Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bogdan Jasiński o tym, czy wodzony niedźwiedź…
2019-02-22, 12:14 Autor: Marek Świercz

Bogdan Jasiński o tym, czy wodzony niedźwiedź to kozioł ofiarny oraz o staraniach, aby ten zwyczaj został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa

Bogdan Jasiński o tradycji wodzenia niedźwiedzia
- Niedźwiedź to nie jest klasyczny model kozła ofiarnego, mamy do czynienia z bardzo bogatą symboliką agrarną - powiedział w Loży Radiowej Bogdan Jasiński. - Niedźwiedź jest uosobieniem siły przyrody, siły natury, ale też niebezpieczeństwa - zaznaczył.
Rozmawialiśmy o zwyczaju wodzenia niedźwiedzia, który ma być wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Tradycja narodziła się na początku XIX wieku lub z końcem XVIII wieku. Kultywowana jest obecnie w ponad stu miejscowościach na Opolszczyźnie zamieszkiwanych przez autochtonów, czyli  Ślązaków. Różni się on nieco w zależności od tego gdzie jest kultywowany i w jakich czasach.

- Początkowo wodzeniem niedźwiedzia zajmowała się jedna osoba, lub grupa kilku osób, teraz grupy odwiedzające domy we wsi liczą nawet 20 lub 30 osób - powiedział gość Loży Radiowej. - Na Opolszczyźnie zachowały się 3 miśki słomiane, które do tej pory funkcjonują, w Raszowej, Krępnej i Dańcu - mówił Jasiński. Większość niedźwiedzi to teraz po prostu mężczyźni ubrani w skóry niedźwiedzia lub futro.

- Dawniej chodziło się prawie zawsze w ostatnią lub przedostatnią sobotę karnawału, to jest zwyczaj przejścia z jednego czasu do drugiego. Teraz ten okres wydłużono na cały karnawał - zaznaczył.

- Jest pomysł zarejestrowania, wpisania tego zwyczaju na listę dziedzictwa niematerialnego. Przy uczestnictwie urzędu marszałkowskiego podpisujemy dzisiaj wniosek w tej sprawie. Opisujemy w nim przebieg zwyczaju, różnice w obrzędzie w miejscowościach - powiedział Bogdan Jasiński.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »