to głównie rosnące uzależnienie od Rosjan. Ale ta cena może być wyższa, polityczna i gospodarcza.

Nasz gość mówił także o dowodach na bliską współpracę tureckich służ z dżihadystami z Państwa Islamskiego. Jednym z tych dowodów jest to, że zabity niedawno przez Amerykanów al-Baghdadi ukrywał się w bazie oddalonej o trzy kilometry od tureckiej granicy. Trudno zakładać, że Turcy o tym nie wiedzieli. Nie wiedzieli za to o amerykańskiej operacji wymierzonej w kalifa Państwa Islamskiego.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »