Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Mł. bryg. Dariusz Gieroń o tym, że ferie w regio ...
2019-02-14, 16:08 Autor: Marek Świercz

Mł. bryg. Dariusz Gieroń o tym, że ferie w regionie były bezpieczne i zmianie przepisów po pożarze escape roomu w Koszalinie

Mł. bryg. Dariusz Gieroń o tym, że ferie w regionie były bezpieczne i zmianie przepisów po pożarze escape roomu w Koszalinie
- Robiliśmy wszystko, co mogliśmy, by ferie były bezpieczne. Naszą uwagę zwracały zagrożenia związane z wychodzeniem na lód. Organizowaliśmy szkolenia i ćwiczenia, przekazywaliśmy osobom postronnym informacje, jak postępować, jeśli ktoś wpadnie pod lód. Każde wyjście na taflę lodu jest niebezpieczne, ale takich interwencji podczas ferii nie odnotowaliśmy - mówił w Loży Radiowej bł. bryg. Dariusz Gieroń z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Nasz gość przypomniał, że podczas ferii strażacy ćwiczyli na kąpielisku Bolko, gdzie warstwa lodu sięgała kilkunastu centymetrów. Takie ćwiczenia mają wiele etapów, ale działania straży skupiają się na tym, aby jak najszybciej dotrzeć do osoby poszkodowanej. Strażacy wybierają spośród siebie jedną lub dwie osoby, które udają poszkodowanych.
- Ten pozorant czasami stara się utrudniać tę akcję ratowniczą, po to, aby maksymalnie urealnić niebezpieczeństwo – tłumaczy mł. bryg. Gieroń.

W Loży Radiowej podsumowaliśmy także działania straży dotyczące kontroli tzw. escape roomów, czyli pokoi zagadek. Kontrole zarządzono po wypadku, do którego doszło w miesiąc temu w Koszalinie. W jednym z tego typu lokali wyciekł gaz z butli, doszło do pożaru. Zginęło pięć piętnastoletnich uczestniczek gry, a pracownik lokalu został ranny.
W całym województwie skontrolowano 9 takich obiektów. – Zawsze staram się zaznaczyć, że mówimy o 9 obiektach, w których są prowadzone działalność typu escape room, co nie jest równoznaczne z ilością pokoi zagadek. Niestety, wykryliśmy sporo nieprawidłowości, w 3 przypadkach wydano decyzje o zakazie eksploatacji tych obiektów – mówił Gieroń.

Jak się okazuje, tragiczny pożar escape roomu w Koszalinie spowodował zmiany w prawie.
Joachim Brudziński, szef MSWiA, podpisał 11 stycznia zmianę rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

- Dodano paragraf 17a, w którym nałożono konkretne wymagania na osoby prowadzące tego typu działalność, czyli na właścicieli bądź zarządców obiektów tego typu. Te osoby, mają co najmniej raz na 2 lata przeprowadzić praktyczne sprawdzenie możliwości ewakuacji, a także sprawdzenie wymagań ochrony przeciwpożarowej. Tego do tej pory nie było – mówi mł. bryg. Gieroń.

Zobacz także

2019-04-23, godz. 15:01 Dr Stanisław Niewiński o działalności Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. W maju pierwsze spotkanie - Staramy się analizować i rozpropagowywać informacje związane z dyplomacją i sprawami międzynarodowymi – powiedział w Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński z ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:41 Marek Witek o tym, że w pierwszym rzędzie trzeba pomóc rosnącej stale populacji opolskich Ukraińców - Gdy zastanawiałem się nad objęciem tej funkcji, myślałem, że moje główne zadania skupią się na wspieraniu tych grup, które żyją na Opolszczyźnie od dawna: M ... » więcej 2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej 2019-04-17, godz. 13:59 EUROWYBORY Rafał Tkacz o tym, kto walczy o mandat europosła w naszym okręgu - Gdybyśmy rozmawiali we wtorek wieczorem, to powiedziałbym, że mamy w naszym okręgu sześć zarejestrowanych komitetów i 60 kandydatów. Ale wczoraj późnym wiec ... » więcej 2019-04-16, godz. 15:07 Dr Barbara Radecka o certyfikacie dla Opolskiego Centrum Onkologii, roli pracownika niemedycznego w procesie leczenia ... Opolskie Centrum Onkologii otrzymała certyfikat potwierdzający jakość usług w zakresie leczenia chorób piersi, Certyfikat przyznaje niezależna komisja Międzyn ... » więcej 2019-04-16, godz. 14:09 Piotr Wach, radny sejmiku o sytuacji na rynku pracy w regionie oraz kondycji opolskiej branży turystycznej - Coraz większa grupa przedsiębiorców w województwie opolskim może borykać się z brakiem rąk do pracy - powiedział w Loży Radiowej Piotr Wach, przewodniczący ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:37 Tomasz Kostuś o grze o tron szefa PO w regionie, strajku nauczycieli i sondażach poparcia przed wyborami - Prawdziwa gra o tron jest w PiS - powiedział w Loży Radiowej Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, pytany o to, czy w opolskich strukturach partii b ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »