Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Paweł Jaroszek o tym, czy dzisiejsi 30-latkowie…
2019-10-22, 12:28 Autor: Joanna Matlak

Paweł Jaroszek o tym, czy dzisiejsi 30-latkowie otrzymają godziwą emeryturę oraz o współpracy z Politechniką Opolską i wyzwaniami jakie stoją przed ZUS-em

Paweł Jaroszek o tym, czy dzisiejsi 30-latkowie otrzymają godziwą emeryturę oraz o współpracy z Politechniką Opolską i wyzwaniami jakie stoją przed ZUS-em
- Oczywiście, zobaczą emeryturę, jest kwestia wysokości tego świadczenia. Ona jest zależna tylko od naszej zapobiegliwości i przezorności. Nasze badania czy też badania instytutów zajmujących się zbieraniem informacji na temat preferencji poglądów, pokazują, że wiek w którym zmieniamy zdanie na temat instytucji ZUS, to 40 lat. Więc gdybyśmy spotkali się za 10 lat opinie byłyby inne - mówił w Loży Radiowej Paweł Jaroszek, wiceprezes ZUS poproszony o odpowiedź czy dzisiejsi 30-latkowie w ogóle zobaczą emeryturę? Przed programem przeprowadziliśmy mały eksperyment, otóż poprosiliśmy kilku znajomych prowadzącej w wieku 30-kilku lat o odpowiedź na pytanie z czym kojarzy im się ZUS i odpowiedzi były, mówiąc dyplomatycznie, niezbyt przychylne.
Wiceprezes ZUS stwierdził, że właśnie paradoksem jest to, że o emeryturze trzeba myśleć znacznie wcześniej. – Stety lub niestety nasza aktywność zawodowa wynosi 40 lat, a może i powinna wynosić więcej, a na emeryturze jesteśmy przeciętnie 18,5 roku. To oznacza, że poprzez swoją zapobiegliwość, oszczędzanie, gromadzenie majątku musimy mieć odłożone tyle składek lub środków, aby na te 20 lat (240 miesięcy) wystarczyło na nasze świadczenia – mówił Paweł Jaroszek.

- Warto dokonać prostego obliczenia i pomyśleć: jak wysoką chcielibyśmy mieć emeryturę, jej wysokość przemnożyć przez te 240 miesięcy, kiedy będziemy ją pobierać – tłumaczył Jaroszek.

Wiceprezes ZUS podczas swojej wizyty na Opolszczyźnie podpisał umowę o współpracy z Politechniką Opolską. Na czym ta kooperacja miałaby polegać?

- Umowę podpisujemy nie tylko z PO, ale generalnie z uczelniami w całym kraju i ma wiele aspektów. Najbardziej wymiernym jest to, że umożliwiamy młodym aby umożliwiali staże w placówkach ZUS, bo de facto biura czy oddziały są w zasadzie w każdej większej miejscowości. Wcześniej było to zorganizowany w sposób incydentalny i niezorganizowany. Z drugiej strony chcemy być obecni na uczelniach, aby przedstawiać problematykę ubezpieczeń społecznych. ZUS jest też wielką fabryką danych, więc warto pomyśleć o projektach badawczych – mówił Jaroszek.

W Loży Radiowej pytaliśmy także o echa politycznych, kampanijnych obietnic niektórych polityków, którzy postulowali np. dobrowolność w płaceniu składek, pytaliśmy także o nowe technologie wprowadzane przez ZUS, doradcach niosących pomoc w regionalnych oddziałach ZUS i o komentarz do dość popularnej opinii, że „państwowe ubezpieczenie oducza odpowiedzialności”.

Zobacz także

2020-11-30, godz. 18:27 Jerzy Czerwiński o unijnym budżecie Gościem Loży Radiowej po godzinie 12:05 był senator PiS Jerzy Czerwiński, z którym wróciliśmy do tematu unijnego budżetu i powiązania go z praworząd… » więcej 2020-11-27, godz. 14:15 Młodzieżowa Loża Radiowa o rezolucji Parlamentu Europejskiego ws. aborcji w Polsce Zaproszenie do naszej dyskusji przyjęli: Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Grzegorz Pukas (Młoda Prawica), Oskar Wasilewski (Młodzi Demokraci) oraz Paulina… » więcej 2020-11-27, godz. 14:33 Michał Nowak o wymianie apeli między radnymi PiS a PO ws. Strajku Kobiet w Kędzierzynie-Koźlu - To czy dane zgromadzenie łamie prawo nie oceniają radni PiS-u, a policja - mówił Michał Nowak, miejski radny, wiceprzewodniczący klubu radnych Sabiny Nowosielskiej… » więcej 2020-11-27, godz. 14:30 Andrzej Lachowicz o Strajku Kobiet w Kędzierzynie - Koźlu i apelu radnych PiS - Żadna z ekip organizujących marsz nie zadbała o odległości podczas marszów, które nie były spontaniczne, a zorganizowane - powiedział w Loży Radiowej… » więcej 2020-11-26, godz. 09:23 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem Pawłem Kukizem o tym czy przetrwa koalicja Polska… - Zawsze będę walczył o moje postulaty, ja nie przeszedłem do sejmu szukać kolegów w PSL-u, Platformie Obywatelskiej czy PiS-e – mówił w programie „Prosto… » więcej 2020-11-25, godz. 15:14 Dr Marek Kawa komentuje przejęcie władzy w USA przez administrację nowego prezydenta Joe Bidena - Donald Trump do tej pory nie przyznał się publicznie, że przegrał wybory z Joe Bidenem. Przedwczoraj minął termin do kiedy poszczególne stany powinny… » więcej 2020-11-25, godz. 14:44 Dr Rafał Parvi o święcie wyprzedaży, czyli popularnym Black Friday - Osobiście do końca nie wierzę w te promocje, które widnieją na tabliczkach przed sklepami. Przecież cena mogła zostać specjalnie zawyżona. Dobrze jest… » więcej 2020-11-24, godz. 14:25 Piotr Gociek i Piotr Moc w cyklu "Co tam Panie w polityce?" (24.11) W polityce nie ma czasu na przerwę, polityka nie znosi próżni, stąd - jak co wtorek - cykl pn. "Co tam Panie w polityce?". Komentują: publicysta i komentator… » więcej 2020-11-24, godz. 13:59 Dr. hab. Daniel Puciato i Piotr Mielec o restrykcjach nałożonych na branżę turystyczną - Są różne prognozy mówiące o tym, kiedy branża turystyczna na świecie wróci do normalności po pandemii. Optymistyczna prognoza mówi, że branża odrodzi… » więcej 2020-11-23, godz. 15:27 Danuta Jazłowiecka m.in. o polskim wecie ws. budżetu unijnego - Oczywiście mamy prawo do weta, ale pamiętajmy, że to burzy naszą wiarygodność w oczach państw Unii. To weto, które proponuje Polska jest absurdalnym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »