Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin i Witold Pot ...
2019-01-31, 15:45 Autor: Marek Świercz, Aneta Skomorowska-Kobza

Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin i Witold Potwora o brakach na rynku pracy i cudzoziemskich pracownikach

Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin i Witold Potwora o brakach na rynku pracy i cudzoziemskich pracownikach
Raporty mówiące o tym, że już za kilkanaście lat na polskim rynku pracy zabraknie półtora milionów pracowników, są nie do końca godne zaufania. Do takich wniosków doszli uczestnicy debaty pracowników, pracodawców i ekspertów w Loży Radiowej (31.01.2019).
Dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, stwierdził, że raport firmy PcW na temat braku pracowników jest o tyle wątpliwy, że wciąż mamy w kraju spore rezerwy siły roboczej, o czym świadczy fakt, że są powiaty - na przykład szydłowiecki - gdzie bezrobocie przekracza 20 procent. A to znaczy, że niekoniecznie musimy się posiłkować pracownikami z zagranicy, choć w sytuacji, gdy 2 miliony Polaków wyemigrowała, napływ Ukraińców jest czymś naturalnym. Potwora zauważył także, że nie należy się spodziewać masowych przyjazdów pracowników z krajów bardziej egzotycznych - takich jak Filipiny, o których było ostatnio głośno - bo Polska jest dla nich krajem kolejnego wyboru i raczej zdecydują się na inny unijny kraj.

Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność stwierdził, że cudzoziemscy pracownicy mogą być problemem, bo wypierają z rynku pracy Polaków. Podał przykład firm, na przykład w powiecie oleskim, gdzie skoszarowani na terenie zakładu pracy Ukraińcy stanowią ponad połową załogi. Jego zdaniem, w grę wchodzi tu dumping płacowy - pracodawcy wybierają cudzoziemców, bo płacą im mniej. W jego ocenie, urzędy pracy powinny bardziej przyłożyć się do aktywizacji długotrwale bezrobotnych Polaków.

Sebastian Koćwin z OPZZ zauważył, że cudzoziemscy pracownicy nie będą dla Polaków nieuczciwą konkurencją, jeśli będą egzekwować swoje prawa pracownicze. Dlatego też już pod koniec 2016 roku OPZZ doprowadził do założenia związku zawodowego Ukraińców pracujących w naszym kraju. Koćwin zwrócił też uwagę na to, że około 30 procent studiujących w Polsce Ukraińców chce u nas zostać (co także Adamczyk uznał za bardzo dobry trend, bo w grę wchodzą tu wykwalifikowane i zasymilowane kadry) a kolejne 30 procent planuje przyjeżdżać do nas co jakiś czas do pracy.

Zobacz także

2019-04-24, godz. 14:13 Dr Krzysztof Badora o pyle znad Sahary, który przywędrował do Polski - To zjawisko jest rzadkie, ale nie jest nietypowe, dlatego, że powietrze zwrotnikowe z północnej Afryki od czasu do czasu jest zaciągane nad naszą część Euro ... » więcej 2019-04-24, godz. 13:35 EUROWYBORY Arkadiusz Jasiński o tym, że politycy Porozumienia będą przypominali w Europie, kto zakładał obozy zagłady - Nasi kandydaci do Parlamentu Europejskiego przyjęli deklarację, że zrobią wszystko, by na arenie międzynarodowej bronić dobrego imienia Polski i zwalczać hi ... » więcej 2019-04-23, godz. 15:01 Dr Stanisław Niewiński o działalności Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. W maju pierwsze spotkanie - Staramy się analizować i rozpropagowywać informacje związane z dyplomacją i sprawami międzynarodowymi – powiedział w Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński z ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:41 Marek Witek o tym, że w pierwszym rzędzie trzeba pomóc rosnącej stale populacji opolskich Ukraińców - Gdy zastanawiałem się nad objęciem tej funkcji, myślałem, że moje główne zadania skupią się na wspieraniu tych grup, które żyją na Opolszczyźnie od dawna: M ... » więcej 2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej 2019-04-17, godz. 13:59 EUROWYBORY Rafał Tkacz o tym, kto walczy o mandat europosła w naszym okręgu - Gdybyśmy rozmawiali we wtorek wieczorem, to powiedziałbym, że mamy w naszym okręgu sześć zarejestrowanych komitetów i 60 kandydatów. Ale wczoraj późnym wiec ... » więcej 2019-04-16, godz. 15:07 Dr Barbara Radecka o certyfikacie dla Opolskiego Centrum Onkologii, roli pracownika niemedycznego w procesie leczenia ... Opolskie Centrum Onkologii otrzymała certyfikat potwierdzający jakość usług w zakresie leczenia chorób piersi, Certyfikat przyznaje niezależna komisja Międzyn ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »