Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Danuta Jazłowiecka o 10 latach w PE, o Brexicie…
2019-09-02, 14:24 Autor: Joanna Matlak

Danuta Jazłowiecka o 10 latach w PE, o Brexicie i „nieodpowiedzialnym” premierze Johnsonie i sporze z Mniejszością Niemiecką ws. kandydatów do Senatu

Danuta Jazłowiecka o 10 latach w Parlamencie Europejskim
- Moim zdaniem Brexitu nie będzie - mówiła w Loży Radiowej Danuta Jazłowiecka, była europoseł, a dziś kandydatka na senatora z listy KO w okręgu nr 52. Naszego gościa pytaliśmy o kwestie dotyczące Brexitu, o 10-letniej pracy w europarlamencie i najważniejszych momentach, a na koniec zeszliśmy do spraw regionalnych i rozpoczynającej się kampanii wyborczej.
Danuta Jazłowiecka oceniła, że obecny premier Wielkiej Brytanii jest osobą "kompletnie nieodpowiedzialną". – Johnson próbuje szantażem wymusić zmiany w instytucjach europejskich, a ich z pewnością nie będzie. Wypracowane przez Theresę May porozumienie jest czymś, co zabezpiecza interesy wszystkich stron: 27 krajów członkowskich i Wielkiej Brytanii. Tam nie ma co zmieniać. Więc jeśli Johnson opowiada, że jego kraj wyjdzie z Unii bez porozumienia i uważa, że pomocną rękę wyciągnie do niego prezydent Stanów Zjednoczonych, który też wielokrotnie pokazywał, że jest osobą mało odpowiedzialną, to myślę, że Johnson nie myśli o przyszłości swoich obywateli, a chyba tylko koncentruje się na swojej karierze – mówiła była europoseł Danuta Jazłowiecka.

Przypomnijmy, Danuta Jazłowiecka była europosłanką przez 10 lat. Została wybrana w 2009 i 2014 roku, a w tegorocznych majowych wyborach do PE już nie kandydowała. Wskazała, że ze swoich dwóch kadencji na pewno zapamięta m.in. prezydencję polską i wystąpienie premiera Donalda Tuska.

- Zapamiętam też sobie jak moi koledzy z ław poselskich w PE opowiadali jak w latach 80.i 90 walczyli o naszą niepodległość, byli więzieni, aresztowani, a potem przyjeżdżali do Polski i mówili „jak dobrze że tu byliśmy”. Ale zapamiętam też smutną rzecz, bo co sami koledzy mówili mi teraz: „wyjdźcie z Unii, bo jest nam trudno, my chcemy rozwiązywać kryzysy, a wy nas hamujecie”. – opowiadała Jazłowiecka.

- Zapamiętam też spotkania z ministrami różnych krajów i tę walkę, przekonywanie, że coś powinno iść w innym kierunku. I sam koniec kiedy siedmiu ministrów Europy Zachodniej i pięciu Europy Wschodniej, wysłało listy do Komisji Europejskiej po zamknięciu mojego raportu o delegowaniu pracowników. Listy o tym, że po raz pierwszy w Parlamencie Europejskim jest tak świetnie przygotowany raport. Dla mnie to olbrzymia satysfakcja – mówiła Jazłowiecka.

Kandydatkę do Senatu z ramienia KO zapytaliśmy też o spór na linii KO-MN w kwestii wystawienia i wzajemnego popierania kandydatów. Przypomnijmy, najpierw Koalicja Obywatelska poparła Romana Kolka z MN, startującego w okręgu nr 53, a potem okazało się, że MN wystawia Rafała Bartka w okręgu nr 52, w okręgu opolskim, czyli tym samym gdzie startuje Jazłowiecka z KO. Pytaliśmy jak doszło do tego konfliktu, jaka była umowa między koalicjantami i czy ten spór zagrozi koalicji w sejmiku województwa?

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »