Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » DEBATA: Kandydaci startujący do Sejmu - Marcelina…
2019-09-18, 16:20 Autor: Joanna Matlak

DEBATA: Kandydaci startujący do Sejmu - Marcelina Zawisza z listy SLD i Marko Markowski z listy PiS

DEBATA: Kandydaci startujący do Sejmu - Marcelina Zawisza z listy SLD i Marko Markowski z listy PiS
Za nami debaty w których mierzyli się kandydaci do Senatu, czas na debaty poselskie. Nasze spotkanie zostało podzielona na trzy części. W pierwszej daliśmy kandydatom szansę na zaprezentowanie swojego programu, w drugiej mieli okazję zadać sobie nawzajem pytania, a trzecia część to pytania od dziennikarzy.
- Wszystkie programy rządowe, które są realizowane są mi bardzo bliskie, ale z racji tego, że mieszkam w powiecie krapkowickim, interesują mnie tematy związane z podwyższeniem żeglowności Odry. Taki ekologiczny transport był zaniedbywany przez naszych poprzedników, a tutaj powinniśmy dołożyć wszelkich środków i sił, żeby ten transport znakomicie funkcjonował – mówił Markowski i wspomniał o wczorajszym II Kongresie Żeglugi Śródlądowej, który odbył się w Opolu.

Kandydat PiS do Sejmu poruszył także kwestie infrastruktury. – Nieopodal mojego domu jest autostrada A4 i tu już mówię nie tylko o potrzebie budowy zjazdów, np. koło Opola, które jest od takiego zjazdu bardzo oddalone. To także budowa trzeciego pasa. Temat powinien wrócić, co pozwoliłoby odciążyć kierowców i poprawić bezpieczeństwo. Mówię też o drogach powiatowych, bo często w powiatach tych środków brakuje albo te środki są źle dystrybuowane – mówił Markowski.

Kolejny punkt programu poruszony przez Marko Markowskiego to kwestia bezpieczeństwa energetycznego. – Jako młody człowiek chcę powiedzieć o solarach, farmach wiatrowych dla gospodarstw domowych, żeby przybliżyć to jak najbardziej zwykłemu obywatelowi. Tutaj powinny być udogodnienia i patrzę w stronę Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, więc te tematy będą jak najbardziej wspierane – mówił kandydat PiS.

Z kolei Marcelina Zawisza najbardziej zwracała uwagę na kwestie ochrony zdrowia. – To jest moim priorytetem. To wynika również z mojego doświadczenia życiowego, sama miałam dwukrotnie nowotwór złośliwy i wiem jak ciężko się leczyć i zdobyć na to środki. Jest to poważna choroba i wiele Polek i Polaków mierzy się z tym na co dzień – mówiła Zawisza.

Startująca z list SLD kandydatka mówiła o tym, że jej priorytetem będzie podniesienie nakładów na kwestie zdrowotne na poziomie 7 procent PKB. – 6,8% to jest to co zaleca Światowa Organizacja Zdrowia, my uważamy, że powinniśmy równać „do góry”, a nie być w ogonie Europy – mówiła Marcelina Zawisza.

- Chcemy doprowadizć do sytuacji w której będziemy mogli korzystać z leków na receptę maksymalnie za 5 złotych. Takie rozwiązania są w innych krajach europejskich, a np. w Holandii jest to darmowe. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie limitu cenowego na receptę, a państwo powinno pokrywać całą resztę. Potrzebujemy na to 10 mld złotych – mówiła kandydatka.

Kolejną kwestią jaką poruszyła Marcelina Zawisza jest transport publiczny. – Ludzie muszą mieć możliwość, żeby dojechać np. z Prudnika do pracy. Prudnik ma jeden z największych współczynników bezrobocia – wskazywała Zawisza powołując się na rozmowy z ludźmi, którzy wskazywali, że są „skazani” jedynie na transport prywatny.

- PKS-y powinny dojeżdżać nie tylko kilka razy na dobę, ale powinny jeździć co godzinę lub pół, a zadaniem rządu jest znalezienie tych pieniędzy. Będę też głośno protestować przeciwko głośnym decyzjom dotyczącym wycofania się z podatku cyfrowego. Te właśnie pieniądze mogłyby trafić na zdrowie czy transport.

Trzecią kwestią jaką poruszyła Marcelina Zawisza są tzw. prawa kobiet. – Mówimy np. o izolacji sprawcy przemocy domowej, refundacji in-vitro czy zapewnieniu żłobków i przedszkoli dla dzieci, bo w Polsce co dziesiąta dorosła osoba musiała zrezygnować z pójścia do pracy, bo nie miała z kim zostawić dzieci. Państwo musi takie rzeczy zapewnić - mówiła kandydatka Lewicy do Sejmu.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »