Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Jarosław Pilc o projekcie uchwały zakazującej pa ...
2019-03-07, 15:42 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Joanna Matlak

Jarosław Pilc o projekcie uchwały zakazującej palenia węglem w Opolu i Nysie

- W kompetencji sejmiku województwa leży podjęcie uchwały dotyczącej tego, co można spalać a co nie, stąd wniosek do marszałka - powiedział w Loży Radiowej Jarosław Pilc prezes fundacji "Dla czystego powietrza" wyjaśniając złożenie do marszałka projektu uchwały w tej sprawie dotyczącej Nysy i Opola. Projekt uchwały dopuszcza używanie dwóch paliw: oleju i gazu. Zakłada także, że zmiany mają wejść w życie we wrześniu 2020 roku. - Zobaczymy, jak to tego odniesie się samorząd - podkreślał gość Loży Radiowej.
Możliwe jednak jest rozwiązanie, że zakaz palenia węglem będzie wprowadzany stopniowo w poszczególnych dzielnicach wspomnianych miast. Jeśli mieszkańcy innych miast będą chcieli takiego rozwiązania, fundacja może przygotować projekty uchwał w ich sprawie.

Stwierdził jednak, że nie widzi efektów przyjętej wcześniej przez sejmik województwa opolskiego uchwały antysmogowej. - Jest też pytanie o to, jak jej zapisy są egzekwowane. W związku z tym, że nie było nacisków społecznych władza sobie ten temat zupełnie odpuściła.

W ocenie Jarosława Pilca dotowanie wymiany starych pieców na nowe opalane węglem jest nieefektywne. - Trzeba myśleć o tym, żeby dotacje kierować na piece olejowe, gazowe, czy na odnawialne źródła energii. Chcę zaapelować o to, aby gminy zaniechały udzielania dotacji na wymianę pieców węglowych na węglowe. Nie widzę, żadnych powodów merytorycznych, dla których ta uchwała nie miałaby być przyjęta - uważa Jarosław Pilc.

Zobacz także

2019-04-24, godz. 14:13 Dr Krzysztof Badora o pyle znad Sahary, który przywędrował do Polski - To zjawisko jest rzadkie, ale nie jest nietypowe, dlatego, że powietrze zwrotnikowe z północnej Afryki od czasu do czasu jest zaciągane nad naszą część Euro ... » więcej 2019-04-24, godz. 13:35 EUROWYBORY Arkadiusz Jasiński o tym, że politycy Porozumienia będą przypominali w Europie, kto zakładał obozy zagłady - Nasi kandydaci do Parlamentu Europejskiego przyjęli deklarację, że zrobią wszystko, by na arenie międzynarodowej bronić dobrego imienia Polski i zwalczać hi ... » więcej 2019-04-23, godz. 15:01 Dr Stanisław Niewiński o działalności Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. W maju pierwsze spotkanie - Staramy się analizować i rozpropagowywać informacje związane z dyplomacją i sprawami międzynarodowymi – powiedział w Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński z ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:41 Marek Witek o tym, że w pierwszym rzędzie trzeba pomóc rosnącej stale populacji opolskich Ukraińców - Gdy zastanawiałem się nad objęciem tej funkcji, myślałem, że moje główne zadania skupią się na wspieraniu tych grup, które żyją na Opolszczyźnie od dawna: M ... » więcej 2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej 2019-04-17, godz. 13:59 EUROWYBORY Rafał Tkacz o tym, kto walczy o mandat europosła w naszym okręgu - Gdybyśmy rozmawiali we wtorek wieczorem, to powiedziałbym, że mamy w naszym okręgu sześć zarejestrowanych komitetów i 60 kandydatów. Ale wczoraj późnym wiec ... » więcej 2019-04-16, godz. 15:07 Dr Barbara Radecka o certyfikacie dla Opolskiego Centrum Onkologii, roli pracownika niemedycznego w procesie leczenia ... Opolskie Centrum Onkologii otrzymała certyfikat potwierdzający jakość usług w zakresie leczenia chorób piersi, Certyfikat przyznaje niezależna komisja Międzyn ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »