Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Krzysztof Gaworski o ściekach z Otmuchowa i pole ...
2019-03-19, 14:17 Autor: Paula Hołubowicz

Krzysztof Gaworski o ściekach z Otmuchowa i polepszaczach gleby z Krapkowic

Krzysztof Gaworski o ściekach z Otmuchowa i polepszaczach gleby z Krapkowic
- O wycieku ścieków komunalnych z kanalizacji w Otmuchowie do Jeziora Nyskiego poinformował nas nie Otmuchów, ale odbiorca ścieków, czyli nyska spółka, która nagle zauważyła, że odbiera z Otmuchowa zdecydowanie mniejszą ilość ścieków - mówił w Loży Radiowej Krzysztof Gaworski, opolski wojewódzki inspektor ochrony środowiska. - Na szczęście wyciek - choć duży, bo w grę wchodziło 17 tysięcy metrów sześciennych - bardzo rozłożył się w czasie, trwał od października do stycznia. Dzięki temu realne szkody ekologiczne nie są duże - dodał nasz gość.
Zdaniem Gaworskiego, winna jest gmina Otmuchów, która nie dopilnowała przebiegu prac przy rewitalizacji ulicy Roosevelta. Wykonawca przy zrywaniu nawierzchni uszkodził studzienki kanalizacyjne, ścieki musiały się gdzieś podziać i awaryjnymi przelewami przedostały się do rowów melioracyjnych, spłynęły do tzw. Kanału Młyńskiego i potem wprost do Jeziora Nyskiego. Czemu gmina nie reagowała? Tu można tylko snuć przypuszczenia. Pewne jest, że opłaty pobierane przez gminę od mieszkańców się nie zmieniły a opłaty na rzecz spółki odbierającej ścieki zmalały. Stąd też reakcja spółki.

- Skierowaliśmy sprawę do prokuratury - mówi Gaworski. - Zajmie się nią także spółka Wody Polskie, bo okazało się, że ścieki były rozcieńczane, co też wpłynęło na wysokość opłat.

Nasz gość mówił także o problemach z tzw. produktami ubocznymi z fabryki papieru w Krapkowicach, które rozrzucają na polach rolnicy z okolic Strzelec Opolskich. Gaworski stwierdził, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem, bo spółka ma stosowne zezwolenie wydane w 2015 roku przez marszałka. Problem w tym, że po drodze zmieniły się przepisy - zarówno procedury, jak i normy zostały zaostrzone i teraz inspekcja ochrony środowiska musi ponownie przeprowadzić wszystkie stosowne badania i zarekomendować marszałkowi przedłużenie lub cofnięcie zezwolenia na wykorzystanie produktów ubocznych z papierni dla polepszenia jakości gleby.

- Tu procedura także jest w toku - mówi Gaworski.

Zobacz także

2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej 2019-04-17, godz. 13:59 EUROWYBORY Rafał Tkacz o tym, kto walczy o mandat europosła w naszym okręgu - Gdybyśmy rozmawiali we wtorek wieczorem, to powiedziałbym, że mamy w naszym okręgu sześć zarejestrowanych komitetów i 60 kandydatów. Ale wczoraj późnym wiec ... » więcej 2019-04-16, godz. 15:07 Dr Barbara Radecka o certyfikacie dla Opolskiego Centrum Onkologii, roli pracownika niemedycznego w procesie leczenia ... Opolskie Centrum Onkologii otrzymała certyfikat potwierdzający jakość usług w zakresie leczenia chorób piersi, Certyfikat przyznaje niezależna komisja Międzyn ... » więcej 2019-04-16, godz. 14:09 Piotr Wach, radny sejmiku o sytuacji na rynku pracy w regionie oraz kondycji opolskiej branży turystycznej - Coraz większa grupa przedsiębiorców w województwie opolskim może borykać się z brakiem rąk do pracy - powiedział w Loży Radiowej Piotr Wach, przewodniczący ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:37 Tomasz Kostuś o grze o tron szefa PO w regionie, strajku nauczycieli i sondażach poparcia przed wyborami - Prawdziwa gra o tron jest w PiS - powiedział w Loży Radiowej Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, pytany o to, czy w opolskich strukturach partii b ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:34 Katarzyna Czochara, Joanna Czochara i Mieczysław Partyczny o programie tegorocznego Święta Flagi w Moszczance - Tegoroczne Święto Flagi w Moszczance będzie miało charakter wyjątkowy. Otrzymaliśmy narodowy patronat prezydenta RP Andrzeja Dudy i honorowy patronat premie ... » więcej 2019-04-12, godz. 14:00 EUROWYBORY Krzysztof Śmiszek o tym, że Wiosna ma się dobrze i chce więcej Europy w Polsce - Pogłoski o śmierci Wiosny są stanowczo przedwczesne. Ostatni sondaż daje nam 12 procent poparcia w wyborach do polskiego parlamentu - mówił w Loży Radiowej ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »