Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Bogdan Jasiński o tym, czy wodzony niedźwiedź to ...
2019-02-22, 12:14 Autor: Marek Świercz

Bogdan Jasiński o tym, czy wodzony niedźwiedź to kozioł ofiarny oraz o staraniach, aby ten zwyczaj został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa

Bogdan Jasiński o tradycji wodzenia niedźwiedzia
- Niedźwiedź to nie jest klasyczny model kozła ofiarnego, mamy do czynienia z bardzo bogatą symboliką agrarną - powiedział w Loży Radiowej Bogdan Jasiński. - Niedźwiedź jest uosobieniem siły przyrody, siły natury, ale też niebezpieczeństwa - zaznaczył.
Rozmawialiśmy o zwyczaju wodzenia niedźwiedzia, który ma być wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Tradycja narodziła się na początku XIX wieku lub z końcem XVIII wieku. Kultywowana jest obecnie w ponad stu miejscowościach na Opolszczyźnie zamieszkiwanych przez autochtonów, czyli  Ślązaków. Różni się on nieco w zależności od tego gdzie jest kultywowany i w jakich czasach.

- Początkowo wodzeniem niedźwiedzia zajmowała się jedna osoba, lub grupa kilku osób, teraz grupy odwiedzające domy we wsi liczą nawet 20 lub 30 osób - powiedział gość Loży Radiowej. - Na Opolszczyźnie zachowały się 3 miśki słomiane, które do tej pory funkcjonują, w Raszowej, Krępnej i Dańcu - mówił Jasiński. Większość niedźwiedzi to teraz po prostu mężczyźni ubrani w skóry niedźwiedzia lub futro.

- Dawniej chodziło się prawie zawsze w ostatnią lub przedostatnią sobotę karnawału, to jest zwyczaj przejścia z jednego czasu do drugiego. Teraz ten okres wydłużono na cały karnawał - zaznaczył.

- Jest pomysł zarejestrowania, wpisania tego zwyczaju na listę dziedzictwa niematerialnego. Przy uczestnictwie urzędu marszałkowskiego podpisujemy dzisiaj wniosek w tej sprawie. Opisujemy w nim przebieg zwyczaju, różnice w obrzędzie w miejscowościach - powiedział Bogdan Jasiński.

Zobacz także

2019-03-18, godz. 16:26 Katarzyna Czochara o Święcie Flagi w Moszczance i inicjatywach upamiętniających Prymasa Tysiąclecia W Loży Radiowej gościliśmy dziś (18.03) posłankę Prawa i Sprawiedliwości Katarzynę Czocharę. Rozmawialiśmy między innymi o przygotowaniach do przypadającego 2 ... » więcej 2019-03-18, godz. 12:23 Prof. Piotr Wach o zbliżającym się posiedzeniu Senatu, energii jądrowej i brexicie - Trudno się opierać tym inicjatywom, bo dotyczą one istotnych elementów naszej historii i tożsamości, z drugiej strony odnoszę wrażenie, że następuje dewalua ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:37 Sylwia Spurek o powodach wejścia w politykę i tym co chce zmienić jako działaczka Wiosny - Każdy, kto idzie do polityki, musi się liczyć z tym, że może kandydować do różnych ciał wybieralnych. Musi się poddać takiej weryfikacji, ja oczywiście jest ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:20 Ks. W Klinger o renowacji opolskiej katedry i odkryciach dokonywanych w czasie remontu - Po skuciu tynków na ścianie południowej pokazały się różnorakie wątki ceglane jak na przykład dawne nadproża a także cegły wskazujące na to, że znajdowała s ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Barbara Kamińska o projekcie "Młodzież gotowa do działania" - Program będzie odpowiedzią na to, że we współczesnym świecie ludzie coraz częściej nie dają sobie rady z wyzwaniami które świat im stawia i widzimy deficyty ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Halina Nabrdalik prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska oddział w Opolu odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzen ... - Takiego odznaczenia nie mogłam się spodziewać. Wszyscy, którzy udzielają się społecznie robią to z potrzeby serca - powiedziała w Loży Radiowej Halina Nabrd ... » więcej 2019-03-12, godz. 15:42 Jarosław Gałęza o finansowaniu jednostek kultury, Japończykach odwiedzających muzeum i opolskich kroszonkach - Chyba żadna z instytucji nigdy nie odpowie na to pytanie twierdząco; że pieniądze są wystarczające – powiedział w Loży Radiowej Jarosław Gałęza pytany o rap ... » więcej 2019-03-12, godz. 14:52 Wojewoda Adrian Czubak o wichurach, programie Mama4+ i II Kongresie Żeglugi Śródlądowej - Wszystko, co miało być spełnione przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego zostało wykonane - powiedział w Loży radiowej wojewoda opolski Adrian Czu ... » więcej 2019-03-11, godz. 14:15 Antoni Duda o konwencji w Jasionce, gospodarce, eurowyborach i strajku nauczycieli - Nie zgadzam się z opinią, że naszą konwencję w Jasionce pod Rzeszowem zdominowały kwestie światopoglądowe, czyli tak zwana deklaracja LGBT – stwierdził w Lo ... » więcej 2019-03-11, godz. 10:54 Sławomir Kłosowski o polsko-niemieckim eurosojuszu, deklaracji LGBT oraz Acta 2 - Cieszy mnie to, że następczyni Angeli Merkel w CDU opowiedziała się, w kontrze do prezydenta Francji, za powrotem do idei Europy ojczyzn, do tradycji założy ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »