Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » ks. Joachim Waloszek i ks. Łukasz Knieć o działa ...
2019-02-19, 13:28 Autor: Ewa Skrabacz

ks. Joachim Waloszek i ks. Łukasz Knieć o działaniach na rzecz lepszej ochrony dzieci i młodzieży w diecezji opolskiej

ks. Joachim Waloszek i ks. Łukasz Knieć o działaniach na rzecz lepszej ochrony dzieci i młodzieży w diecezji opolskiej
14 lutego br. biskup opolski Andrzej Czaja powołał zespół przygotowujący program prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. O zadaniach zespołu i sposobach skutecznej troski o dobro dzieci i młodzieży w Kościele opowiadał przewodniczący zespołu ks. Joachim Waloszek, a także jeden z członków grupy ks. Łukasz Knieć.
- Chodzi o ochronę dzieci i młodzieży nie tylko przed nadużyciami seksualnymi ze strony księży czy ludzi pracujących w instytucjach kościelnych. Chodzi o nową mobilizację, by zatroszczyć się o dzieci i młodzież w przestrzeni duszpasterskiej Kościoła, wypracowując określone działania. Koncentrujemy się przede wszystkim na działaniach formacyjnych, które pozwolą zadbać o dobro dzieci i młodzieży, chroniąc te grupy przed nadużyciami seksualnymi, ale także przed jakąkolwiek formą agresji – wyjaśniał ks. Joachim Waloszek.

- Nie ma się co łudzić, że da się stworzyć dokument, który sprawi, że dzieci będą bezpieczne. Tu chodzi o długi proces, przede wszystkim edukacyjny, o pracę nad coraz większą świadomością dotyczącą tego, jak reagować, jak rozpoznać, że dziecko jest krzywdzone. Ważne, by dorośli, będący odpowiedzialni za wychowanie dzieci, umieli przyjąć skrzywdzone dziecko ze zrozumieniem – dodał ks. Łukasz Knieć.

- Jeśli dzieje się źle, a zadziało się źle w kilku przypadkach także w naszej diecezji, to pozostaje nam obowiązek reagowania na to. Chcemy zło nazwać po imieniu, nie porównując się z innymi środowiskami, chociaż sprawiedliwość i tego w jakimś stopniu też się domaga. Przede wszystkim jednak, zaszokowani, zbulwersowania złem, które się wydarzyło, chcemy zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, żeby bardziej chronić dzieci i młodzież – mówił ks. Waloszek.

- Pierwsze i najważniejsze procedury obowiązują już od kilku lat. W 2013 r. Konferencja Episkopatu Polski przygotowała wytyczne dotyczące Kościoła w Polsce. One wskazują na to, jak należy postępować od momentu zgłoszenia sprawy do biskupa. Chodzi tu zarówno o prawo kanoniczne, jak i cywilne, bo każdy kto ma informacje o przestępstwie jest zobowiązany do tego, by je zgłosić – stwierdził ks. Knieć.

Zobacz także

2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej 2019-04-17, godz. 13:59 EUROWYBORY Rafał Tkacz o tym, kto walczy o mandat europosła w naszym okręgu - Gdybyśmy rozmawiali we wtorek wieczorem, to powiedziałbym, że mamy w naszym okręgu sześć zarejestrowanych komitetów i 60 kandydatów. Ale wczoraj późnym wiec ... » więcej 2019-04-16, godz. 15:07 Dr Barbara Radecka o certyfikacie dla Opolskiego Centrum Onkologii, roli pracownika niemedycznego w procesie leczenia ... Opolskie Centrum Onkologii otrzymała certyfikat potwierdzający jakość usług w zakresie leczenia chorób piersi, Certyfikat przyznaje niezależna komisja Międzyn ... » więcej 2019-04-16, godz. 14:09 Piotr Wach, radny sejmiku o sytuacji na rynku pracy w regionie oraz kondycji opolskiej branży turystycznej - Coraz większa grupa przedsiębiorców w województwie opolskim może borykać się z brakiem rąk do pracy - powiedział w Loży Radiowej Piotr Wach, przewodniczący ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:37 Tomasz Kostuś o grze o tron szefa PO w regionie, strajku nauczycieli i sondażach poparcia przed wyborami - Prawdziwa gra o tron jest w PiS - powiedział w Loży Radiowej Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, pytany o to, czy w opolskich strukturach partii b ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:34 Katarzyna Czochara, Joanna Czochara i Mieczysław Partyczny o programie tegorocznego Święta Flagi w Moszczance - Tegoroczne Święto Flagi w Moszczance będzie miało charakter wyjątkowy. Otrzymaliśmy narodowy patronat prezydenta RP Andrzeja Dudy i honorowy patronat premie ... » więcej 2019-04-12, godz. 14:00 EUROWYBORY Krzysztof Śmiszek o tym, że Wiosna ma się dobrze i chce więcej Europy w Polsce - Pogłoski o śmierci Wiosny są stanowczo przedwczesne. Ostatni sondaż daje nam 12 procent poparcia w wyborach do polskiego parlamentu - mówił w Loży Radiowej ... » więcej 2019-04-12, godz. 13:00 Tobiasz Gajda o tym, dlaczego porzucił Nowoczesną na rzecz Platformy Obywatelskiej - To mój wybór, którego dokonałem, bo chciałem działać mocniej, bardziej intensywnie, na rzecz młodego środowiska. Dokonałem go też trochę na przekór nastrojo ... » więcej 2019-04-11, godz. 14:33 WSPÓLNA SPRAWA Czy strajk nauczycieli doprowadzi do rzeczowej debaty o przyszłości polskiej oświaty? Wielowątkowa i chwilami pełna emocji była kolejna debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” ponownie poświęcona strajkowi nauczycieli. Tydzień wcześnie ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »