Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Grzegorz Krukowski i Franciszek Posacki o global ...
2019-09-20, 14:37 Autor: Marek Świercz

Grzegorz Krukowski i Franciszek Posacki o globalnym ociepleniu, roli konsumentów i rządu a także o kampanii wyborczej

Grzegorz Krukowski i Franciszek Posacki o globalnym ociepleniu
- Walczmy z konsumpcjonizmem. Bo co to da, że młodzi sobie pokrzyczą na ulicy o ekologii, skoro potem pójdą kupić sobie markowe ciuchy, zjeść hamburgera i popić go colą. Tak nie pomogą klimatowi - tak w Młodzieżowej Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Prawa i Sprawiedliwości ocenił piątkowy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. - Obraża Pan tych ludzi. W Opolu przyszło około 500 osób, żeby edukować i ostrzegać przed grożącą nam katastrofą klimatyczną. Tu nie wystarczą decyzje konsumenckie, tu potrzebna jest świadoma polityka rządu - ripostował Franciszek Posacki z Koalicji Obywatelskiej, jeden z organizatorów opolskiego marszu.
Szybko okazało się, że panowie mają diametralnie inne podejście do kwestii ekologicznych. Krukowski przekonywał, że rząd PiS troszczy się o klimat, ale nie ulega ekologicznym naciskom w sprawie reformy polskiej energetyki i odejścia od węgla.

- Bo jaki udział w globalnym ociepleniu ma polski węgiel? - pytał retorycznie polityk PiS. - Co z tego, że Europa wdroży surowe standardy, skoro nie zrobią tego Chiny czy Stany Zjednoczone? Najwięcej dwutlenku węgla emituje hodowla bydła. Czy za chwilę ekolodzy będą zakazywać jedzenia mięsa?

- Jak tu wierzyć w ekologiczne zaangażowanie PiS, skoro w tym samym programowym dokumencie pisze o ograniczeniu emisji a obok zapowiada budowę nowych kopalń i elektrowni węglowych? Nie mówiąc już o ustawie o energii wiatrowej, która może doprowadzić do rozbiórki większości wiatraków - odpowiedział Posacki. - Powinniśmy postawić na energię odnawialną a docelowo na elektrownie atomowe.

Naszych gości zapytaliśmy także o ocenę kampanii wyborczej.

- Nie podoba mi się kampania oparta w takim stopniu o banery, często wieszane nielegalnie. To marnowanie pieniędzy i zaśmiecania świata - stwierdził Posacki.

- Kampania to święto demokracji. Narzekamy na niską frekwencję. Jeśli ludzie mają wiedzieć, jaki mają wybór, to kampania wizerunkowa jest potrzebna. I zawsze może się zdarzyć, że jakiś baner zawiśnie nie tam, gdzie powinien - stwierdził Krukowski.

Zobacz także

2019-10-14, godz. 14:47 Andrzej Buła o wynikach Koalicji Obywatelskiej w wyborach i tym, że „nadszedł czas na mądrość liderów” - Jestem zadowolony z wyników zarówno swojego ugrupowania jak i opozycji, która osiągnęła bardzo dobre rezultaty, zarówno w województwie jak i w całym kraju. ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:40 Violetta Porowska o zwycięstwie PiS w wyborach parlamentarnych, wynikach w regionie i tym że zbliżająca się kadencja b ... - Jestem bardzo zadowolona z naszego wyniku. To absolutnie historyczny wynik dla PiS na Opolszczyźnie, wynik który smakuje nieprawdopodobnie dobrze, bo wiemy ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:23 Wieczór Wyborczy Radia Opole. Część druga W drugiej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole o sondażowych wynikach wyborów dyskutowali politycy: Katarzyna Czochara z PiS, Jerzy Przystajko z Lewicy Raze ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:36 Wieczór wyborczy Radia Opole. Część pierwsza W pierwszej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole sondażowe wyniki wyborów komentowali naukowcy z uniwersytetu opolskiego: politolodzy Adam Drosik, Błażej Ch ... » więcej 2019-10-11, godz. 13:05 Violetta Porowska o wyzwaniach na stanowisku wicewojewody, kampanii bezpośredniej i propozycjach dla Opolszczyzny - Formalnie rzecz ujmując to jestem ostatni dzień w pracy. Po wyborach cały rząd a także ja, jako przedstawiciel rządu w terenie podajemy się do dymisji i wra ... » więcej 2019-10-10, godz. 12:16 DEBATA: Marcin Ociepa z PiS i Barbara Kamińska z KO W ostatniej przedwyborczej debacie w Loży Radiowej spotkali się kandydaci z ostatnich miejsc opolskich list największych politycznych ugrupowań: Marcin Ociepa ... » więcej 2019-10-10, godz. 14:00 Patryk Jaki o tym, jak w Brukseli postrzegają wybory w Polsce oraz o tym, czemu prawica powinna je wygrać - Bruksela oczywiście obserwuje wybory w Polsce a Frans Timermans próbuje zrobić wszystko, żeby wpłynąć na wyniki tych wyborów, bo okazuje się, że Polska odno ... » więcej 2019-10-09, godz. 13:17 DEBATA: Antoni Duda z PiS i Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej W przedostatniej przedwyborczej debacie Radia Opole spotkali się posłowie ubiegający się o reelekcję: Ryszard Galla, kandydujący z "jedynki" listy Mniejszości ... » więcej 2019-10-08, godz. 13:30 DEBATA: Ryszard Wilczyński z Koalicji Obywatelskiej i Paweł Grabowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego - Koalicji Pols ... W kolejnej przedwyborczej debacie Radia Opole spotkali się poseł PO Ryszard Wilczyński, startujący z pozycji czwartej listy Koalicji Obywatelskiej, oraz poseł ... » więcej 2019-10-07, godz. 13:38 Katarzyna Czochara o doświadczeniach sejmowych i bilansie prac poselskich - Zostałam zaprzysiężona 9 grudnia 2015 roku i od tego czasu starałam się bardzo ciężko pracować zarówno w naszym polskim sejmie uczestniczyć w wielu komisjac ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »