Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ryszard Galla o wynikach wyborów, ofercie Mniejszości…
2019-10-21, 13:52 Autor: Joanna Matlak i Marek Świercz

Ryszard Galla o wynikach wyborów, ofercie Mniejszości Niemieckiej i pełzającej zmianie pokoleniowej

Ryszard Galla o wynikach wyborów, ofercie Mniejszości Niemieckiej i pełzającej zmianie pokoleniowej
- Mamy status quo, czyli jednego posła, tak jak w ostatnich kilku kadencjach – stwierdził w Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, który został właśnie wybrany na swoją piątą kadencję. – Oczekiwania mieliśmy większe, bo ocenialiśmy, że jest realna szansa na jeszcze jeden mandat poselski i mandat senatorski. Teraz musimy dokonać analizy i ocenić, czemu się nie udało – dodał.
Nasz gość stwierdził jednak, że te wybory przyniosły Mniejszości istotny wzrost poparcia – dostała prawie 4,5 tysiąca głosów więcej niż przed czterema laty.

- Sytuacja była szczególna, mieliśmy znacznie wyższą frekwencję i ostry spór między największymi partiami głównego nurtu. Musimy teraz pochylić się nad tym, jak nasi wyborcy głosowali w poszczególnych gminach. W wyborach w 2011 i 2015 ich głosy rozkładały się między trzy komitety: MN, PO i PiS – mówi Galla.

Naszego gościa poprosiliśmy o skomentowanie krytycznych opinii dawnych liderów MN (Henryk Kroll, Gerhard Bartodziej i Bernard Sojka), którzy stwierdzili, że Galla powinien odstąpić pierwsze miejsce na liście liderowi TSKN Rafałowi Bartkowi.

- To nie ja układam listy. Przewodniczący Bartek pierwotnie deklarował, że w ogóle nie zamierza kandydować, więc komitet wyborczy nie brał go pod uwagę. Dopiero potem stwierdził, że chce wystartować do Senatu – ripostował Galla.

Nasz gość nie zgodził się także z zarzutami, że w TSKN nie ma pokoleniowej zmiany. Jego zdaniem, ona następuje cały czas, szybciej nawet we władzach Towarzystwa niż w strukturach terenowych.

Zobacz także

2019-11-26, godz. 13:34 Szymon Godyla i Franciszek Posacki o sytuacji wewnątrz Koalicji Obywatelskiej i Nowoczesnej po zmianie przewodniczącego… - W 2015 roku byliśmy świeżą partią i ta świeżość pozwoliła nam zdobyć 28 posłów. Jednak teraz tę świeżość skradła lewica. Trzeba jednak pamiętać, że Nowoczesna… » więcej 2019-11-25, godz. 12:21 Marcin Fronia o tym, że nordycki system państwa opiekuńczego sprawdza się nie tylko w sferze socjalnej - Czy Szwecja dalej jest legendarną krainą dobrobytu? To zależy, do czego ją porównamy. Jeśli porównamy ją do Szwecji sprzed kilku dekad, to można dyskutować i… » więcej 2019-11-25, godz. 13:46 Rajmund Miller o zmianach u koalicjanta, zbliżających się wyborach prezydenckich i kandydatach Platformy Obywatelskiej… - My nie mamy zamiaru „schrupania” Nowoczesnej. Naszym celem jest realizacja naszych wspólnych zadań. Nie wiem co się dzieje wewnątrz Nowoczesnej, bo jestem w… » więcej 2019-11-22, godz. 14:53 Marta Kuśnierz i Łukasz Cichy o 14-leciu Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych "Horyzonty" Przy okazji zmiany władz stowarzyszenia, pytaliśmy o jego początki, główne idee, jaki jest jego obecny skład i plany działania "ludzi aktywnych". » więcej 2019-11-22, godz. 14:44 Tobiasz Gajda i Marko Markowski o expose premiera, głosowaniu w sprawie KRS i migracjach - Premier dużo mówił o normalności, bo nasz program oznacza właśnie normalność, troskę o polską rodzinę, trzymanie się z daleka od wszystkich ideologicznych skrajności… » więcej 2019-11-21, godz. 15:34 WSPÓLNA SPRAWA Jak ocenić gospodarcze wątki expose premiera Mateusza Morawieckiego? Ocena gospodarczych wątków expose premiera Mateusza Morawieckiego była tematem kolejnej debaty pracodawców, związkowców i ekspertów "Wspólna sprawa". Jak można… » więcej 2019-11-21, godz. 15:33 Adrian Czubak o swoich czterech latach na stanowisku wojewody opolskiego - Procedura jest następująca: gdy rząd podał się do dymisji, to samo zrobili wojewodowie. Premier ma teraz trzy miesiące na podjęcie decyzji o przyjęciu dymisji… » więcej 2019-11-20, godz. 15:41 Młodzieżowa Loża Radiowa: Joanna Hassa, Denis Madej i Jan Zimoch o migracji zarobkowej wśród młodych Naszych gości zapytaliśmy m.in. o to czy sami mają „doświadczenia migracyjne”. » więcej 2019-11-20, godz. 15:19 WSPÓLNA SPRAWA. Pracodawcy, związkowcy i eksperci o tym, czy PIP powinien mieć większe uprawnienia i kompetencje W środowej Loży Radiowej w debacie "Wspólna sprawa" o pomyśle poszerzenia uprawnień inspekcji pracy porozmawialiśmy z okręgowym inspektorem pracy Arkadiuszem Kapuścikiem… » więcej 2019-11-19, godz. 14:57 Paweł Ziorko o szyfrogramie, który zmienił dzieje świata a i dziś może wiele nas nauczyć - W lutym 1946 roku George Kennan, ówczesny pracownik ambasady USA w Moskwie a potem do roku 1952 ambasador w Związku Sowieckim, wysłał do Waszyngtonu tak zwany… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »