Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Janusz Sanocki o przeciwdziałaniu przemocy w rod ...
2019-03-04, 15:03 Autor: Joanna Matlak

Janusz Sanocki o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i ingerencji państwa w tym zakresie oraz czy będzie ponownie kandydował do Sejmu i o strajku nauczycieli

Janusz Sanocki o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i ingerencji państwa w tym zakresie, czy będzie ponownie kandydował do Sejmu i o strajku nauczycieli
- Uważam, że powinna się odbyć poważna debata, ale hasło o likwidacji przemocy w rodzinie jest hasłem o likwidacji rodziny po prostu – powiedział w Sejmie Sanocki.
Pod koniec lutego w Sejmie przedstawiano sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji "Krajowego programu przeciwdziałania przemocy w Rodzinie" na lata 2014-2020. Podczas debaty głos zabrały m.in. Agnieszka Pomaska i Joanna Schmidt, które przekonywały, że "Polska pod rządami PiS nie jest krajem dla kobiet", a model, jaki próbuje narzucić partia rządząca, to "tradycyjny, konserwatywny zaścianek".
Po posłankach na mównicę wszedł Janusz Sanocki i stwierdził że "są to zjawiska, których nie da się wyplenić w społeczeństwie, zwłaszcza środkami ingerencji państwowej". Jego zdaniem państwo nie powinno zajmować się tematem kontroli przemocy w rodzinie

- Każda ingerencja państwa w jakąś sferę naszego życia wymaga instrumentów prawnych, utworzenia stanowisk urzędniczych czy nadzoru – mówił w Loży Radiowej Janusz Sanocki. - Rzeczywiście trudno mieć takie zdanie, że przemoc w rodzinie jest czymś dobrym. Chodzi o to, że pod szlachetnym celem kryje się masa konsekwencji. Posłanki mówią ideologią, a niekoniecznie zastanawiają się nad dobrem kobiet czy rodziny. Dzisiaj mamy nadmiar ingerencji w rodzinę. Pewne rzeczy powinny być regulowane zwyczajem i kulturą.

Posła Sanockiego pytaliśmy także o to, czy widzi dla siebie miejsce w przyszłej kadencji Sejmu.

- Na razie nic nie wskazuje na to, żebym kandydował. Inicjatywa z Pawłem Kukizem sprzed kilku lat miała moim zdaniem dobre fundamenty, miałem też w tym swój udział, ale Paweł to trochę zmarnował. Do Sejmu weszła dobra grupa społeczników, ludzi działających w stowarzyszeniach, których system partyjny normalnie by zmiażdżył, ale zostali trochę wypchnięci przez Pawła i jego megalomanię artystyczną, a szkoda, bo to była świetna inicjatywa. Niespecjalnie widzę z jakiej formacji miałbym kandydować – mówi Sanocki i zaprzeczył jakoby miał zamiar założyć własne ugrupowanie.

Janusz Sanocki skomentował także kwestię strajku zapowiadanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

– To jest skutek mankamentów ustrojowych o których ja ciągle mówię, czyli że władza oderwała się od społeczeństwa, że sejm jest „dekoracją”, że decyzje zapadają nie wiadomo gdzie, więc Polacy mają negatywny stosunek do władzy i popierają takie buntownicze ruchy jak strajki.

- Z jednej strony buntuję się przeciwko temu, że nauczyciel zarabia jakieś 3-4 tysiące, a "panienka" w Narodowym Banku Polskim zarabia 60 tysięcy złotych. To jest absolutnie niesprawiedliwe i nauczyciele mają rację. Pod tym względem ich rozumiem, ale z drugiej strony strajk pokazuje słabość państwa. Nikt nie zastanawia się jak powinien wyglądać system wynagrodzeń na stanowiskach państwowych. Rozumiem postulaty nauczycieli, ale i innych grup zawodowych, bo różnice w wynagrodzeniach są skandaliczne - stwierdził poseł niezrzeszony.

Zobacz także

2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej 2019-04-17, godz. 13:59 EUROWYBORY Rafał Tkacz o tym, kto walczy o mandat europosła w naszym okręgu - Gdybyśmy rozmawiali we wtorek wieczorem, to powiedziałbym, że mamy w naszym okręgu sześć zarejestrowanych komitetów i 60 kandydatów. Ale wczoraj późnym wiec ... » więcej 2019-04-16, godz. 15:07 Dr Barbara Radecka o certyfikacie dla Opolskiego Centrum Onkologii, roli pracownika niemedycznego w procesie leczenia ... Opolskie Centrum Onkologii otrzymała certyfikat potwierdzający jakość usług w zakresie leczenia chorób piersi, Certyfikat przyznaje niezależna komisja Międzyn ... » więcej 2019-04-16, godz. 14:09 Piotr Wach, radny sejmiku o sytuacji na rynku pracy w regionie oraz kondycji opolskiej branży turystycznej - Coraz większa grupa przedsiębiorców w województwie opolskim może borykać się z brakiem rąk do pracy - powiedział w Loży Radiowej Piotr Wach, przewodniczący ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:37 Tomasz Kostuś o grze o tron szefa PO w regionie, strajku nauczycieli i sondażach poparcia przed wyborami - Prawdziwa gra o tron jest w PiS - powiedział w Loży Radiowej Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, pytany o to, czy w opolskich strukturach partii b ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:34 Katarzyna Czochara, Joanna Czochara i Mieczysław Partyczny o programie tegorocznego Święta Flagi w Moszczance - Tegoroczne Święto Flagi w Moszczance będzie miało charakter wyjątkowy. Otrzymaliśmy narodowy patronat prezydenta RP Andrzeja Dudy i honorowy patronat premie ... » więcej 2019-04-12, godz. 14:00 EUROWYBORY Krzysztof Śmiszek o tym, że Wiosna ma się dobrze i chce więcej Europy w Polsce - Pogłoski o śmierci Wiosny są stanowczo przedwczesne. Ostatni sondaż daje nam 12 procent poparcia w wyborach do polskiego parlamentu - mówił w Loży Radiowej ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »