Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Przemysław Zych o tym czy w Opolu podrożeje odbiór…
2019-07-31, 15:10 Autor: Joanna Matlak

Przemysław Zych o tym czy w Opolu podrożeje odbiór śmieci, czym jest „Plomba” i kiedy rozpocznie się rozbiórka Cieplaka

Przemysław Zych o tym czy w Opolu podrożeją śmieci, czym jest „Plomba” i kiedy rozpocznie się rozbiórka Cieplaka
- Wszystkie czynności, do których zobowiązaliśmy wykonawcę, zostały skalkulowane i wycenione na kwotę, która faktycznie jest wyższa niż sobie zaplanowaliśmy. Ale nie jest tajemnicą, że istnieje ogólnopolska tendencja, że ta usługa podrożała – mówił w Loży Radiowej Przemysław Zych, wiceprezydent Opola komentując podpisanie nowej umowy na obiór odpadów w Opolu.
Miasto Opole we wtorek podpisało umowę o wartości 30 mln złotych, a przypomnijmy w kasie miasta początkowo chciano przeznaczyć na tę usługę około 24 mln złotych. Urzędnicy musieli tę kwotę dołożyć.

Naszego gościa pytaliśmy, co jest przyczyną skoku cen? - Gdybyśmy mieli stworzyć listę najważniejszych rzeczy to myślę, że jednak jest to dodatkowa frakcja, która będzie odbierana od początku roku, czyli niebieski pojemnik. To jest po prostu papier w zabudowie wielorodzinnej – powiedział wiceprezydent Zych.

Umowa została podpisana na 20 miesięcy i do końca roku ceny za odbiór odpadów się nie zmienią. – Miasto zostało podzielone na 4 sektory, kiedyś było ich 5, ale to nie jest tak że w jednym sektorze śmieci nie będą odbierane. Po prostu powiększyliśmy powierzchnię.

Nie wiadomo jakie stawki będą obowiązywały od nowego roku. – W Polsce wygląda to różnie, podwyżki są od kilku do kilkunastu złotych, a jak będzie w przypadku Opola, trudno dziś wyrokować. Natomiast sama kwota która został uwzględniona w nowej umowie nie jest tylko jednym dokumentem, który warunkuje cenę. Jest też ustawa o utrzymaniu czystości w gminie i tam też jest kilka zapisów, które mogą inaczej nam poukładać system finansowania. Jest kwestia zabudowy niezamieszkałej. Jeśli te lokale użytkowe nie wchodzą w skład wspólnoty, to każdy właściciel nieruchomości będzie mógł podpisywać umowy indywidualnie, a dotychczas takiej możliwości nie było. Był jeden odbiorca i można było łatwo skalkulować koszty tego systemu.

Naszego gościa pytaliśmy też o Centrum Aktywizacji Społecznej, które powstało na ul. Krakowskiej, a także o plany dotyczące tzw. Cieplaka i terenu wokół niego.

Zobacz także

2020-08-24, godz. 16:03 Ryszard Wilczyński o kontroli w opolskim urzędzie marszałkowskim, zamieszaniu wokół podwyżek dla najważniejszych… - To jest jeden z ekscesów Zjednoczonej Prawicy - powiedział o kontroli poselskiej w opolskim urzędzie marszałkowskim Ryszard Wilczyński, poseł Platformy… » więcej 2020-08-24, godz. 16:06 Janusz Kowalski o gruzowisku jakie pozostało z sanatorium w Suchym Borze i głosowaniu nad odwołaniem marszałka Bu… - To pierwsza od 22 lat kontrola poselska w Urzędzie Marszałkowskim. Jesteśmy na jej początku wraz z poseł Katarzyną Czocharą. Kontrola ma zbadać wszystkie… » więcej 2020-08-21, godz. 14:40 Młodzieżowa Loża Radiowa o podwyżkach dla najważniejszych osób w państwie i dymisjach ministrów Szumowskiego i… Studio plenerowe Radia Opole odwiedził Jarosław Draguć z Młodych Demokratów (Platforma Obywatelska), Michał Kalinowski z Lewicy i Piotr Fajbuś z Konfederacji… » więcej 2020-08-21, godz. 14:18 Anna Zięty o nauce zdalnej i o tym, dlaczego nie korzysta się ze zdobyczy nauki - Nauka zdalna wcale nie musi zastąpić całkowicie nauki stacjonarnej - zastrzegła dr Anna Zięty z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. » więcej 2020-08-20, godz. 15:07 Debata "Pracodawcy- związkowcy. Wspólna sprawa": o niedzielach wolnych od handlu i podwyżkach płac W debacie uczestniczyli: dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA w Opolu Grzegorz Kuliś z opolskiej Loży BCC Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłow… » więcej 2020-08-20, godz. 12:30 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem Szereg tematów w dzisiejszej rozmowie Magdaleny Ogórek z posłem PiS Tomaszem Latosem. Wśród nich m.in. dymisja szefa MSZ Jacka Czaputowicza, odejście ministra… » więcej 2020-08-19, godz. 14:25 Szymon Godyla o podwyżkach dla polityków, sytuacji na Białorusi i kondycji Nowoczesnej - Widzieliśmy obrazki gdzie OMON i milicja pałują ludzi, są też ofiary śmiertelne i ciężko to sobie wyobrazić, a to przecież tuż za naszą granicą… » więcej 2020-08-19, godz. 14:16 Manfred Grabelus o segregacji śmieci, ich utylizacji i braku kaucjowania butelek - Trudno powiedzieć czy będzie rewolucja. Na pewno jest potrzebna zmiana systemu i podejścia do śmieci – zastrzegł Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu… » więcej 2020-08-18, godz. 14:30 Łukasz Nowak o tym, że strażakom także w deszcze roboty nie brakuje - W powiecie głubczyckim po popołudniowej burzy z intensywnym opadem deszczu odnotowaliśmy 36 interwencji związanych z usuwaniem skutków tego zdarzenia -poinformował… » więcej 2020-08-18, godz. 14:05 Marek Cholewa o kondycji opolskich lasów, jak je chronić i stanie Biskupiej Kopy - Lasy zajmują 26% powierzchni województwa opolskiego. To blisko przeciętnej krajowej, która wynosi 28%. Są takie województwa jak lubuskie, które ma 70%… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***