Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Janusz Sanocki o absurdach prawa wyborczego, szacunku…
2019-09-09, 13:05 Autor: Marek Świercz

Janusz Sanocki o absurdach prawa wyborczego, szacunku dla wyborców i wrogim państwie

Janusz Sanocki o absurdach praw wyborczego, szacunku dla wyborców i wrogim państwie
- Zatoczyliśmy koło. Żyjemy w kraju, w którym zwykły obywatel nie może kandydować do Sejmu, jeśli jakieś partyjny lider nie wpuści go na listę. Tak było za komuny, wtedy też mieliśmy jakieś wybory, listy, kandydatów, tyle tylko, że ustalonych przez partię - zżymał się w Loży Radiowej niezrzeszony poseł Janusz Sanocki, który w tych wyborach stratuje do Senatu (zmontował grupę siedmiu kandydatów w ramach KWW Przywrócić Prawo), ale równocześnie rusza z batalią w sprawie zmiany kodeksu wyborczego. - Jeśli nie uda się w Polsce, poproszę o pomoc inne instancje - stwierdził.
Z naszym gościem podsumowaliśmy mijającą kadencję. Przypomnijmy, że Sanocki zaczął ją z fasonem: od wniosku o to, by Sejm w piątki pracował tylko do południa.

- Tabloidy pisały o leniwym pośle, któremu się śpieszy do domu. A było dokładnie odwrotnie. Oparłem się na opinii brytyjskiego posła, który był na naszej konferencji o JOW-ach kilkanaście lat temu. Dziwił się, że w Polsce w piątki Sejm pracuje do nocy. W Wielkiej Brytanii Izba Gmina pracuje naprawdę ciężko, ale w piątek posłowie jadą już do swojego okręgu - pociągami, bo samolotów by im nie wybaczono - by w weekend spotykać się ze swoimi wyborcami. Dla nich ważni są wyborcy a nie liderzy partyjni, co pokazała także ostatnio debata na temat brexitu, dowód na to, że brytyjska demokracja jest prawdziwa - mówił Sanocki.

Naszego gościa zapytaliśmy o to, jakie możliwości lobbowania na rzecz swojego okręgu ma poseł niezrzeszony.

- Jestem przeciwny takiemu załatwiactwu. Widać to przy okazji debaty budżetowej, kiedy mamy kilkaset poselskich wniosków w sprawie zbudowania gdzieś tam jakiegoś mostku - ironizował Sanocki. - Sejm i rząd nie są od załatwiania takich spraw, w końcu mamy samorządy różnych szczebli. Sejm i rząd są od pilnowania spraw systemowych, od dbania o to, by państwo dobrze funkcjonowało. A tak dziś nie jest, Polska jest krajem bezkarnych urzędników, które dla zwykłego obywatela jest coraz bardziej wrogie. I z tym trzeba walczyć, bo to ogranicza naszą wolność. A ja zawsze o tę wolność walczyłem.

Zobacz także

2020-09-18, godz. 15:00 Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej W naszej Loży uczestniczyli: Grzegorz Krukowski z PiS Jan Zimoch z Porozumienia Michał Maliński z Konfederacji Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-09-18, godz. 14:52 Marian Jagielski o zawodzie adwokata i działaniach Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu » więcej 2020-09-17, godz. 12:44 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O przemyśle futrzarskim oraz kredytach bankowych W debacie naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność Grzegorz Kuliś z BCC » więcej 2020-09-17, godz. 12:27 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Skurkiewiczem, sekretarzem stanu w MON o kampanii… » więcej 2020-09-16, godz. 15:20 Piotr Moc o jesiennej ramówce, nowych słuchowiskach, nowych prowadzących i "złotej" muzyce w Radio Opole - Idzie jesień i ochłodzenie, wracamy do studiów radiowych, ale też zabezpieczenia w związku z COVID-19. A nasza ramówka jesienna ruszy już w zasadzie od… » więcej 2020-09-16, godz. 15:19 Dr Jarosław Szarek o działalności IPN i dbałości o pamięć narodową - Przystanek Historia to miejsce, gdzie IPN opowiada o naszych dziejach, o naszej aktywności - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytut Pamięci Narodowej… » więcej 2020-09-16, godz. 15:18 Dr Agnieszka Gawlik o tym, jak zorganizowana jest nasza służba zdrowia i jak poprawić jej funkcjonowanie - Wydaje mi się, że jest to krok naprzód – tak oceniła przekazanie kompetencji w zakresie zlecania testów na koronawirusa lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej… » więcej 2020-09-15, godz. 14:30 Bartosz Maziarz i Bartłomiej Pater o sytuacji na Białorusi i naszym bezpieczeństwie - Mamy patową sytuację na Białorusi – powiedział dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego. – Na pewno widzimy osłabienie Łukaszenki. - To jest… » więcej 2020-09-15, godz. 13:25 Ryszard Galla o tym, że opozycja powinna wychodzić ze swoimi propozycjami i uważnym przyglądaniu się rekonstrukcji… - Dogadywanie się rządzącym idzie jak po grudzie, a jeśli mówimy o opozycji to życzyłbym sobie by była bardziej mobilna - mówił w Loży Radiowej Ryszard… » więcej 2020-09-14, godz. 14:33 Jerzy Czerwiński o opozycji, rekonstrukcji rządu i najważniejszych celach politycznych - Rozmowy trwają, mam nadzieje, że skończą się jak najszybciej – o rozmowach koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***