Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opo ...
2019-02-20, 15:04 Autor: Paula Hołubowicz

Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej

Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej
- Nie wiem, czy o sytuacji na Politechnice Opolskiej można mówić jako o konflikcie, jak przedstawia to rektor. Z konfliktem mamy do czynienia, gdy strony sporu próbują osiągnąć rozbieżne cele. Czy konfliktem jest sytuacja, w której uprawniony do tego członek senatu uczelni zadaje publicznie pytania o to, co się na uczelni dzieje? – pytał w Loży Radiowej prof. Paweł Frącz, który w minionym roku został dyscyplinarnie zwolniony z Politechniki Opolskiej.
Przypomnijmy: tydzień temu w Loży Radiowej o sytuacji na politechnice mówił rektor, prof. Marek Tukiendorf. Zaapelował wtedy do swojego poprzednika i długoletniego przełożonego (był prorektorem przez siedem lat) prof. Jerzego Skubisa, by skłonił „swoich wychowanków” do zaprzestania działań – w jego ocenie – destabilizujących uczelnię. Prof. Skubis nie przyjął zaproszenia do programu, wydał jednak oświadczenie, które załączamy do niniejszego artykułu (patrz niżej). W tej sytuacji zaprosiliśmy prof. Pawła Frącza, który odbierany jest dziś jako główny antagonista urzędującego rektora. Dodajmy, że nasz gość był wiceprezesem a potem prezesem Radia Opole.

Zdaniem Frącza, wszystko zaczęło się, gdy w lutym minionego roku zaprotestował przeciwko zwiększeniu ilości zajęć, które mieli prowadzić doktoranci, z 30 do 90 godzin. Jak podkreśla, decyzja w tej sprawie została uchylona przez resort szkolnictwa wyższego.

- Potem zarządzono audyt wyjazdów grupy naukowców, do których należałem. Szanse, że wyjazdy do kontroli wybrano przypadkowo, są takie, jak potrójna szóstka w totolotku. Audytor sam przyznał w końcu, że zlecił mu je rektor. Do czego, dodam od razu, miał prawo - stwierdził Frącz.

Nasz gość stwierdził, że właśnie rzekome nieprawidłowości (prokuratura nie doszukała się nieprawidłowości, pozytywną opinię wydali także kontrolerzy z Narodowego Centrum Nauki) były bezpośrednią przyczyną jego dyscyplinarnego zwolnienia (odwołał się do inspekcji pracy i sądu pracy, zamierza wrócić na uczelnię, którą uważa za swoją Alma Mater). Kolejną odsłoną sporu był anonimowy donos, że projekt badawczy finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizowany przez grupę naukowców, w której byli zarówno prof. Frącz, jak i prof. Skubis, miał być jakoby plagiatem.

- To zwykłe pomówienie, dlatego sądy dwóch instancji zakazały poruszania tego tematu. Sądy nie wydają takich decyzji bezpodstawnie, najwyraźniej uznały, że udowodniliśmy, iż nasze dobra osobiste są naruszane – mówił nasz gość. - Jestem przekonany, że postępowanie w tej sprawie zakończy się tak samo, jak postępowanie w sprawie naszych wyjazdów zagranicznych. Muszę jednak zadać pytanie, jaki był efekt wyjazdów rektora, na przykład na Jamajkę? I dlaczego towarzyszył mu dyrektor gabinetu, czyli pracownik administracyjny uczelni?

Na koniec przypomnijmy, że różne wątki – podjęte po zgłoszeniach różnych stron sporu – są badane przez opolską prokuraturę. Wszystkie sprawy są w toku, nikomu nie przedstawiono żadnych zarzutów.

Poniżej załączamy oświadczenie prof. Jerzego Skubisa.

Zobacz także

2019-03-19, godz. 14:17 Krzysztof Gaworski o ściekach z Otmuchowa i polepszaczach gleby z Krapkowic - O wycieku ścieków komunalnych z kanalizacji w Otmuchowie do Jeziora Nyskiego poinformował nas nie Otmuchów, ale odbiorca ścieków, czyli nyska spółka, która ... » więcej 2019-03-18, godz. 16:26 Katarzyna Czochara o Święcie Flagi w Moszczance i inicjatywach upamiętniających Prymasa Tysiąclecia W Loży Radiowej gościliśmy dziś (18.03) posłankę Prawa i Sprawiedliwości Katarzynę Czocharę. Rozmawialiśmy między innymi o przygotowaniach do przypadającego 2 ... » więcej 2019-03-18, godz. 12:23 Prof. Piotr Wach o zbliżającym się posiedzeniu Senatu, energii jądrowej i brexicie - Trudno się opierać tym inicjatywom, bo dotyczą one istotnych elementów naszej historii i tożsamości, z drugiej strony odnoszę wrażenie, że następuje dewalua ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:39 Katrin Koschny o tym, czym zajmuje się - nie tylko na Opolszczyźnie, ale nawet w Szczecinie - młodzieżówka Mniejszości ... - Działamy w całym kraju, mamy około 500 aktywnych członków - mówiła w Młodzieżowej Loży Radiowej Katrin Koschny, przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:37 Sylwia Spurek o powodach wejścia w politykę i tym co chce zmienić jako działaczka Wiosny - Każdy, kto idzie do polityki, musi się liczyć z tym, że może kandydować do różnych ciał wybieralnych. Musi się poddać takiej weryfikacji, ja oczywiście jest ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:22 WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o nowelizacji kodeksu pracy Zapisy w kodeksie pracy powinny zawierać minimalne gwarancje dla pracownika, inne - bardziej szczegółowe zapisy - powinny trafić raczej do układów zbiorowych ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:20 Ks. W Klinger o renowacji opolskiej katedry i odkryciach dokonywanych w czasie remontu - Po skuciu tynków na ścianie południowej pokazały się różnorakie wątki ceglane jak na przykład dawne nadproża a także cegły wskazujące na to, że znajdowała s ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Barbara Kamińska o projekcie "Młodzież gotowa do działania" - Program będzie odpowiedzią na to, że we współczesnym świecie ludzie coraz częściej nie dają sobie rady z wyzwaniami które świat im stawia i widzimy deficyty ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Halina Nabrdalik prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska oddział w Opolu odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzen ... - Takiego odznaczenia nie mogłam się spodziewać. Wszyscy, którzy udzielają się społecznie robią to z potrzeby serca - powiedziała w Loży Radiowej Halina Nabrd ... » więcej 2019-03-12, godz. 15:42 Jarosław Gałęza o finansowaniu jednostek kultury, Japończykach odwiedzających muzeum i opolskich kroszonkach - Chyba żadna z instytucji nigdy nie odpowie na to pytanie twierdząco; że pieniądze są wystarczające – powiedział w Loży Radiowej Jarosław Gałęza pytany o rap ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »