Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Wach o 14 latach na Wiejskiej, trwającej kampanii…
2019-09-23, 11:01 Autor: Joanna Matlak

Piotr Wach o 14 latach na Wiejskiej, trwającej kampanii wyborczej i zmniejszeniu roli parlamentu

Piotr Wach o 14 latach na Wiejskiej, trwającej kampanii wyborczej i zmniejszeniu roli parlamentu
- Nie da się tego nie śledzić, teraz trwa nawałnica i ona jest zarówno w mediach „akustycznych” jak i na wszelkich płotach - mówił w Loży Radiowej prof. Piotr Wach, senator Platformy Obywatelskiej, pytany o to czy śledzi to, co dzieje się w kampanii. Senator Wach żegna się z parlamentem i kończy działalność polityczną.
- To jest bardzo intensywna i namiętna kampania pod każdym względem. To trochę wynika z metody prowadzenia kampanii przez PiS, bo PiS przeciwstawił sobie równorzędnych i zacięcie walczących kandydatów. Zawsze tak jest i jest tak we wszystkich partiach, ale ta intensywność boju wewnątrzpartyjnego jest szczególnie w ugrupowaniu PiS, u nas też ale w mniejszym stopniu. My przeszliśmy preselekcję w Koalicji Obywatelskiej – mówił senator Wach.

Profesor Piotr Wach odniósł się także do kampanii Mniejszości Niemieckiej. W tym przypadku można zauważyć, że kandydaci MN występują na banerach razem, a nie indywidualnie, co mogłoby oznaczać, że nie rywalizują ze sobą aż tak mocno. – Oni mają sytuację ustabilizowaną, mają bardzo długo jednego posła. Wydaje się, że jest on nie do odebrania, chociaż były komentarze, że liczba głosujących maleje i ten kandydat, który zwykle wygrywa czyli Ryszard Galla, jest zagrożony. Ale moim zdaniem nie jest. Mało tego, w tej kampanii mieli także szansę na senatora, ale gdyby była zrealizowana umowa w okręgu wschodnim. Tam była duża szansa i byłoby to korzystne, boleję nad tym, że to nie wyszło – mówił Wach. Przypomnijmy, w okręgu wschodnim Mniejszość Niemiecka wystawiła wicemarszałka Romana Kolka, którego poparła Koalicja Obywatelska. Wtedy też KO nie wystawiała własnego kandydata. Założenie było takie, że MN poprze Danutę Jazłowiecką z KO startującą z okręgu "opolskiego". Tymczasem w tym okręgu do boju o senat stanął Rafał Bartek z Mniejszości Niemieckiej, co spowodowało zamieszanie i waśnie między ugrupowaniami. Finalnie, KO wystawiła swojego kandydata w okręgu wschodnim w postaci Beniamina Godyli.

Gość Loży Radiowej podsumował także swoją pracę w senacie. Na Wiejskiej spędził aż 14 lat. – Ta ostatnia kadencja była charakterystyczna i nieprzyjemna i nie dlatego, że to nie my rządziliśmy. Nastąpiło w większym stopniu to, co jest krytykowane w Europie, a mianowicie znaczne zmniejszenie roli parlamentu. Nastąpiło zafałszowanie inicjatywy, a mianowicie ważne projekty „przelatywały” przez parlament w sposób niedopuszczalnie prędki i słabo dyskusyjny i pod osłoną projektu poselskiego. Posłowie podpisywali projekty, których nie czytali. Przepuszczenie projektu trwało czasem kilkadziesiąt godzin. W tej sytuacji senat wypadał jeszcze gorzej, senat był przeważnie tylko przeszkodą. I w tym sensie legislacyjnym ta kadencja była żałosna. Uważam, że parlament jest coraz słabszy i ulega temu co chce rząd – mówił gość Loży Radiowej.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »