Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Stanisław Rakoczy o tym, że ludowcy dawno zdjęli…
2019-10-16, 15:54 Autor: Marek Świercz

Stanisław Rakoczy o tym, że ludowcy dawno zdjęli buty agronoma i z nowymi sojusznikami wybierają się do miasta

Stanisław Rakoczy o tym, że ludowcy dawno zdjęli buty agronoma i z nowymi sojusznikami wybierają się do miasta
- Oczywiście, że jestem zadowolony z wyniku wyborów. Nawet jeśli dostaliśmy o kilkaset tysięcy głosów mniej niż PSL i Kukiz '15 cztery lata temu, to proszę pamiętać, że na tydzień przed wyborami sondaże pokazywały, że jesteśmy pod progiem. A potem okazało się, że mamy dwa razy lepszy wynik - stwierdził w Loży Radiowej Stanisław Rakoczy, wicemarszałek regionu i lider opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, który 13 października bez powodzenia walczył o mandat w Sejmie z listy PSL Koalicja Polska.
Nasz gość mówi, że warto wrócić do dyskusji o zakazie publikowania sondaży przed wyborami.

- Coraz częściej mam wrażenie, że robią je nie ośrodki badania opinii publicznej, ale ośrodki kształtowania opinii publicznej. Akurat my mamy największy problem z sondażami, zawsze jesteśmy niedoszacowani - stwierdził Rakoczy.

Naszego gościa zapytaliśmy o to, jaka będzie przyszłość komitetu ludowców i kukizowców skrzykniętego na wybory. Odpowiedział, że na pewno 30 posłów wybranych z tej listy będzie pracowało w jednym klubie. Czy pójdą za tym jakieś zjednoczeniowe działania, czas pokaże.

- Staramy się wspólnie budować racjonalne centrum. Ubrano nas w buty agronomów, tymczasem my od dawna nie jesteśmy już partią wiejską. Gdy PSL powstawał, na wsi mieszkało 90 procent Polaków. Dziś z rolnictwa żyje 10 procent - przekonywał. - A na naszych listach byli nie tylko ludowcy i kukizowcy, ale także konserwatywni politycy, choćby ci, którzy odeszli z PO. Jacek Protasiewicz wygrał we Wrocławiu, Władysław Teofil Bartoszewski w Warszawie a Marek Biernacki w Gdyni. W miastach, gdzie PSL nigdy nie wygrywał.

Zdaniem Rakoczego, kluczowe będą teraz wybory prezydenckie. Jeśli wygra kandydat opozycji (jego zdaniem, koniecznie musi być on wspólny), to razem z opanowanym przez opozycję Senatem można będzie skutecznie blokować plany rządzącej prawicy.

Zobacz także

2019-10-25, godz. 11:06 Młodzieżowa Loża Radiowa: Jan Zimoch i Michał Kalinowski o trwałości koalicji rządzącej i lewicowej - Koalicja lewicowa przetrwa, oczywiście. Pokazaliśmy w kampanii, że się dogadujemy i lubimy. Zrobiliśmy dobry wynik, w porównaniu z 2015 rokiem mamy 500 tysięcy… » więcej 2019-10-25, godz. 12:16 Edyta Wenzel-Borkowska o przestrzennej cyberrewolucji - Realizujemy projekt, który ma w całym regionie usprawnić proces udostępniania danych przestrzennych dla różnego rodzaju celów, przede wszystkim inwestycyjnych… » więcej 2019-10-24, godz. 15:15 WSPÓLNA SPRAWA. Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” o bezrobociu, które jest tak niskie, że... Polacy zaczeli… Choć według GUS nastroje konsumentów są w październiku gorsze niż we wrześniu 2019 r., to wciąż znajdują się na historycznych maksimach. Zdecydowanie najciekawszym… » więcej 2019-10-24, godz. 15:52 Kpt. Tomasz Golec o tym kto może zostać „terytorialsem”, obowiązkach i korzyściach płynących z bycia żołnierzem Wojsk Obrony… - „Zawsze gotowi, zawsze blisko” - to motto WOT. Cieszymy się że już trwają zapoznania z warunkami służby w jednostce wojskowej na obszarze województwa opolskiego… » więcej 2019-10-23, godz. 14:26 Loża Radiowa na XXIV Seminarium Śląskim w Kamieniu Śląskim XXIV Seminarium Śląskie w Kamieniu Śląskim było poświęcone 15-leciu obecności Polski w Unii Europejskiej. Loża Radiowa była obecna w sanktuarium św. Jacka Odrowąża… » więcej 2019-10-22, godz. 14:16 Marcin Ociepa o zmianach w rządzie, które mają być niewielkie oraz o powołaniu społecznych asystentów posła w gminach i… - Do końca kadencji tego rządu pozostaję wiceministrem, a później na pewno będzie jakaś korekta. Celowo mówię „korekta” i „jakaś”, bo wszyscy spodziewają się całkowicie… » więcej 2019-10-22, godz. 12:28 Paweł Jaroszek o tym, czy dzisiejsi 30-latkowie otrzymają godziwą emeryturę oraz o współpracy z Politechniką Opolską i… - Oczywiście, zobaczą emeryturę, jest kwestia wysokości tego świadczenia. Ona jest zależna tylko od naszej zapobiegliwości i przezorności. Nasze badania czy też… » więcej 2019-10-21, godz. 10:14 Beniamin Godyla o wygranym mandacie senatora i o tym co pomogło bardziej: partyjny szyld czy biznes - Miałem kandydować ze swojego komitetu, ale jak się dowiedziałem, że jest podpisany układ senacki zrezygnowałem, bo nie chciałem tego rozdrabniać i po cichu mówiłem… » więcej 2019-10-21, godz. 13:52 Ryszard Galla o wynikach wyborów, ofercie Mniejszości Niemieckiej i pełzającej zmianie pokoleniowej - Mamy status quo, czyli jednego posła, tak jak w ostatnich kilku kadencjach – stwierdził w Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, który został… » więcej 2019-10-18, godz. 15:24 Marko Markowski i Tobiasz Gajda o wynikach wyborów i powyborczych rozliczeniach Ocena wyników wyborów z 13 października 2019 roku oraz ewentualnych zawirowań politycznych wywołanych wyborami były głównymi tematami Młodzieżowej Loży Radiowej… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »