Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » DEBATA WSPÓLNA SPRAWA: Kolejny wzrost płacy mini ...
2019-06-06, 15:05 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

DEBATA WSPÓLNA SPRAWA: Kolejny wzrost płacy minimalnej w opinii pracodawców, związkowców i ekspertów

Kolejny wzrost płacy minimalnej w opinii pracodawców, związkowców i ekspertów
O 200 złotych ma wzrosnąć minimalne wynagrodzenie w 2020 roku. To kolejna podwyżka zaproponowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Kiedy wejdzie w życie, płaca minimalna będzie wynosiła 2450.
- 2520 złotych to jest nasza propozycja na następny rok, bo uważamy, że 2450 jest zbyt małym ruchem, tym bardziej, że rząd zapowiada, że polepszy się sytuacja całej sfery publicznej - powiedział w debacie "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" Jerzy Szteliga z OPZZ. Dodał, że w sferze publicznej jest kilkanaście procent pracowników, którzy otrzymują minimalne wynagrodzenie, na które składa się również wysługa lat i premia.

- Jak popatrzymy od 2015 roku, płaca minimalna wzrosła o 700 złotych. Poprzednio, na taki wzrost, trzeba było czekać przez 10 lat - zwrócił uwagę dr Witold Potwora ekonomista Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji. - Jeśli gospodarka ma się dobrze i rozwija się w tempie powyżej 3.5%, a Polska rozwija się w tempie 4.8%, wiele kwestii można załatwić. Szacuje się, że około 1.5 mln osób w Polsce otrzymuje minimalne wynagrodzenie, mnie się wydaje, że jest to mniej, bo część z nich oprócz minimum, dostaje dodatek "pod stołem" - dodał.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej zwrócił uwagę na inny aspekt.
- Płaca minimalna to bariera wejścia na rynek pracownika. Szybsze jej podnoszenie jest możliwe tylko w okresach koniunktury gospodarczej. Problemem pracodawcy nie tyle jest wysokość wynagrodzenia pracownika, ale jego pochodne, rzutujące na koszty pracy. Przez to tracimy na konkurencyjności gospodarki - mówił w debacie.

Zobacz także

2019-06-18, godz. 13:59 Kpt Piotr Płuciennik o historii i święcie 10 Opolskiej Brygady Logistycznej - Logistycy przyjeżdżają pierwsi i wyjeżdżają ostatni - mówił w Loży Radiowej kpt Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, która w ... » więcej 2019-06-18, godz. 09:19 Dr Mariusz Patelski o ciężkiej i odpowiedzialnej pracy cenzorów, którzy uważnie czytać musieli każdy praktycznie świst ... - Był czas, gdy cenzurowano wszystko, praktycznie każdy kawałek papieru, z fakturami włącznie. Nawet szkolne akademie mogły być realizowane tylko według wcześ ... » więcej 2019-06-17, godz. 14:24 Aleksandra Hadzik, prezes KRUS o bezpieczeństwie w rolnictwie - 31 gospodarstw z terenu województwa opolskiego wzięło udział w wojewódzkim finale Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. W skali kraju do konkursu zgłosiło się pona ... » więcej 2019-06-17, godz. 14:18 Jerzy Naszkiewicz o swoich parlamentarnych - i nie tylko - planach na przyszłość - Mam świadomość, że cztery miesiące to mało czasu, ale zrobię wszystko, żeby ten czas dobrze wykorzystać - powiedział w Loży Radiowej Jerzy Naszkiewicz, nowy ... » więcej 2019-06-14, godz. 14:25 Marko Markowski z PiS o aktywności młodzieżówki podczas wyborów do PE i planach na jesień - Zaktywizowali się ci, którzy byli naszymi członkami, ale z różnych przyczyn często osobistych, wykazywali mniejszą aktywność. Jednak w wyborach do PE była m ... » więcej 2019-06-14, godz. 14:20 Violetta Porowska o wyborach w Kazachstanie, czyli o tym, że demokracja po azjatycku nie jest taka straszna - Byłam naprawdę pod ogromnym wrażeniem organizacji tych wyborów - mówiła w Loży Radiowej wicewojewoda Violetta Porowska, która jako niezależny obserwator prz ... » więcej 2019-06-13, godz. 15:39 WSPÓLNA SPRAWA Bez polityki migracyjnej nie zatrzymamy ukraińskich pracowników Polska nie ma przemyślanej polityki migracyjnej a działania podejmowane lokalnie, tak jak ostatnio na Opolszczyźnie, mogą nie wystarczyć do zatrzymania w Pols ... » więcej 2019-06-13, godz. 14:20 Dr Norbert Honka, politolog, o systemie samorządu terytorialnego w Niemczech w kontekście pomysłu landyzacji Polski - Samorząd terytorialny może istnieć jedynie w systemie demokratycznym. Jeśli zlikwiduje się samorząd, zlikwiduje się demokrację - powiedział w Loży Radiowej ... » więcej 2019-06-12, godz. 14:28 Andrzej Żylak o tym, dlaczego Polak i Chorwat to dwa bratanki - Chorwaci i Polacy bardzo się lubią, nie bez znaczenia jest tu podobieństwo języka, które naprawdę ułatwia komunikację. Czujemy się tam nie jak obcy, ale tro ... » więcej 2019-06-12, godz. 12:51 Michał Pytlik i Jerzy Przystajko o przyszłości Lewicy Razem i lewicy jako takiej - W tej chwili zmieniliśmy nazwę, więc nazywamy się Partia Lewica Razem - powiedział w Loży Radiowej Michał Pytlik, przedstawiciel tego ugrupowania na Opolszc ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »