Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Piotr Piaseczny o pomyśle obowiązku głosowania i ...
2019-05-29, 14:35 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

Piotr Piaseczny o pomyśle obowiązku głosowania i wyniku wyborów do PE

Piotr Piaseczny o wynikach tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego
- Długo byłem przeciwnikiem regulacji tego typu. Aż do momentu w którym okazało się, że rządy, które wybieramy pomimo że są większościowe w ramach ordynacji i są wybierane zgodnie z prawem oczywiście, to finalnie o całym społeczeństwie decyduje np. 25% osób – mówił w Loży Radiowej Piotr Piasecznej z Nowoczesnej o pomyśle obowiązku głosowania, o którym napisał na swoim profilu społecznościowym i wywołał szeroką dyskusję.
- Taki obowiązek jest w Singapurze, Belgii, Australii więc stwierdziłem, że to wcale nie jest szalony pomysł – mówił Piaseczny i wskazał na pewną analogię. - Jeżeli rozumem nie udało się ludzi przekonać do tego, żeby uczyli się czytać i pisać i mieliśmy problemy z analfabetyzmem całkiem niedawno, bo kilkadziesiąt lat temu, to ten proces został zatrzymany obowiązkiem szkolnym. Więc jeżeli nie dorośliśmy do wolności i nie traktujemy poważnie państwowości i nie bierzemy masowo udziału w wyborach, to może zacznijmy, ale na poważnie, dyskusję na ten temat. Chodzi o to, że jeżeli wprowadzamy „szalone rządy” to niech sankcjonuje je większa liczba osób - przekonywał Piaseczny.

Polityka Nowoczesnej poprosiliśmy też o skomentowanie wyniku wyborów do PE. Przypomnijmy, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska 22. W ramach KE, Platforma Obywatelska zdobyła 14 mandatów, Sojusz Lewicy Demokratycznej 5, a Polskie Stronnictwo Ludowe 3. Poza nimi do PE dostała się także Wiosna Roberta Biedronia zdobywając 3 mandaty.

- Warunki koalicji są trudne, partnerskie relacje też są dość utrudnione. Koalicja najlepiej sprawdziła się w wyborach samorządowych, brałem w niej czynny udział. W europejskich było trochę inaczej, bo to jest jednak eksperyment na scenie politycznej. Nigdy nie było szerokiego połączenia rozbieżnych czasami idei, co teraz się objawia w postaci stanowiska PSL-u, że jeśli Wiosna dołączy, to oni wyjdą – mówił Piaseczny.

- Cokolwiek myśleć o Grzegorzu Schetynie, bo jest negatywnie odbierany, to jednak teraz się sprawdził. Wyniki były zaskakujące, ale dla wszystkich. Spodziewałem się zwycięstwa KE lub remisu i było to dla mnie zaskakujące i potwornie rozczarowujące, że oceny wyborcze podlegają tak dużej fluktuacji, gdzie nie pamięta się o grzeszkach sprzed kilku miesięcy czy tygodni, a nawet w trakcie kampanii idą w zapomnienie - mówi Piaseczny.

- Trudno obwiniać wyborców, tak wybrali, PiS-owi trzeba pogratulować, choć przez zaciśnięte zęby. My mamy dużo do zrobienia. Nowoczesna nie zdobyła mandatu, ale zrobiła dobry wynik, bo np. Krzysztof Mieszkowski zdobył prawie 20 tys. głosów - powiedział gość Loży.

Zobacz także

2019-07-04, godz. 15:47 Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” o innowacyjności 137 milionów złotych dofinansowania pozyskały opolskie firmy w latach 2016-2018 z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na 23 projekty. W Centrum Wystawie ... » więcej 2019-07-04, godz. 14:21 Violetta Porowska o tym jak będzie wyglądała trzydniowa konwencja programowa PiS, ostatnich sondażach i plotkach o Jan ... - Konwencja jest pod hasłem "Myśląc Polska" i wszystkie tematy, które będziemy podejmowali, mają dać receptę i pomysł na to, jak Polska ma funkcjonować. Będzi ... » więcej 2019-07-03, godz. 14:14 Prof. Przemysław Malinowski o budowie elektrowni fotowoltaicznej i rekrutacji do PWSZ - To element większego projektu dotyczącego zrównoważonego rozwoju uczelni - powiedział w Loży Radiowej prof. Przemysław Malinowski rektor Państwowej Wyższej ... » więcej 2019-07-03, godz. 14:30 Beata Szpakowska ze Straży Miejskiej o bezdomności i pomocy udzielanej latem - Słyszeliśmy o pomyśle krakowskiego radnego, który chce zakazać rozdawania jedzenia bezdomnym. To dla nas niedopuszczalne. To osoby pokrzywdzone przez los i ... » więcej 2019-07-02, godz. 14:56 Tomasz Ognisty ze Związku Rolników Indywidualnych Solidarność o zmianach w obrocie ziemią, skutkach suszy i wyborach d ... - W ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego są zawarte wszystkie przepisy dotyczące nieruchomości rolnych w naszym kraju i obrocie tymi nieruchomościami - pow ... » więcej 2019-07-02, godz. 14:37 Adrian Czubak, wojewoda opolski o programie 500+, przywracaniu połączeń autobusowych i suszy - Dane sprzed kilku godzin mówią o tym, że od wczoraj (1.07) złożono ponad 100 tys. wniosków o świadczenie 500+, ale te dane z całą pewnością są już nieaktual ... » więcej 2019-07-01, godz. 15:11 Tomasz Kostuś o planach opozycji na koalicję, podsumowaniu kadencji Sejmu i sobotnich marszach - Dzieje się to, że jesteśmy świadkami polaryzacji polskiej sceny politycznej. Z jednej strony mamy obóz rządzący, a z drugiej opozycję - powiedział w Loży Ra ... » więcej 2019-07-01, godz. 14:51 Jerzy Czerwiński, senator PiS o karcie nauczyciela, reformie szkolnictwa, przedwyborczych układankach i sobotnich mars ... - To po prostu realizacja w praktyce postanowień, które zostały podpisane w porozumieniu Solidarności nauczycielskiej z rządem - powiedział w Loży Radiowej se ... » więcej 2019-06-28, godz. 14:07 Maciej Stefański o tym co zostało zrobione oraz o tym co jeszcze jest do zrobienia oraz o syndromie "odstawienia" po u ... - Dobrze oceniliśmy raport o stanie powiatu - powiedział w Loży Radiowej Maciej Stefański opozycyjny radny powiatu brzeskiego i były starosta brzeski. Radny P ... » więcej 2019-06-28, godz. 13:10 Wiesław Ukleja o zamachu na polskie tradycje, za którym mogą stać obce siły i pieniądze - Dziwi mnie, że po zaistniałych wcześniej - podczas podobnych imprez w Warszawie, Gdańsku, w Rzeszowie czy pod Jasną Górą - ekscesach, gdzie obrażane były uc ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »