Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Janusz Sanocki o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie…
2019-03-04, 15:03 Autor: Joanna Matlak

Janusz Sanocki o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i ingerencji państwa w tym zakresie oraz czy będzie ponownie kandydował do Sejmu i o strajku nauczycieli

Janusz Sanocki o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i ingerencji państwa w tym zakresie, czy będzie ponownie kandydował do Sejmu i o strajku nauczycieli
- Uważam, że powinna się odbyć poważna debata, ale hasło o likwidacji przemocy w rodzinie jest hasłem o likwidacji rodziny po prostu – powiedział w Sejmie Sanocki.
Pod koniec lutego w Sejmie przedstawiano sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji "Krajowego programu przeciwdziałania przemocy w Rodzinie" na lata 2014-2020. Podczas debaty głos zabrały m.in. Agnieszka Pomaska i Joanna Schmidt, które przekonywały, że "Polska pod rządami PiS nie jest krajem dla kobiet", a model, jaki próbuje narzucić partia rządząca, to "tradycyjny, konserwatywny zaścianek".
Po posłankach na mównicę wszedł Janusz Sanocki i stwierdził że "są to zjawiska, których nie da się wyplenić w społeczeństwie, zwłaszcza środkami ingerencji państwowej". Jego zdaniem państwo nie powinno zajmować się tematem kontroli przemocy w rodzinie

- Każda ingerencja państwa w jakąś sferę naszego życia wymaga instrumentów prawnych, utworzenia stanowisk urzędniczych czy nadzoru – mówił w Loży Radiowej Janusz Sanocki. - Rzeczywiście trudno mieć takie zdanie, że przemoc w rodzinie jest czymś dobrym. Chodzi o to, że pod szlachetnym celem kryje się masa konsekwencji. Posłanki mówią ideologią, a niekoniecznie zastanawiają się nad dobrem kobiet czy rodziny. Dzisiaj mamy nadmiar ingerencji w rodzinę. Pewne rzeczy powinny być regulowane zwyczajem i kulturą.

Posła Sanockiego pytaliśmy także o to, czy widzi dla siebie miejsce w przyszłej kadencji Sejmu.

- Na razie nic nie wskazuje na to, żebym kandydował. Inicjatywa z Pawłem Kukizem sprzed kilku lat miała moim zdaniem dobre fundamenty, miałem też w tym swój udział, ale Paweł to trochę zmarnował. Do Sejmu weszła dobra grupa społeczników, ludzi działających w stowarzyszeniach, których system partyjny normalnie by zmiażdżył, ale zostali trochę wypchnięci przez Pawła i jego megalomanię artystyczną, a szkoda, bo to była świetna inicjatywa. Niespecjalnie widzę z jakiej formacji miałbym kandydować – mówi Sanocki i zaprzeczył jakoby miał zamiar założyć własne ugrupowanie.

Janusz Sanocki skomentował także kwestię strajku zapowiadanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

– To jest skutek mankamentów ustrojowych o których ja ciągle mówię, czyli że władza oderwała się od społeczeństwa, że sejm jest „dekoracją”, że decyzje zapadają nie wiadomo gdzie, więc Polacy mają negatywny stosunek do władzy i popierają takie buntownicze ruchy jak strajki.

- Z jednej strony buntuję się przeciwko temu, że nauczyciel zarabia jakieś 3-4 tysiące, a "panienka" w Narodowym Banku Polskim zarabia 60 tysięcy złotych. To jest absolutnie niesprawiedliwe i nauczyciele mają rację. Pod tym względem ich rozumiem, ale z drugiej strony strajk pokazuje słabość państwa. Nikt nie zastanawia się jak powinien wyglądać system wynagrodzeń na stanowiskach państwowych. Rozumiem postulaty nauczycieli, ale i innych grup zawodowych, bo różnice w wynagrodzeniach są skandaliczne - stwierdził poseł niezrzeszony.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »