Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata: Sebastian Koćwin, Grzegorz Kuliś, Witold ...
2019-02-07, 15:07 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Marek Świercz

Debata: Sebastian Koćwin, Grzegorz Kuliś, Witold Potwora i Piotr Pancześnik o ograniczeniu handlu w niedzielę

Sebastian Koćwin, Grzegorz Kuliś, Witold Potwora i Piotr Pancześnik o ograniczeniu handlu w niedzielę
Przymiarki do zmiany ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę były tematem debaty pracodawców i pracowników w czwartek 7 lutego 2019 roku. Przypomnijmy: premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd oceni funkcjonowanie ustawy i zbada opinię Polaków na jej temat. Z sondaży wynika, że rośnie liczba osób, które chciałyby, żeby dwie niedziele w miesiącu były handlowe. Ciekawe są także efekty ekonomiczne: mimo działania ustawy, z rynku zniknęło kilkanaście tysięcy małych sklepów. Najbardziej skorzystały stacje benzynowe, których obroty wzrosły o 13 procent.
Sebastian Koćwin z OPZZ stwierdził, że ustawa budzi w nim mieszane uczucia, a jego centrala była za tym, żeby nie zakazywać handlu w niedziele, ale pracownikom płacić 2,5-krotność normalnej stawki. Dodał także, że upadek małych sklepów o tyle go nie martwi, że płace w nich były znacznie niższe niż w supermarketach.

Ustawy bronił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej, który zauważył, że nieco wyrównuje ona szanse rodzimego handu i zachodnich sieci dysponujących ogromnym kapitałem. Zauważył także, że brak handlu w niedziele jest pewnym powrotem do normalności - i dla pracowników, i dla konsumentów, którzy mogą wyprawę do sklepu zamienić na dzień spędzony z rodziną.

Nie zgodził się z tym Grzegorz Kuliś z BCC, który zauważył, że dla niego (rocznik 1981) normalnością są sklepy czynne przez cały weekend. Wskazał też na to, że takie ograniczenia prawne ograniczają jego prawa jako klienta, ale także prawa tych osób, jak samotne matki czy studenci, dla których praca w weekend w sklepie to jedyna szansa dorobienia.

Dr Witold Potwora z WSZiA przekonywał, że upadek małych sklepów nie jest efektem ustawy, ale zmiany konsumenckich obyczajów. Przypomniał także, że próby ograniczania wolnego rynku w celu ochrony małych kupców, podejmowane we Francji czy Wielkiej Brytanii, nie dały większych rezultatów, bo ostatecznie o sytuacji i tak decyduje wolny rynek.

Zobacz także

2019-02-22, godz. 12:14 Bogdan Jasiński o tym, czy wodzony niedźwiedź to kozioł ofiarny oraz o staraniach, aby ten zwyczaj został wpisany na l ... - Niedźwiedź to nie jest klasyczny model kozła ofiarnego, mamy do czynienia z bardzo bogatą symboliką agrarną - powiedział w Loży Radiowej Bogdan Jasiński. - ... » więcej 2019-02-21, godz. 15:30 WSPÓLNA SPRAWA Sebastian Koćwin, Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Sebastian Szczurek o pracownikach delegowanych Temat delegowanych pracowników podzielił uczestników debaty "Wspólna sprawa" w czwartek 21 lutego 2019 roku. Przedstawiciele organizacji pracowniczych twierdz ... » więcej 2019-02-21, godz. 15:29 Dr Piotr Stanek o Marszach Śmierci upamiętnianych w ramach kampanii "Ocalić od zapomnienia" - To olbrzymia tragedia dla tych ludzi, bo już byli w przededniu wolności a około 3 tys. z nich poniosło śmierć w wyniku marszów śmierci na terenie Górnego Śl ... » więcej 2019-02-20, godz. 15:04 Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej - Nie wiem, czy o sytuacji na Politechnice Opolskiej można mówić jako o konflikcie, jak przedstawia to rektor. Z konfliktem mamy do czynienia, gdy strony spor ... » więcej 2019-02-20, godz. 14:43 Agnieszka Okupniak z UMWO o polityce zagranicznej województwa opolskiego - Dom Polski Południowej w Brukseli, to biuro prowadzone przez 3 województwa: opolskie, śląskie i małopolskie. Regiony zrzeszają się i wspólnie prowadzą takie ... » więcej 2019-02-19, godz. 11:12 Piotr Woźniak o tym czy wejście w Koalicję Europejską, to dla SLD szansa, czy zagrożenie - Ożywiona dyskusja trwała 2 godziny, my jako zarząd krajowy negocjowaliśmy koalicję, zanim przedstawiliśmy ją radzie krajowej bardzo długo - powiedział w Loż ... » więcej 2019-02-19, godz. 13:28 ks. Joachim Waloszek i ks. Łukasz Knieć o działaniach na rzecz lepszej ochrony dzieci i młodzieży w diecezji opolskiej 14 lutego br. biskup opolski Andrzej Czaja powołał zespół przygotowujący program prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. O zadaniach zespołu i sposob ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:59 Paweł Grabowski o włoskim sojuszniku Kukiz’15 i o swoich spotkaniach terenowych z samorządowcami na Opolszczyźnie - Weszliśmy we współpracę z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd. Jest to współpraca o charakterze programowym. Dziś np. przedstawiliśmy projekt bardzo restrykcyjnej ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:06 Marcin Ociepa o kryzysie w stosunkach Polska-Izrael, możliwym odgórnym połączeniu UO i PMWSZ oraz o 4 mln zł dla regio ... - Decyzja pana premiera Morawieckiego jest słuszna, choć oczywiście bolesna, bo dialog międzynarodowy jest czymś, co należy pochwalić i czego trzeba być częśc ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:33 Marko Markowski o tym, jak upamiętnić Jana Olszewskiego i Romana Dmowskiego - Jan Olszewski jest wzorem nie tylko dla polityków prawicy, ale wszystkich polityków. To człowiek niezłomny o pięknym politycznym życiorysie – mówił w Młodzi ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »