Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Danuta Jazłowiecka o 10 latach w PE, o Brexicie…
2019-09-02, 14:24 Autor: Joanna Matlak

Danuta Jazłowiecka o 10 latach w PE, o Brexicie i „nieodpowiedzialnym” premierze Johnsonie i sporze z Mniejszością Niemiecką ws. kandydatów do Senatu

Danuta Jazłowiecka o 10 latach w Parlamencie Europejskim
- Moim zdaniem Brexitu nie będzie - mówiła w Loży Radiowej Danuta Jazłowiecka, była europoseł, a dziś kandydatka na senatora z listy KO w okręgu nr 52. Naszego gościa pytaliśmy o kwestie dotyczące Brexitu, o 10-letniej pracy w europarlamencie i najważniejszych momentach, a na koniec zeszliśmy do spraw regionalnych i rozpoczynającej się kampanii wyborczej.
Danuta Jazłowiecka oceniła, że obecny premier Wielkiej Brytanii jest osobą "kompletnie nieodpowiedzialną". – Johnson próbuje szantażem wymusić zmiany w instytucjach europejskich, a ich z pewnością nie będzie. Wypracowane przez Theresę May porozumienie jest czymś, co zabezpiecza interesy wszystkich stron: 27 krajów członkowskich i Wielkiej Brytanii. Tam nie ma co zmieniać. Więc jeśli Johnson opowiada, że jego kraj wyjdzie z Unii bez porozumienia i uważa, że pomocną rękę wyciągnie do niego prezydent Stanów Zjednoczonych, który też wielokrotnie pokazywał, że jest osobą mało odpowiedzialną, to myślę, że Johnson nie myśli o przyszłości swoich obywateli, a chyba tylko koncentruje się na swojej karierze – mówiła była europoseł Danuta Jazłowiecka.

Przypomnijmy, Danuta Jazłowiecka była europosłanką przez 10 lat. Została wybrana w 2009 i 2014 roku, a w tegorocznych majowych wyborach do PE już nie kandydowała. Wskazała, że ze swoich dwóch kadencji na pewno zapamięta m.in. prezydencję polską i wystąpienie premiera Donalda Tuska.

- Zapamiętam też sobie jak moi koledzy z ław poselskich w PE opowiadali jak w latach 80.i 90 walczyli o naszą niepodległość, byli więzieni, aresztowani, a potem przyjeżdżali do Polski i mówili „jak dobrze że tu byliśmy”. Ale zapamiętam też smutną rzecz, bo co sami koledzy mówili mi teraz: „wyjdźcie z Unii, bo jest nam trudno, my chcemy rozwiązywać kryzysy, a wy nas hamujecie”. – opowiadała Jazłowiecka.

- Zapamiętam też spotkania z ministrami różnych krajów i tę walkę, przekonywanie, że coś powinno iść w innym kierunku. I sam koniec kiedy siedmiu ministrów Europy Zachodniej i pięciu Europy Wschodniej, wysłało listy do Komisji Europejskiej po zamknięciu mojego raportu o delegowaniu pracowników. Listy o tym, że po raz pierwszy w Parlamencie Europejskim jest tak świetnie przygotowany raport. Dla mnie to olbrzymia satysfakcja – mówiła Jazłowiecka.

Kandydatkę do Senatu z ramienia KO zapytaliśmy też o spór na linii KO-MN w kwestii wystawienia i wzajemnego popierania kandydatów. Przypomnijmy, najpierw Koalicja Obywatelska poparła Romana Kolka z MN, startującego w okręgu nr 53, a potem okazało się, że MN wystawia Rafała Bartka w okręgu nr 52, w okręgu opolskim, czyli tym samym gdzie startuje Jazłowiecka z KO. Pytaliśmy jak doszło do tego konfliktu, jaka była umowa między koalicjantami i czy ten spór zagrozi koalicji w sejmiku województwa?

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »