Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Stanisław Rakoczy o tym, że ludowcy dawno zdjęli…
2019-10-16, 15:54 Autor: Marek Świercz

Stanisław Rakoczy o tym, że ludowcy dawno zdjęli buty agronoma i z nowymi sojusznikami wybierają się do miasta

Stanisław Rakoczy o tym, że ludowcy dawno zdjęli buty agronoma i z nowymi sojusznikami wybierają się do miasta
- Oczywiście, że jestem zadowolony z wyniku wyborów. Nawet jeśli dostaliśmy o kilkaset tysięcy głosów mniej niż PSL i Kukiz '15 cztery lata temu, to proszę pamiętać, że na tydzień przed wyborami sondaże pokazywały, że jesteśmy pod progiem. A potem okazało się, że mamy dwa razy lepszy wynik - stwierdził w Loży Radiowej Stanisław Rakoczy, wicemarszałek regionu i lider opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, który 13 października bez powodzenia walczył o mandat w Sejmie z listy PSL Koalicja Polska.
Nasz gość mówi, że warto wrócić do dyskusji o zakazie publikowania sondaży przed wyborami.

- Coraz częściej mam wrażenie, że robią je nie ośrodki badania opinii publicznej, ale ośrodki kształtowania opinii publicznej. Akurat my mamy największy problem z sondażami, zawsze jesteśmy niedoszacowani - stwierdził Rakoczy.

Naszego gościa zapytaliśmy o to, jaka będzie przyszłość komitetu ludowców i kukizowców skrzykniętego na wybory. Odpowiedział, że na pewno 30 posłów wybranych z tej listy będzie pracowało w jednym klubie. Czy pójdą za tym jakieś zjednoczeniowe działania, czas pokaże.

- Staramy się wspólnie budować racjonalne centrum. Ubrano nas w buty agronomów, tymczasem my od dawna nie jesteśmy już partią wiejską. Gdy PSL powstawał, na wsi mieszkało 90 procent Polaków. Dziś z rolnictwa żyje 10 procent - przekonywał. - A na naszych listach byli nie tylko ludowcy i kukizowcy, ale także konserwatywni politycy, choćby ci, którzy odeszli z PO. Jacek Protasiewicz wygrał we Wrocławiu, Władysław Teofil Bartoszewski w Warszawie a Marek Biernacki w Gdyni. W miastach, gdzie PSL nigdy nie wygrywał.

Zdaniem Rakoczego, kluczowe będą teraz wybory prezydenckie. Jeśli wygra kandydat opozycji (jego zdaniem, koniecznie musi być on wspólny), to razem z opanowanym przez opozycję Senatem można będzie skutecznie blokować plany rządzącej prawicy.

Zobacz także

2020-09-28, godz. 14:50 Rajmund Miller o porozumieniu prawicy i sytuacji opozycji - Tak naprawdę dla nas to jest nieważne – powiedział o podpisaniu porozumienia w Zjednoczonej Prawicy poseł Platformy Obywatelskiej Rajmund Miller. » więcej 2020-09-25, godz. 17:54 Młodzieżowa Loża Radiowa o porozumieniu w Zjednoczonej Prawicy Gośćmi Młodzieżowej Loży Radiowej byli Ludwik Skubała (Młodzi Demokraci, Platforma Obywatelska), Arkadiusz Domeredzki (Federacja Młodych Socjaldemokratów… » więcej 2020-09-25, godz. 14:53 Dr Jolanta Maj o pracy zdalnej, która jest przyszłością - Przed pandemią pracowników zatrudnionych w ramach pracy zdalnej było relatywnie niewielu - przyznała dr Jolanta Maj z Politechniki Opolskiej. » więcej 2020-09-24, godz. 15:18 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O strajkach w kopalniach i konieczności reformy górnictwa Naszym gośćmi byli: dr Jerzy Szteliga - OPZZ Grzegorz Adamczyk - Solidarność Grzegorz Kuliś - BCC dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA dr Artur Żurakowski… » więcej 2020-09-24, godz. 12:03 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Tomaszem Kostusiem o wyborze szefa klubu KO, "Nowej Solidarności"… - Może Pan słyszał kiedy inauguracja "Nowej Solidarności"? Ja słyszałam o sierpniu, może że we wrześniu, ale nieszczęsna Czajka chyba pokrzyżowała… » więcej 2020-09-24, godz. 12:01 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą o tym czy jest porozumienie w Zjednoczonej… - Czy nadal można mówić „Zjednoczona Prawica”? Czy rozmowy już się dokonały i czy ten konflikt i kryzys jest już zażegnany? – pytała Magdalena Ogórek… » więcej 2020-09-23, godz. 15:52 Dr Witold Potwora depopulacji i recepcie na jej powstrzymanie - Przyczyny są dwojakiego rodzaju – powiedział o wyludnianiu się regionu dr Witold Potwora z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. » więcej 2020-09-23, godz. 14:47 Andrzej Rak o nowych przepisach drogowych i co nas gubi na drodze » więcej 2020-09-22, godz. 14:52 Piotr Woźniak w o tożsamości Lewicy, jej postulatach i regionalnych konwencjach - Lewica absolutnie zaniedbała politykę historyczną - stwierdził na naszej antenie dr Piotr Woźniak, przewodniczący SLD w regionie. » więcej 2020-09-22, godz. 14:51 Norbert Rasch o delegowaniu do pracy za granicą - Ważne było i jest dla mnie, byśmy wykorzystywali potencjał znajomości języka niemieckiego - powiedział Norbert Rasch, dyrektor agencji APN. » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***